Tema: Šljivarstvo
Vidi pojedinačnu poruku
Nepročitano 10-02-09, 17:18   #8
wajbul
Gost

Početno Re: šljivarstvo

Citiraj:
Prvotno napisano od Boris
Pozdrav, zanima me koja je sorta po sastavu omjer šećera i kiseline slična bistrici, da pojednostavimo od koje sorte pored bistrice je najbolja rakija. Već par godina imam želju zasaditi hektar isključivo za šljivovicu i ovo proljeće počinjem pripremati zemlju i ostvarivati svoje želje.

Također ako imate preporuke za rasadnik nabavku dekleriranih sadnica bistrice i ostalih sorti udjelite novom poljoprivredniku. Koje su okvirne cijene sadnica.
Po mom saznanju naj sličnija bistrici je čačanka rodna,ali ja ja je nisam sadio u većoj količini zbog šarke,jer ako je zarazi većina ploda otpadne.Kod nas u slavoniji ljudi dosta peku rakiju od stenlyja i rakija je odlična,plod mora biti dobro zreo i rakija mora odležat najmanje 1g.u odgovarajućim bačvama.Naši stručnjaci nehvale baš stenly , ali moj star je posadi nju 1978g. i napeko se rakije,ja sam je posadio prije 6g.i 2006g.još200kom.Samo je štiti od monilije i šljivine ose i rodi kao luda.Jedino što stenly daje manje rakije,malo manje.ALI posadio sam još i čačansku ljepoticu i mogu ti reći da je šljiva prva liga:rodi 2g.-rađa odlično,-rakija ako je dobro zrela odlična i dosta daje.
Svi koji ju imaju je hvale.Danas imaš novi sorti selikcije TOP.novi nasadi se podižu na toj sorti ali još mi to nije sigurno.Mogao bih ti još mnogo toga napisat ali za sada toliko.
  Odgovori s citatom