Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 17-09-15, 15:08   #11
Moravac
Početnik

Član foruma od: 18.07.2015
Moravac je na dobrom putu
Početno Re: sadnja sadnica aronije

Zdravo
Napisao sam nekoliko mojih zapazanja na ovom i na ostalim forumima u vezi sadnje aronije i prodaje plodova ali izgleda da me niste razumeli. Nije problem sadnja i gajenje ali ,,necu,, da je dajem tj. prodajem po malim cenama . Glavni problem kod nas je sto drzava dozvoljava uvoz u renfuzi iz Bugarske i Rumunije za nekih 30 evro centi. Slobodna trgovina i tu je tacka . Svi koji preradjuju plod aronije kupuju van granice i cede sok tako da niko od njih nece otkupiti nasu . Oce ali za manje od 1 evro. Kada sve izracunamo ne isplati se nikako. Vi mozda berete aroniju masinski pa je lako ali kod nas niko nema masinu za branje . Mora rucno a to je malo komplikovano.. Sada je glavna kultura kod nas pitomi sipurak [ ne nar ili mogranja] nego divlja ruza tj. sorta bez bodlji. Cena ploda je i do 80 euro centi po kilogramu i redovno se placa .
Ako je neko citao o rasadnicarstvu u Srbiji sigurno zna ko sam . Bavim se rasadnicarstvom i pored sadnica aronije imam jos i : kamcatsku borovnicu, amer. borovnice , asimine trilobe, pitomi sipurak, kaki jabuke , kivije, jagode, lesnik, kesten, magnolije, ribizle, joste , maline, i razne podloge za cepljenje .
Pozdravljam vas sve i posto sam meteorolog da vam kazem da su opet pocele vrucine . Kod nas najtoplije valjevo sa 38 stepeni. To ne valja jer ce dosta zrelih i poluzrelih vocaka [ jabuka , kruska , orah ] da pre vremena otpadnu.
Jos jednom pozdrav i svako dobro.
Moravac je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 18-09-15, 12:38   #12
sugarray
Regularni Član

Član foruma od: 27.11.2013
sugarray je na dobrom putu

E mene zanimaju asimine trilobe Ja sadio iz koštica sorte prima i sunflower i lijepo napreduju pogotovo jer je navodnjavanje složeno. E sad meni nije jasno zašto svi rasadničari guraju cijepljene sorte? Znam da zbog vlastitog profita ali mi je smiješno da biljka koja u Americi raste kao korov na divlje odjedanput mora biti cijepljena.
sugarray je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-09-15, 09:44   #13
Moravac
Početnik

Član foruma od: 18.07.2015
Moravac je na dobrom putu

Zdravo
To je i meni po malo cudno mada ja imam dve sadnice asimine od desetak godina . Ali ne radjaju uvek zajedno. Jedna daje plod ove godine a druga sledece . U nasim krajevima sazru u potpunosti. To sto ih kaleme ili cepe to rade da bi sadnice bile bujne i brze rasle ..
Sada cu vam napisati nesto sto sam ove godine primetio u jednom dvoristu u mom mestu. Rec je o coveku koji je ozenjen slovenkom i povremeno ide u Sloveniju kod dece . Zivi u mom komsiluku. Posadio pre nekoliko godina asiminu i prorodila je . Ali za zivo cudo ja ove godine primetim da mu se ce gornji deo plemke osusio ili se polomio. Iz korena tj. podloge izniko lastar i to lastar magnolije . Sta da kazem. da li je u opste moguce da se asimina cepi na magnoliju kada nisu ni ista familija ni rod .
U rasadniku Rast u Sloveniji onaj Rast i Baznik cepe asimine ali na sta .
Ja cu sledece godine probati cepiti na magnoliju pa sta bude.
Ps.. kda koren asimine i koren bilo koje magnolije protrljate prstima ostavljaju isti miris. Bas su slicne po mirisu.
Ja iamm dve sadnice ali nisu cepeljene i ne znam koja su sorta .
Paznja ili savet... Asimina trazi koliko sam primetio rastresito i propustljivo tlo. Nikako nabijeno i glinasto. Ne voli presadjivanja nikako jer usporava rast i slabo napreduje. Voli senku a ne direkno sunce pa zato sadite u senci kuce ili nekog drveta .
Razmnozava se i reznicama u prolece pre kretanja vegetacije . Probao sam i moze.
Pozdrav svima Nenad.
Moravac je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
SADNJA ŠUME zoki umarstvo 12 14-11-15 20:24
Masina za sadnju sadnica Beshla Ostali priklju?ci 12 03-12-11 21:57
Molim za pomoć , oko sadnica višnje :) Serpiente Obrada tla i podizanje vo?njaka 13 16-05-11 16:37
Kradljivci sadnica bono Ostale teme vezane za vo?arstvo 17 05-06-09 22:00

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 22:33.