Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Peradarstvo Hrvatske pasmine peradi
Peradarstvo Sve o grani stočarstva koja se bavi uzgojem pernatih životinja sa ciljem dobijanja mesa, perja i jaja.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 07-01-08, 23:03   #1
Buco
Gost

Početno Hrvatske pasmine peradi

Ima li tko kakvih podataka o našim autohtonim pasminama peradi;

DRAVSKA GUSKA
POSAVSKA KUKMASTA KOKOŠ
POSAVSKA GOLOVRATA KOKOŠ
HRVATSKA /POSAVSKA/ PATULJASTA KOKOŠ
ZAGORSKI PURAN
HRVATICA (DUDICA)

Ja imam podatke i fotke ali volio bih d se i vi uključite slikama i tekstovima o ovome.
  Odgovori s citatom

Nepročitano 07-01-08, 23:19   #2
zvona
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 17.12.2006
zvona je na dobrom putu
Početno Re: Hrvatske pasmine peradi

Bravo Buco tome se nisam sjetio

Ej da mogo vrjeme vratit ja,bila bi mi danas suđena
letjeli bi među zvjezdama,eh da mogu vrijeme vratit ja
zvona je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 24-01-08, 16:02   #3
Dominik
Aktivni Član

Član foruma od: 11.10.2007
Dominik je na dobrom putu

Zaboravio si Zagorskog purana koji se, nisam ni ja znao, javlja u više varijeteta. Brončani, najrjeđi crni tip a svijetlog i sivog tipa ima.
Dominik je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-02-08, 22:40   #4
Buco
Gost

Nisam ga zaboravio, ali ga nigdje u popisu autohtonih nisam našao osim u popisu autohtonih tovnih peradi.
Ali evo, prenosim sa stranica Hrvtskog stočarskog centra, ali slika nema za sada:

ZAGORSKI PURAN

Kod nas se uzgaja pod nazivom zagorski ili domaći puran. Divlji purani su među najrasprostranjenijim pticama u Sjevernoj Americi, a domesticirani purani se uzgajaju gotovo u cijelom svijetu.

Današnje pasmine purana potječu od meksičkih i sjeverno-američkih divljih purana gdje i danas slobodno žive njihovi preci. Krajem 15. i početkom 16. stoljeća na brodovima španjolske mornarice pura je stigla u Europu, i to najprije u Španjolsku, zatim se proširila u ostale zapadnoeuropske zemlje, te potom i u prostor Podunavlja. U području Hrvatskog zagorja uzgaja se stoljećima, gdje su klima i način držanja bitno utjecali na prepoznatljivost purana iz ovog područja.

U Hrvatskom zagorju se uzgajaju četiri soja purana koji se prvenstveno razlikuju po boji perja. Najzastupljeniji je brončani, a najrjeđi crni tip, dok svijetlog i sivog tipa ima nešto više. Perje na vratu, prsima i leđima brončanog (brončastog) tipa izrazito je crno sa zelenim sjajem. Perje potrbušja i butina je gotovo crno, bez sjaja, a na pregibima crno-smeđe-pepeljaste boje. Krilno perje je pepeljasto-crne boje s bijelim prugama i crnim rubovima. Repna pera su crno-smeđa prošarana svjetlosmeđim prugama i završavaju bijelim rubom. Crni tip zagorskog purana prekriven je potpuno crnim perjem, bez primjesa perja drugih boja. Sivi soj purana po vratu, prsima i leđima ima osnovnu crnu boju, prošaranu bijelim perjem, što daje dojam sivog, dok su repna pera slična brončanom tipu purana. Perje svijetlog tipa purana je bijelo, na leđima, repu i krilima prošarano svjetlosmeđim, sivim ili crnim perima.

Purice su kod svih sojeva znatno sitnije od purana i perje im je bez sjaja. Purice su pitomije i mirnije, za razliku od purana koji su agresivni i ne trpe suparnike. Purani u dobi od 28 tjedna postižu prosječnu tjelesnu masu od 6,5 kg, a purice prosječno 4,0 kg.

Zagorski puran se već stoljećima uzgaja takozvanim slobodnim sistemom držanja koji podrazumijeva da životinje veći dio života provode na otvorenom, slobodno se krećući livadama, voćnjacima i drugim vegetacijom bogatim staništima. Samo u nepovoljnim vremenskim uvjetima i noću, odraslim se zagorskim puranima osigurava čvrsto sklonište, odnosno peradnjak, a uzgoj podmlatka do bobičanja odvija se u zatvorenom prostoru u kontroliranim mikroklimatskim uvjetima.

Zagorski puran se kao hrvatska izvorna pasmina tradicionalno uzgaja na ekstenzivan način na malim obiteljskim gospodarstvima u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske - u Hrvatskom zagorju. U prošlosti je zagorski puran bio poznat izvozni proizvod u zapadno europske zemlje, a sredinom 20. stoljeća ova proizvodnja se značajno smanjila i prestala biti eksportna, a time i profitabilna.

U 2001. godini umatičeno je ukupno 1711 kljunova od čega 1376 purica i 335 purana.

Posljednjih godina se nizom mjera (novčanim poticajima za uzgoj, organiziranjem udruga uzgajivača i dr.) nastoji potaknuti ovu proizvodnju u tradicionalnom obliku u kakvom je ona i ranije bila organizirana.

Društvo za očuvanje, zaštitu i uzgoj zagorskog purana osnovano je prije nekoliko godina i okuplja uzgajivače matičnih jata zagorskog purana s područja Varaždinske i Krapinsko - zagorske županije.

Društvo za uzgoj i očuvanje zagorskog purana Kalnik osnovano je 1999. godine i djeluje na području općine Kalnik.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 16-02-08, 21:23   #5
maksica6
Gost

Ovako u Münchenerücku (osiguravajuca kuca kod koje imaju sve banke osigurane svoj novac) i kod njih sam u zgradi vidio da imaju zagorskog purana crnog,napravljenog od sitnih keramickih plocica starog preko 300 godina.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 17-02-08, 09:06   #6
Buco
Gost

Ne znam spada li i PAZINSKI PURAN pod autohtone?

ps. zagorski puran je sad postavljen u listi autohtone peradi
  Odgovori s citatom
Nepročitano 25-02-08, 13:27   #7
Dominik
Aktivni Član

Član foruma od: 11.10.2007
Dominik je na dobrom putu

Mislim da Pazinski nije autohtoni. On je pod imenom Pazinski kao robna marka.
Dominik je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-05-08, 16:09   #8
Buco
Gost

O kojem je ovdje puranu riječ?

Odgovori s citatom
Nepročitano 25-05-08, 17:24   #9
Alen
Aktivni Član

Član foruma od: 27.04.2007
Alen je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Buco
O kojem je ovdje puranu riječ?
Nisam siguran ali mislim da je to neki baš taman za na ražnju ili u rolu ispeći...
Alen je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 26-05-08, 00:49   #10
roby
Gost

Taj puran je zagorski puran,svjetliji tip ili žuti.Prekrasan je! :D
  Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Pasmine svinja Marko1986 Svinjogojstvo 6 28-03-14 22:33
Obrana peradi od jastreba nikola2101 Peradarstvo 131 03-06-13 23:22
probelmi sa zdravljem peradi zibba Peradarstvo 3 10-04-13 12:20
Tele sim. Pasmine BELEC7340 Ponuda 0 08-12-12 23:43
Otkup peradi oki198713 Peradarstvo 2 16-11-12 10:53

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 02:45.