Ručna mehanizacija Trimeri, Motorne pile, Prskalice itd

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 18-06-17, 07:36   #2541
vizy
Regularni Član

Član foruma od: 01.06.2014
vizy će uskoro postati poznat
Početno Re: Trimeri

Da mi nisu ukrali Husqvarnu, ne bih niti znao za Stihl FS 450 kakav je. Osvrt mi nije bio da uspoređujem iste snage jer znam da se tako kako si naveo rangiraju, već je osvrt za one koji misle sređivati zapušteno zemljište i koriste različite noževe.
Koliko ljudi koristi npr. spomenuti nož za malčiranje govori činjenica da mi je trgovac rekao da krakovi idu prema gore (kao da ne ću valjda sa njime orati), samo što kad bih okrenuo nož po njegovom - oštrica bi bila na kontra stranu vrtnje.
Taj nož sam preradio za Husqvarnu 335RX (razglodao rupu na 25,4mm) i na njoj je (a vjerojatno je isti način stezanja i na 545 i 555 RX modelima) to loše funkcioniralo.
Loše u smislu otpuštanja/odvrtanja kod udaraca po debljim granama. Toga kod Stihla FS 450 nema (FS310, FS350, FS360 i FS460 imaju vjerojatno sličan način stezanja). FS 510/550/560 ima drugačiju kutnu/pužnu glavu i vjerojatno drugačiji način stezanja kad se za njih preporuča veći malčer fi 320.
Kod Stihla je stvar u debeloj podlošci koja u biti radi kao tanjurasta opruga dok drži nož.
26. stranica uputa to pokazuje - link.
Druga stvar je prenošenje udaraca kojih ima dosta kod malčiranja, a i kod rada sa ostalim noževima. Iako su vibracije na ručkama Husqvarne 335RX bile male kao i na Stihlu FS450 (možete dugo raditi bez umora zbog vibracija); prenošenje udaraca nožem kod Husqvarne je daleko jače i treba biti daleko oprezniji. Stvar je u većem hodu gumenih amortizera kod Stihl HS 450 (a vjerojatno i kod FS310, FS350, FS360 i FS460...) prema Husqvarni 335 RX (vjerojatno i kod 545 i 555 RX modelima).
Koliko god bile Husqvarnine poluautomatske glave za namatanje niti odlično riješene po pitanju stavljanja niti, tako isto Stihl glava za namatanje niti mi nije nikad, kod iste vrste niti, zapekla/zaljepila nit da se nije dala odmotavati u radu.
To što je Husqvarna bila lakša, na kraju u radu i nije toliko ključno (barem meni) zbog navedenih prednosti.
10kg teški Stihl FS550/560 bih bez problema podnio ;-)
Nadam se da će izneseno nekima pomoći!

Posljednje uređivanje od vizy : 18-06-17 at 07:49
vizy je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 18-06-17, 07:54   #2542
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije

545 i 555 imaju identičnu izvedbu AV-a kao i FS koje spominješ (cijev u cijevi), imaju veće cijevi, glave i reduktore.
No, važno da si našel ono kaj ti se sviđa
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-06-17, 11:11   #2543
vizy
Regularni Član

Husqvarnin 535RXT (trenutni model) ili 335RX (koju sam imao) sigurno nemaju jednako učinkovit u radu sa noževima AV sustav kako je to na Stihl FS 350 (slično kao na mom FS 450) ili FS 360 (trenutni model).
To što se stalno spominje manja masa Husqvarne prema Stihlu po isprobanom meni nimalo nije ključno, no čitajući forum bi mnogi baš po masi trimera mogli zaključiti koji je bolji...
Husqvarna je prije nudila kit za malčiranje - link, no to više ne nude niti za strojeve 545/555 koji imaju drugačiji AV sustav od 335RX, a kao isti kao i Stihl FS 300 do FS 560 (očito postoji razlog...).
Primjer kako radi Husqvarna 345FR sa malčer nožem:
https://www.youtube.com/watch?v=7nX4BmtpDbs
no tu je prikazana samo kupina koju sam i sa 335RX dobro rješavao.
Ako je još netko radio sa takvim strojevima sa raznim noževima, neka iznese svoja iskustva.

Posljednje uređivanje od vizy : 18-06-17 at 12:31
Nepročitano 18-06-17, 13:11   #2544
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije

masa sigurno pomaže kod takvog alata , tu nema diskusije
a AV . to je mamac za naivne ..hihi
Nepročitano 18-06-17, 14:22   #2545
vocarcg
Regularni Član

Član foruma od: 03.03.2015
vocarcg je na dobrom putu

Da li je neko od vas imao priliku da se sretne sa trimerom marke "Emix garden" ?
vocarcg je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-06-17, 15:55   #2546
vizy
Regularni Član

Citiraj:
Prvotno napisano od puknuti Vidi poruku
masa sigurno pomaže kod takvog alata , tu nema diskusije
a AV . to je mamac za naivne ..hihi
Masa ne pomaže nimalo, već pomaže dobar dizajn. Da je samo masa u pitanju sigurno na FS 500 - 560 ne bi radili oblogu od magnezija, već od čelika ili sl.
Ono na što Husqvarna dobiva kupce je bolja ergonomija nošenja i tu su Balance XT (pa i X koje koristim od ukradene mi Husqvarne 335RX) po meni daleko bolje od Stihl naramenica.
Kad smo kod mase: Husqvarna 545RX i 555RXT imaju rezervoar goriva smještan uz vratilo trimera pa se lakše stvara balns kod rada.

