Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ratarstvo Analiza tla
Ratarstvo Ratarska proizvodnja od sjetve do žetve. Mehanizacija, poticaji, zaštita, gnojidba ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 26-10-08, 21:38   #1
kikoporto5820
Gost

Početno Analiza tla

zanima me gdje se to šalje koliko košta kakve su procedure kako se uzima zemlja za analizu i sve štaje bitno u vezi toga
  Odgovori s citatom

Nepročitano 26-10-08, 23:22   #2
brundalo
Gost

Početno Re: Analiza tla

Zovi HZPSS oni ce ti sve objasnit ili agronomiju u ZG mislim na fakultet i trazi zavod za travnjastvo u njih ces sve saznat
  Odgovori s citatom
Nepročitano 27-10-08, 08:22   #3
pajdo
Regularni Član

Član foruma od: 26.07.2007
pajdo je na dobrom putu

Jedan od načina-na željenoj parceli uzmeš određen broj uzoraka( ne biti lijen i uzeti 5-6, več što više sa svih dijelova, jer večinom nisu parcele cijelim dijelom jednake-najjednostavnije-uzmeš štihaču, lopatu-izvadiš njome pažljivo uzorak do dubine 30cm(ovisno za koju kulturu ti treba) i po sredini duž lopate odstraniš u pripremljenu posudu tlo širine 5-6cm
), koje stavimo u pripremljenu posudu u kojoj te uzorke pomiješamo i izvadimo cca1-1,5kg tla-PROSJEČAN uzorak!Isti stavimo u vrečicu, zajedno s papiričem na kojem trebaju biti podaci o vlasniku, nazivu parcele,...(ostalo nije nužno, ali ako se traži-gnojidba prethodne godine, pretkultura, itd.)
Taj se uzorak može odnijeti na Agronomski(cijena za pH, NPK,humus je bila nekih 300kn, sad ne znam točno)!
Ne znam kako je sa ostalim županijama, ali u mojoj se uzorci odnesu u savjetodavnu službu gdje sami naprave analizu koja je besplatna za 8 uzoraka godišnje!(Financirana od strane županije...)
pajdo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-11-08, 22:19   #4
jellena
Gost

pozdrav,
da li i hzpss financira i analizu tla u bjelovarsko-bilogorskoj županiji možda?
zagrebačkoj?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-11-08, 22:36   #5
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

Član foruma od: 16.11.2007
bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od jellena
pozdrav,
da li i hzpss financira i analizu tla u bjelovarsko-bilogorskoj županiji možda?
zagrebačkoj?
ne financira, sami si plačamo

ali ako se skupi 20 uzoraka onda je analiza podosta jeftinija, naime uvjek se pripremaju otopine za 20 analiza jer se neke tvari meču u tako maloj količini da ih ne mogu manje stavit, a ako se ima manje analiza onda to moraju bacit i zato su analize podosta skupe.
kod nas se stvara udruga članova, nikaj posebno, ali da dajemo odjednom svi tlo na analizu , jer je tako jeftinije

analize se vrše i na visokom gospodarskom učilištu u križevcima

eto jellena ako sam šta pomogao
Nepročitano 03-11-08, 22:54   #6
jellena
Gost

hvala bogec na odgovoru ali mi nije jasno za to udruženje?
to bi bilo kakvo udruženje? i da li je to za bjelovarsko-bilogorsku županiju ili zagrebačku?
i da li se ja mogu nekome trenutno priključiti za uzorke analize tla radi jeftinije cijene? pa možda skupimo 20-ak uzoraka...ja ih moram napraviti cca 8 - 10 kom..
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-11-08, 22:58   #7
brundalo
Gost

Citiraj:
to bi bilo kakvo udruženje? i da li je to za bjelovarsko-bilogorsku županiju ili zagrebačku?
i da li se ja mogu nekome trenutno priključiti za uzorke analize tla radi jeftinije cijene? pa možda skupimo 20-ak uzoraka...ja ih moram napraviti cca 8 - 10 kom..
Ma nema veze sta si u zg zupaniji.Uclani se u bjelovarsku udrugu i nek ti oni posalju u njihovo ime. Oznacis svoju zemlju i prodjes jeftinije. a i oni imaju jednog clana vise --- rezultat---- svi dobivate
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-11-08, 23:09   #8
jellena
Gost

ok, ali kakva je to udruga?
i što ti znači da označim zemlju? sorry ali tek sam nova u poljoprivredi pa dosta toga ne znam..
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-11-08, 23:13   #9
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

Član foruma od: 16.11.2007
bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od brundalo
Citiraj:
Ma nema veze sta si u zg zupaniji.Uclani se u bjelovarsku udrugu i nek ti oni posalju u njihovo ime. Oznacis svoju zemlju i prodjes jeftinije. a i oni imaju jednog clana vise --- rezultat---- svi dobivate
nije to profitabilno udruženje, ajd da pojasnim slikovito

skupi vas se 20 ljudi u selu , ali skupi a ne jednom se da drugom se neda nikaj, bla bla bla, i uzmete svako svoje uzorke tla taj isti dan, sve propisno spakirate i zajednički pošaljete ili dovezete na mjesto analiziranje, a prije toga ste obavjestili laboratorij da stižu uzorci.
ti ljudi imaju ime prezime, broj parcele, mjesto uzorka.........označavanje tla tj u vrečice se sa tlom stavi i podaci o osobi i ostale stvari koje traži laboratorij, i to u svaku vrečicu, ama baš svaku
e sad ako se skuplja u laboratoriju pojedinačno da se skupi 20 to dugo traje zato se rade kemikalije koje se na kraju višak moraju bacit, a ovako se potroši sve i na taj način je jeftinija analiza i to podosta i dobijete sa tom analizom sve potrebne podatke šta i kako dalje sa tim tlom

nije bitno da je 20 ljudi, ko što veliš ti bi imala više uzoraka , znači još par ljudi.
to kod nas u opčini funkcionira, tj samo nas par šalje uzorke na analizu ali imamo 20 uzoraka, tako da to funcionira
a i vidi se na poljima :D
Nepročitano 03-11-08, 23:14   #10
brundalo
Gost

Citiraj:
ok, ali kakva je to udruga?
i što ti znači da označim zemlju? sorry ali tek sam nova u poljoprivredi pa dosta toga ne znam..
Kakva je udruga neznan ja san iz dalmacije.
A sta se tice oznacavanja. Samo oznaci koji su tvoji uzorci i to je to. Zato san ti da savjet da se uclanis u BJ udrugu. da prodjes jeftinije. Za ostalo ti je meritoran bogec he he. Pozdrav
  Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Analiza zemlje siki Povrtlarstvo 102 24-01-18 11:56
kemijska analiza John Deere 3650 Ostale grane poljoprivrede 3 10-05-10 22:42

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 03:24.