Poljoprivredni Forum

Poljoprivredni Forum (https://poljoprivredni-forum.com/index.php)
-   EKO vrt i permakultura (https://poljoprivredni-forum.com/forumdisplay.php?f=213)
-   -   Koja je razlika između ekološke i organske proizvodnje (https://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=34081)

marke 09-12-16 20:59

Koja je razlika između ekološke i organske proizvodnje

Koja je razlika između ekološke i organske proizvodnje?

DARIJUS 10-12-16 17:54

Re: Koja je razlika između ekološke i organske proizvodnje

nikakva...:8):

Tomislav523 05-02-17 11:02

Bas nikakva??

Ak idemo po nekoj logici

Organska-bez kemije,znaci za gnojivo se koriste biljni otpad,zivotinjski itd,takoder prskanje koprivom i slicnim biljnim(organskim) sredstvima...

Samo smatram da se mnogi varaju ;

-mnogi koriste kupovna organska gnjojiva,sto smatram da nisu organska ida ipak u sebi imaju neke kemije,

-Također neki koriste i ''domaca'' organska gnjojiva,npr od krave koja je hranjena kemijom(vitaminima za mlijeko i sl) sto opet ne smatram organskim jer se kemija iz hrane prenosi na doticnu papriku ili pomu koju gnojiš gnojem od te krave...

Ekološki, e sad ,ak je nesto ekoloski to znaci da je prihvatljivo za okoliš i da ga ne zagađuje...
Al ako se imalo interesiramo u zagađenje okoliša,točnije u stvaranje ozonskih rupa, vrlo dobro je poznato da najveci udjel u takvoj vrsti zagađenja pridonosi metan-odnosno plin koji nastaje iz kravljeg izmeta...
Taj plin dobiven na taj nacin vise zagađiva okoliš od automobilske industrije ...

Što znači da biološko nije isključivo i ekološko ....

Smatram kada uzgajamo biološko, onda to radimo zapravo tako da poboljsamo kvalitetu samog proizvoda i samim time sebi zivot
A kada uzgajamo ekoloski onda to radimo da sto manje prilikom uzgoja zagađujemo okoliš i time si poboljsavamo zivot ....

Iako imaju mnogih zajednickih tocaka ,smatram da nisu ista stvar ...

EDIT: Mnogi smatraju ekoloskim uzgojem u smislu pridonosenja ekoloskom zdravlju neuporabom pesticida...

E sad npr koristenje koprive kao pesticida je ujedno i biolosko i ekolosko
Dok naprimjer gnojenje kravljim izmetom je biolosko ali ne sasvim i ekolosko,

Neznaci da se nemoze postici ekolosko ali je skupo i bezpoticajno u nasoj drzavi, ljudi vani na racun kravljag izmeta proizvode struju,jer zapravo taj plin metan u kobinaiji s jos par plinova je veoma zapaljiv... naravno i sam produkt sagorjevanja je stetan,ali ne u tolikoj mjeri koliko i sam metan,ali na svu sreci postoje i katalizatori koji opet svemu daju jedan pozitivan ekoloski dio,tako da bi se to uspjelo ''srediti'' ekoloski,ali ne u ovoj drzavi i u ovim uvjetima

Ovo sve je samo jedan primjer,ali ima njih jos dosta ...

iwanho 05-02-17 15:11

Postoje ekološka gnojiva koja u pravilu imaju malen udio N, P i K.
Mineralna gnojiva također sadrže N, P i K ali u večim koncentracijama.

Kaj je štetno u mineralnim gnojivima? :confused:

Hele 05-02-17 15:59

@ tomislav: Bas nikakva. Zakonski, a to je jedino bitno, je isto eko, bio, organski... Recimo permakultura je nešto drugo. To što pričaš o ekološkoj proizvodnji nije točno. Što se tiče tvog organskog domaćeg gnoja isti kao tajav ne smiješ koristit ukoliko nemaš papire da je iz ekološkog stočarstva.