AV sustav nema potrebe kod košnje nožem trave gdje nema prepreka u koje se može udariti jer nož kad kosi travu stvara manje vibracija od košnje sa niti, a i većinom se radi sa manjim okretajima jer košnja nožem je manje zahtjevna. AV sustav kakav ima npr. 335RX ili 535RXT je dobrodošao kod duže košnje sa niti jer ne "utrnu" ruke. A kod rada sa nožem po nepredvidivom terenu, kamenitom, sa preprekama, kod piljenja sa cirkularom/kružnom pilom, a osobito kod malčiranja je AV sustav kakav imaju FS iznad 300 broja (i možda još neki - ne znam!) i te koliko koristan. Na 335RX kad sam malčirao i udario u nešto, dobijem snažan udarac u ruke i ako se ne drži čvrsto - bez problema se mogu ručke istrgnuti iz ruku, a to je poprilično opasno. No i sam rad kad te ručke stalno udaraju i nije baš neka divota. Za razliku od FS 450 koji ima dugi hod AV sustava i nema tih udaraca preko ručki već je to kao neko mekano odgurivanje.

Koji si koristio trimer i sa kojim alatom da ti je AV sustav bio "mamac za naivne"?
Ili to tako reda-radi pričaš...
Po meni AV sustav ne trebaju oni koji kose sa nožem po "sigurnom" terenu ili oni koji kose sa niti do 2 rezervoara goriva u komadu.

Posljednje uređivanje od vizy : 18-06-17 at 16:19
Nepročitano 18-06-17, 18:32   #2547
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije

ja sam spominjao masu u svojstvu akcije -rekacije tj inercije
naprimjer , ako ja flisnem ženu ona odelti do prve čvrste prepreke a ako flisnem zin on ni ne namigne .
U toj relaciji je masa poželjna ,

MAsa je nepoželjna u specifikacijama , i tu se radi kopromis i natezanja među brendovina .

ja ti ne poznajem te noževe , više sam vikend straličar ..( do pola tanka dnevno)

ali gledam oko sebe , danas kad svaki vrag od stroja ima AV pa i metar za sjekače ..ti isti sjekači danas ranije i s više profesinalnih bolesti idu u mirovinu nego prije 30-40 godina kad nije bilo AV-a
Nepročitano 21-06-17, 12:11   #2548
Lumi
Početnik

Član foruma od: 20.06.2017
Lumi je na dobrom putu

Pozdrav forumaši.
Evo da se i ja malo uključim što se tiće trimera.
Imam velike površine za održavati,oko 20.000 kvadrata 2-3 puta godišnje što ravnica što brijeg,vinograd,voćnjaci.
Trenutno imam Oleo mac 753T i zadovoljan sam sa njim,jaki stroj,sa dobrim flaksom (koristim Oregonov duoline 3mm) drobi travu ko od šale.Jedina zamjerka su im loše glave.Žao mi je što nisam uzeo 755 Master zbog AV ručki jer nakon par dana košnje po 4-5 sati osijetim vibre u rukama.
No,odlučio sam se na kupnju novog stroja,Husqvarna 555rx.
Zanima me da li se tko od Vas susreo ili koristi taj stroj.
Lumi je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-06-17, 15:04   #2549
vizy
Regularni Član

Pričekao sam da se netko javi tko koristi takav stroj...
Možda ti pomogne ovaj video gdje je sve napomenuto u vezi takvih strojeva:
Stihl serije 500 do 560 je isto za razmotriti. Kako zajedno rade u poslu koji bi i daleko slabiji modeli odrađivali:
Nepročitano 23-06-17, 09:52   #2550
Lumi
Početnik

Član foruma od: 20.06.2017
Lumi je na dobrom putu

Stihl serije 500-... koliko znam nema kod nas,a kad bi ih bilo mislim da bi cijena bila paprena. Gledao sam fs460cem ali više me važe na Husqvarnu 555rxt,dobije se više opreme,bolje naramenice,veća snaga a sad motor,čim manje elektronike tim bolje(mislim na sthilov m-tronic i kompenzator).Ne znam na što bih se odlučio.Čitam da stihl ima manje vibracija na av ručkama,ali ja više kosim travu,zna biti velika do pasa(jednogodišnja košnja)rijetko šikare.Esad,da li bi me zadovoljio 545rxt ne znam,tu snagu imam u Oleo mac-u,samo bez av ručki.
Volio bih čuti malo prijedloge.Kad krenem u košnju,ne stajem po 4-5 sati,znam da se kaže mala trava mali stroj,velika veliki,ali sam u većini u večoj travi.Znači trebam izdržljivost.Moj 753t ima rezervar 1,5 lit.koji traju od 1 do 1,5 sati ovisno o travi.
Još me zanima koji flax je po Vama najizdržljiviji i bolji.
Lumi je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 09:27.