Tema: Bijelo vino!
Vidi pojedinačnu poruku
Nepročitano 17-10-10, 08:59   #4
Žuti
Uvaženi Član

Žuti avatar

Član foruma od: 29.10.2008
Žuti je onemogućio/la reputaciju
Početno

Pa neću reći da to što ti radiš nije dobro ili je , ali ću ti pokušati objasniti kako ja radim i jednostavno reći svoje mišljenje .
Ja gotovi mošt - širu ( tako se kaže kod nas u slavoniji ) sipam u dreveno bure , i ntreba tu stavljati nikakav kvasac i slične pripravke . Vrenje ti kreće samo po sebi za dan ili dva . Jedino kada su niže temperature treba mu 5 - 6 dana da počne vrenje . Prvo pretakanje je tek za 60 dana , i onda tek prije pretakanja ( 7 - 8 dana ) stavljam vinobran.
I kod mene neki ljudi koje znam stavljaju vrelka ali tek poslje vinobrana .
Naime poslje cijeđenja , mošt istaču u otvoreneo bure i onda stavljaju vinobran . Tako mošt stoji 48 sati . Vinobran ti služi za bistrenje , znači sva nečistoća iz mošta se taloži na dno .
Ali isto tako vinobran ti zaustavlja ( prekida ) vrenje.
Tako da nako tih 48 sati dobiješ čist i bistar sok od grožđa ( mošt )
Onda se mošt pretače u dreveno bure i stavlja se kvasac ( vrelko ) da bi ponovo pokrenuo vrenje
Jer u tom slučaju ako nebi stavljao vrelka , vrenje nikako nebi ni počelo i ostao bi ti samo sok od grožđa .
Ja osobno sam protiv vrelka i ostalih sličnih sredstava .
Ja radim vino za osobne potrebe i nastojim da bude što prirodnije i da nema nikakve kemije .
Odnosno radim onako kako je radio i moj ćaća i djed.
E sada to kako ti radiš malo mi je nelogično .:scratch
Dakle staviš vrelka da potakne vrenje , i onda nakon 3 - 4 dana stavljaš vinobran koji zaustavlja vrenje .
Ali kao što sam rekao to je moje mišljenje , ako ti tako radiš stalno i zadovoljan si sa tim o.k.
Što se tiče mutnog vina , mislm da bi trebao staviti vinobran , pričekati 10 dana i pretočita ga i to je to .
Mora biti bistro .
Nebi ti bilo loše ako ga pretačeš u drveno bure da bure malo osumporiš sa sumporom u listićima .
I naravno Živio :drinkers:
Žuti je odsutan   Odgovori s citatom