Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Razno > Financije, propisi, javni natjecaji i slično PDV i oblici oporezivanja

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 13-01-18, 17:41   #1
Josa
Polako se zagrijava

Član foruma od: 26.03.2013
Josa je na dobrom putu
Početno PDV i oblici oporezivanja

Puno se piše sada o sustavu oporezivanja a isto je vezano kako za program ruralnog razvoja tako i za isplatu poticaja ali i za novi zakon o OPG-ima gdje se navodi kako će sva gospodarstva ekonomske veličine 3000 eura i više morati u neki sustav oporezivanja pa predlažem da netko tko zna sa sigurnošću pravila,obveze i iznose u krajnosti i još bolje ako se tko bavi baš knjigovodstvom da objasni po nekim primjerima detalje oko svakog oblika oporezivanja budući je primjera jako puno a i ovdje bi na posebnoj temi sve bilo puno lakše pronaći svima. Evo konkretno za mene- u radnom sam odnosu,imam PG sa svojih 55-60 ovaca sa tendencijom rasta broja,5,5-6 Ha oranica na koje primam poticaj i sada će biti 5-6 Ha pašnjaka. Zna li sada netko sa sigurnošću razraditi moj primjer,da li ići u paušal,porez na dobit ili klasični PDV s obzirom na sve navedeno,s tim da se u razradi dotakne i plaćanja knjigovođe i svega što bi koji sustav nosio a također i odstupnicu-iz kojeg se sustava može izaći i kako...
Josa je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 13-01-18, 20:22   #2
Luka2222
Polako se zagrijava

Član foruma od: 18.12.2016
Luka2222 je na dobrom putu
Početno Re: PDV i oblici oporezivanja

Nije mi jasno šta imaju oporezivat na opg iznad 3000-8000e,evo primjer dvije krmače,par komada ovaca 5-7primjer,par hektara zemlje 6h,šta imaš tu oporezivat to je jedva da čovjek preživi,još ako si plaća doprinose to je to,Nek sad neko kaže kakav porez udariti na to,nije pošteno,propada odmah taj opg.Moje mišljenje.
Luka2222 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 13-01-18, 20:59   #3
komer
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 01.07.2008
komer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni dragulj

Nemogu ja tebi reći ajd ti odi u taj i taj sustav oporezivanja...Ti znaš koliko imaš troškova,koliko imaš prihoda od prodaje,poticaja itd...
Kod mene konkretno imam 6.39ha oranica i predajem kukuruz na prodaju nakon žetve i sa poticajem nisam do ove god prešao 80500kn jer mi je isplaćeno za predlani i lani iste godine...
U pdv mi se ne isplati jer imam troškova oko 35 tisuća kuna,13% pdv-a mi nebi bilo dosta da pokrijem knjigovođu koliko si pretporeza mogu odbiti za repromaterijal...goriva potrošim za 2000kn.

Kao paušalac su mi rekli da plaćam tromjesečno oko 700kn i na kraju godine razliku doprinosa,oko 3900kn jednokratno...nemoram voditi knjige..po meni ako platim paušala 2800kn,a oko 4000kn doprinosa,mislim da je sasvim uredu ako dobijem 80500kn prodajom kukuruza+poticaj.

zaposlen sam i eto,to ti je moje iskustvo...

Luka kako ti nije jasno..odjaviš opg i radiš i dalje i jedino nebudeš imao poticaj.
Opet se svodi na to da nešto moraš i dati državi da bi od nje dobio.
Neznam kome će to biti isplativo,ali očito rade na tome da tko će moći plaćati bude i poticaje dobivao,a tko nebude nebude...
Ionak nemoraš imati opg da bi prodao pajceke za božić ili janjce..ionak rijetki preko računa prodaju(na male mislim)...
komer je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-01-18, 02:17   #4
adan
Aktivni Član