@ iwanho: teški metali

Miky123 05-02-17 18:58

Citiraj:

Prvotno napisano od iwanho (Poruka 1234484)
Postoje ekološka gnojiva koja u pravilu imaju malen udio N, P i K.
Mineralna gnojiva također sadrže N, P i K ali u večim koncentracijama.

Kaj je štetno u mineralnim gnojivima? :confused:

Mineralna gnojiva imaju više štetnih efekata: neka smanjuju pH tla- tj. povecavaju kiselost, industrija proizvodnje je jako veliki zagađivač, a i tvari koje nisu hranjiva u gnojivu (recimo NPK 15-15-15 ima 55 % sastojaka koji nisu biljno hranjivo- tj. nosači i slično koji mogu negativno utjecati, zagaditi tlo)

Tomislav523 05-02-17 20:37

Citiraj:

Prvotno napisano od Hele (Poruka 1234493)
@ tomislav: Bas nikakva. Zakonski, a to je jedino bitno, je isto eko, bio, organski... Recimo permakultura je nešto drugo. To što pričaš o ekološkoj proizvodnji nije točno. Što se tiče tvog organskog domaćeg gnoja isti kao tajav ne smiješ koristit ukoliko nemaš papire da je iz ekološkog stočarstva.

@ iwanho: teški metali

Gle da se razumijemo, ja sam samo na temelju naziva proizvodnje odgovorio na pitanje i prokomentirako ga,
Zato pak moj odgovor pocima s upitnom recenicom,te sam također očekivao odogovr s obzirom na izneseno.

Ali vazan zakljucak je da je zakonski,naglasavam ZAKONSKI isto , a koliko opravdava svoj naziv ... ... ... to ipak onda nije za raspravljati u ovoj temi :D

I da,mozes li i reci sto to nije tocno sto sam rekao o ekoloskoj proizvodnji?

DARIJUS 05-02-17 21:26

Citiraj:

Prvotno napisano od Miky123 (Poruka 1234511)
Mineralna gnojiva imaju više štetnih efekata: neka smanjuju pH tla- tj. povecavaju kiselost, industrija proizvodnje je jako veliki zagađivač, a i tvari koje nisu hranjiva u gnojivu (recimo NPK 15-15-15 ima 55 % sastojaka koji nisu biljno hranjivo- tj. nosači i slično koji mogu negativno utjecati, zagaditi tlo)

e sad će netko reć da nezrelo organsko gnojivo jako zakiseljava tlo, velike hrpe su ekološki problemi, vrlo se lako ispiru u podzemne vode...
zato je to zakonski tako odrađeno, i za sve postoje norme koje treba zadovoljiti...tzv. MDK (minimalne dopuštene količine).
naravno, nema potpuno čiste ekološke proizvodnje, nit organske, nit biodinamičke...
...i svaki primjer s jedne strane ima svoj protuprimjer s druge strane...

Hele 05-02-17 21:29

"Problem" je što tumačiš ekološku proizvodnju na neki svoj način i radiš razliku prema biološkoj ( koja ne postoji tj. to je ekološka).

Ovo ti uopće nema smisla tj. ne drži vodu:
Citiraj:

Smatram kada uzgajamo biološko, onda to radimo zapravo tako da poboljsamo kvalitetu samog proizvoda i samim time sebi zivot
A kada uzgajamo ekoloski onda to radimo da sto manje prilikom uzgoja zagađujemo okoliš i time si poboljsavamo zivot ....

Tomislav523 05-02-17 22:10

hmm.da se razumijemo, na nju ne tumačim na taj nacin,i opet kazem ono sve iz one poruke izvukao sam na temelju naziva...
A ne na temelju znanja o nacinu proizvodnje, tako da je onaj moj post zapravo bio i pitanje jer i sam nisam znao ima li razlike.

A ovo sto si citirao, to je bilo neko moje misljenje,a ne tvrdnja.

Hvala ti na objašnjenju :(y):

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 18:18.