Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 01-09-09, 14:45   #11
karla
Aktivni Član

karla avatar

Član foruma od: 20.09.2008
karla će uskoro postati poznatkarla će uskoro postati poznat
Početno Re: kajsija ili ti marelica

Citiraj:
Prvotno napisano od aljmas
Problem nas hrvata je u tome što sve što donekle uspije, odmah razglasimo na sva zvona i odmah se svaki drugi prima tog posla pa onda više nikome nije dobro.
E, Cabage ako gledaš da je to problem naše nacije onda gledaš s krive strane. To bi trebala biti naša prednost samo nam još nešto fali. Ako uspijeh želimo podijeliti s drugima to nam nije mana nego vrlina.
Marelica je dohodovna vrsta voća jer je ima premalo u uzgoju, a kao sorta ima izvrsne karakteristike. Koliko se novih voćara uključi u njen uzgoj to će biti premalo da zadovolji domaće potebe, da eliminira uvoz. Dakle, zašto ne reći ljudima da je sade pa da izmjenimo iskustva, a kakav će tko imati uspjeh u uzgoju ovisi o njemu samome.
Kod nas, tko se pošteno primi bilo kakvog posla, teško može uspjeti, radi drugih nesređenih prilika, a ne što je nečeg proizvedeno u izobilju da tržište to ne može absorbirati. Moje osobno uvjerenje.
karla je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 01-09-09, 15:11   #12
Smiljan
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 05.09.2007
Smiljan je na dobrom putu

Salzem se sa Karlom. Nikad nove (ako je marelica uopce nova) stvari nisu propadale zbog prezasicenosti trzista vec najcesce zbog neorganiziranosti, izmedju ostalih, i samih proizvodjaca. Dapace, cak bi se moglo reci da su mnoge stvari propale (i) zbog premale proizvodnje. Mislim da nitko nikome ne moze dugorocno biti konkurencija sa par ili desetak hektara vocnjaka.
Smiljan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 04-09-09, 15:47   #13
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat

2 mlada voćnjaka kajsija (Čepin i Dalj, ukupno preko 10 Ha) propali. Kajsija je slatki vrag za uzgojiti.
Kontam je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 04-09-09, 21:55   #14
zvonis01
Uvaženi Član

zvonis01 avatar

Član foruma od: 02.03.2009
zvonis01 je na dobrom putu

kako propali? :scratch
Nepročitano 05-09-09, 00:02   #15
Kontam
Super Uvaženi Član

Osušili se, vjerovatno loša podloga. Nisu ni došli do roda.
Nepročitano 05-09-09, 08:10   #16
Smiljan
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 05.09.2007
Smiljan je na dobrom putu

I dali se zna uzrok susenju ?
Smiljan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 05-09-09, 11:30   #17
Kontam
Super Uvaženi Član

Oni misle da je to pirodno kod kajsije tzv. Kap ili Apopleksija kajsije. Dolazi do prijevremenog sušenja kajsije, dan danas se ne zna što točno uzrokuje to, ali uglavnom je Pseudomonas syringae i gljiva Citospora cinta, ali one ne mogu osušiti kajsiju odjednom sve. Loša kondicija voćke, jake zime, preveliki urodi , monolija sve to utjeće na ludu kajsiju. Ali ako se pogleda u tablicu nije moguće da u jednoj godini sve propadne!!
Jedina stvar koja sasuši koštićave voćke je kemija, namaže se mlada grana sa svježom korom sa tom tekućinom i voćka se u kratkom vremenu totalno sasuši. To se radi kad se podižu novi voćnjaci a susjed ima zapušten šljivik u roku tjedan dana nema ga više :| Ili ako dvojici ratara smeta voćar u sredini :roll:
Nepročitano 05-09-09, 13:07   #18
zvonis01
Uvaženi Član

zvonis01 avatar

Član foruma od: 02.03.2009
zvonis01 je na dobrom putu

mislim da može biti osim ljudskog faktora i to što ljudi sade na području koje nije namjenjeno toj kulturi,nemaju riješeno navodnjavanje(u bilo kojem obliku-cisterne,kante....kap na kap) već na početku-susjed do mene posadi 2 ha trešnje i ne pojavi se 6 mj. i onda se čudi da se sve posušilo,a ja sam za to vrijeme(3-4 mj navodnjavao 3 puta uz dodatak gnojiva i niti jedna šljiva mi se nije osušila,puno ih ima koji su sadili samo zbog poticaja-pogledaj baranju,u čep.martincima posadi šljivu u močvari i još se hvali da je posadio samo zbog poticaja :twisted: :twisted:
Nepročitano 05-09-09, 13:14   #19
jd4755
Uvaženi Član

jd4755 avatar

Član foruma od: 27.10.2007
jd4755 će uskoro postati poznatjd4755 će uskoro postati poznat

Svaka čast ljudima koji su se ozbiljno uhvatili posla ali jako puno(bar u mom kraju)voćnjaka je podignuto samo zbog poticaja i već su nemalo propali.Naročito puno malverzacija je bilo na lijesci i orahu.I onda Jadranka veli da daju 4 milijarde poticaja a ljudi nezadovoljni.Onaj tko je pokupio poticaje a da nemalo ni nezna gdje je nasad on je zadovoljan.
jd4755 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 05-09-09, 17:29   #20
Kontam
Super Uvaženi Član

Može biti suša, ali mi čudno jer je kajsija pretežito na ringlovu, a ringlov stvarno svugdje izraste. E zbog te poticajne politike više nema poticaja... Pitao ja ovog što je u Čepinu podizao kajsije, rekao da mu taj rođak baš nije bio zainteresiran za to, da nije bio često u voćnjaku. Može biti da je do krajnosti zapustio. Zato sam ja prvo kopao bunar da vidim na ćemu sam ;) Samo sam promjenio strategiju ulaganja u kajsiju, i sa jednog hektara prešao na dva i idem po sadnice u Novi Sad na institut.
Odgovori

Oznake
kajsija

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Zaštita marelica - leđni atomizer task Koštuničavo voće 35 18-03-15 20:53
domaći pekmez od marelica daevu Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 1 07-04-12 08:22

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 02:39.