Poljoprivredni Forum

Poljoprivredni Forum (https://poljoprivredni-forum.com/index.php)
-   Ljuskasto voće (https://poljoprivredni-forum.com/forumdisplay.php?f=194)
-   -   Orah (https://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=18447)

Momo 19-06-08 18:13

Re: Orasi optimalni za naše krajeve

Pozdrav!
Da li je neko od vas ove godine dobio drzavni poticaj,za sadnju oraha (za jesenju sadnju)??

kladionicar 05-07-08 10:11

pitanje za sve koje se puno bolje razumiju u to nego ja...
dakle...negdje na proljeće...stavio sam u zemlju par oraha...i niknule su sadnice,trenutne veličine nekih 10-ak cm....e sad....pošto su to obični orahi,divjaki,nisu cijepljeni....mene interesira kako da ih cijepim,kalemim ili kak se to već zove?
svaki hint na literaturu i savjet je dobrodošao....i interesira me čisto ovako....kolko se uopće može dobiti za divjak?znači bez da ga cijepim...nešto sam čuo kao da kad ide u prodaju mora biti najmanje 90-100cm....za cijene nigdje nisam ništa čuo...pa stoga molim Vašu pomoć u vezi svega toga...

zahvaljujem unaprijed....

Mister x 20-07-08 23:27

Za Momu Poticaj sam dobio nekih 38500 kuna za 2 hektara i nešto sitno isplata je bila u 45 mjesecu

A što se tiče cjepljenja oraha to se obavlja ili rano prije vegetacije i li nakon što vegetacija stane ili ti ga ujesen a cjiepi se večinom pri samomdnu stabiljke čistim rezom pod 45 % ko kulen recimo i onda moraš imat grančicu iste debljine sa sorte koju želiš i to izoliraš okolo reza recimo silikonom ili plastelinom i dobro povežeš te staviš deku daščicu i privežeš na dva mjesta da bude stabilno i to bi ti bilo to.

Momo 20-07-08 23:41

Mister X;ne razumijem bas ovo u 45 mjesecu:(Da li si dobio neko rjesenje prije ili su ti novce samo prebacili?
Hvala za info

jeronimo 18-09-08 00:14

Sadnice oraha

Molim Vas , tko zna za nekog dobrog proizvođača sadnica oraha u okolici Zagreba, Bjelovara, Samobora, Karlovca.
Imam praznina u voćnjaku i želio bih ovu jesen ili eventualno na proljeće zasaditi nekih 12 stabala a kako sam iz Karlovca ne bi mi se baš isplatilo ići na drugi kraj Lijepe naše. Može i pp.
Hvala

Bobo 18-09-08 00:27

Re: Sadnice oraha

Ja sam sadnice kupovao u rasadniku ŽIŽEK iz velike marije... Samo rijeci pohvale za njihove sadnice... cak su mi neke ekskurzije bile u vocnjaku jer ne mogu vjerovati da su sadnice tako dobre...

Svaka pohvala za taj rasadnik, samo nekako sumnjem da ces dobiti i jednu sadnicu oraha bez prethodne rezervacije

velimir 18-09-08 12:55

g. Locaj Drago, Ludbreški Vinogradi
042/819016

prije par godina je imao oko 3000 jednogodišnjih sadnica i proširivao je proizvodnju. on ih odmah iz usluge i sadi. od nešto preko 1000 što je posadio nekom čovjeku nisu se prihvatile samo dvije

donosio mi je i orahe u goricu na čišćenje i imao je plan za nekakav stroj koji bi radio brikete za loženje od ljuski oraha. slobodno kažeš da sam ti dao broj...

jeronimo 18-09-08 13:28

Hvala društvo - nadam se da će biti još prijedloga.
Smatram da poštene i prave uzgajivače je u redu navest i na ovom forumu .

aljmas 03-02-09 06:24

ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

Prošle godine u jesen sam posadio 150 komada oraha

molim vas za savjet na koliko obaviti 1. rezidbu (visina)

kako obavljati zaštitu

hvala

cipiripi1967 03-02-09 11:27

Re: ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

neznam dali planiraš u svrhu za drvo ili namjena strogo za plod.
za drvo se ostavlja nešto višlja krošnja i svake godine otkidaš mlade grane najniže da bi dobio što ravnije i višlje stablo. mi smo ostavljali u 1. godini još jednu mladicu dolje niže u slučaju da je ze

c ili srna ili pak suša uništi kako nebi izgubili ponovno 1-2 vegetacije ,a onda je druge godine režemo ako je sa glavnim stablom sve u redu.

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 05:41.