Član foruma od: 05.01.2013
adan će uskoro postati poznat

Primjetila sam da većina brka porez na dohodak i pdv. PDV je u velikoj večini slučajeva isplativ samo velikim proizvođačima, a oni ionako nemaju izbora jer svi koji u tekućoj godini izdaju računa više od 230.000 kn, sad je taj prag podignut na 300.000 kn, moraju u pdv po sili zakona. Dakle, nitko od nas ne mora i ne isplati mu se dobrovoljno ulaziti u sistem pdv-a.
Ostaje nam sistem poreza na dohodak i doprinosi za MO i ZO. Doprinose ne plačaju osobe koje su osigurane po nekom drugom osnovu, naprimjer radni odnos, doprinose plačaju svi koji nisu osigurani po nekoj drugoj osnovi i nositelj i članovi. To je obaveza za nove OPG-e. Stari OPG-ovci ne moraju plačati doprinose ni za sebe ni za članove ukoliko su upisani prije donošenja novog zakona o doprinosima, mislim da je to do 01.10.2010. OPG-ovci upisano do ulaska RH u EU moraju plaćati samo mirovinsko, a novi tj. upisani poslije ulaska RH u EU plaćaju sve. Stari OPG_i moraju biti na oprezu jer bilo kakva veća promjena u upisnku npr. izlazak člana iz OPG-a, smatra velikom promjenom i svrstava OPG u novi i nameće mu se plaćanje doprinosa.
Dohodak: do sad je bilo tako, nisam stigla provjeriti da li su se mijenjale i cifre vezane uz dohodaše obzirom da je podignut prag za obavezan ulazak u pdv:
OPG s prihodom do 80.500 kn nije obavezan uži u porezni sistem (u prihod se računaju i primljeni poticaji i prodaja proizvoda OPG-a pa ako još niste obvezni plaćati doprinose, držite se tog sistema što duže možete, nešto dobiješ kroz poticaje, a ne daješ ništa
Slijedeći sistem poreza na dohodak je paušalni, ne vodite poslovne knjige nego samo evidenciju primitaka i na kraju godine se predaje obrazac u PU
Ulazak u sistem poreza na dohodak sa vođenjem poslovnih knjiga povlači za sobom i trošak knjigovođe jer nije baš tako jednostavno makar se knjigovodsvto obrta i opg vode kao tzv. jednostavno knjigovodstvo.
E sad do donošenja zakona o OPG-u, je tako. Što će biti po donošenju tog Zakona, pojma nemam, ali poučena dosadašnjim iskustvom ništa dobrog za nas.
adan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-01-18, 10:35   #5
Ero
Regularni Član

Član foruma od: 27.05.2008
Ero je na dobrom putu

Ja sam do nove godine bio nositelj OPG a sin je bio član sada smo to izmjenili sin je nositelj OPG a ja sam član ušli smo u OPG 2006 godine ja sam bio obveznik plaćanja mirovinskog i zdravstvenog doprinosa za sebe a sin nije plaćao.
Sada je on obveznik plaćanja mir. i zdra. doprinosa a ja kao član od ove godine nisam obavezan plaćanja mir i zdrav. doprinosa.
U poreznoj i mirovinskom su mi rekli pošto smo obadva u upisniku od otvaranja 2006 g OPG da ja sada nisam obavezan to plaćati jer se smatram kao jedan od članova koji su od 2006 g dakle prvog dana bili u OPG
Ero je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-01-18, 11:13   #6
zivisic
Uvaženi Član

zivisic avatar

Član foruma od: 01.03.2011
zivisic će uskoro postati poznat

Ja cu se sljedeci tjedan pozabavit time da vidim koja mi je opcija najbolja za u buduce...
Po prvim procijenama 80500 cu probit, ove godine ili iduce!
Mozda se mogu nekako stiskat,neko vrijeme, mozda i dugorocno da ostanem ispod, ali razmisljam je li mozda dobar trenutak i za ulazak u sustav poreza na dohodak?

Sto me privlaci...prvo mogucnost dopunske djelatnosti u opgu
Iako nisam jos proucio sto sve se moze obavljat, ovo ipak ostavlja prostor da poljoprivrednik, u one dane kada na gospodarstvu ima prostora...isporuci jos neki racun
...druga stvar je, vjerovatno ce se ici u smjeru pogodnosti za one, koji se odluce na ovaj korak...i to bi se trebalo gledat iskoristit!

ono sto nije dobro je da, ce ovo kostat nekog zivotnog mira, jer ce te gonit i da mozgas i da radis...sto nije samo po sebi ni lose, ali zna bit iscrpno...pogotovo kad se namisti da ne ide...a mora ic
zivisic je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-01-18, 14:24   #7
adan
Aktivni Član

Ako se otvara dopunska djelatnost na OPG-u, prvo što traže u Agenciji ( u Zagrebu sigurno-bez upisa u registar poreznih obveznika nisam mogla upisati dopunsku djelatnost) je potvrda od Porezne o upisu u registar poreznih obveznika. Za one koji ne planiraju velika ulaganja ili uzimati poticaje (županijske, EU fondovi) za osnovna sredstva, postoji model paušalnog oporezivanja. Vodi se samo knjiga prometa tj. treba evidentirati svaku prodaju i primitak, troškovi se ne vode. Paušalist je u 2017. mogao biti do 230.000,00 kn prihoda od prodaje i poticaja što nije zanemariv iznos. Još ako je OPG druga djelatnost, doprinosi se plaćaju 50% na osnovicu. Prag za paušaliste 2018. godine je max 300.000,00 kn primitaka. Prag za obavezni ulazak u pdv je prelazak 300.000,00 kn izdanih računa u tekućoj godini bez obzira na naplatu.
Tko ima kakve dvojte oko poreznih aspekata u budućnosti, najbolje je da sa konkretnim pitanjima i planovima od do dobrog knjigovođe koji bi na konkretnom primjeru trebao dati savjet tj. reči prednosti i mane sistema. Ako ste mali OPG-ovac i hoćete i dalje ostati mali, ne tražite ništa ili minimalno od države, ni ona neće previše tražiti od vas. Kako rastete, tražite više od države, ona daje, ali uvijek više uzima.
Nepročitano 14-01-18, 14:39   #8
zivisic
Uvaženi Član

zivisic avatar

Nisam bas tocno razumio iz tvog zadnjeg posta je li vtdis oprecno, ali koliko sam ja razumio sustav...moguce je bit u pausalnom porezu (na dohodak) i imat registriranu dodatnu djelatnost na opgu!
Znaci imat domacinstvo sa 5ha zemlje, 10 zivotinja...i mali kamion s kranom za prijevozit po selu, sta kome treba!
Povremeno odradit nesto i za firme, isporucit nesto racuna...i bit na pausalcu, bi trebalo bit moguce!
Nepročitano 14-01-18, 15:01   #9
adan
Aktivni Član

Kod upisa dopunske djelatnosti, Agenciju ne zanima u koji porezni sistem se upisuješ, njima je samo važno da si registriran u RPO (registar poreznih obveznika) i to je uredu. Dopunska djelatnost koju registriraš mora biti na popisu dozvoljenih dopunskih djelatnosti OPG-a, mislim da ima pravilnik o dopunskim djelatnostima na OPG-u. Za prodaju svojih proizvoda pravnim osobama izdaješ račune (obavezna fiskalizacija ako je plačanje u kešu), a prodaja građanima na tržnicama i kućnom pragu ide bez računa(čl. 64 Općeg poreznog Zakona), ali se mora evidentirati na obrascu Evidencija prodaje ili kak se već zove, (ima obrazac u prilogu pravilnika) i koliko sam ja shvatila, novce od prodaje građanima bez izdavanja računa trebalo bi obavezno položiti na žiro OPG-a kao utržak. Za ovo polaganje novaca, ako netko zna sigurno, molim da potvrdi ili demantira.
Nepročitano 14-01-18, 15:23   #10
zivisic
Uvaženi Član

zivisic avatar

Da to je to!
Ajde dobro je da imamo nekoga adekvatnog za ove stvari ovde!
Nadam se da cu i ja znat vise na temu dohodka i visine pausala uskoro tj kako se odredjuje!
To je isto nesto sto ljude zanima!

Sto se tice dopunskih djelatnosti, dopustene su jednostavnije djelatnosti ajmo tako rec!
Dopustena je i prerada, ali prvog stupnja...maslina u ulje, zito u brasno,...turizam, ali ne znam sve detalje, samo ono sto je nemogu zanimalo!
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 15:29.