Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 12-07-18, 12:58   #5721
Horor
Početnik

Član foruma od: 25.06.2018
Horor je na dobrom putu
Početno Re: Uzgoj ljeske

Pozdrav ljudi

Dobio sam analizu zemlje i preporuku za sadnju zbunaste ljeske, djubrenje rupa i kopanje istih.
Naime, niti cu saditi zbunastu ljesku,vec kalemljenu, niti planiram kopati rupe i samo njih djubriti, vec citavu povrsinu.
_________H20__KCI_Humus_P2O5_K2O
do 30cm__5,4___4,1__1,1____4,9___20.2
30-60cm__5,8___4,2__0.2____1,8___7,5
Planiram rasturiti 50t zgorelog stajnjaka po 1ha, i to 2/3 duboko zaorati a 1/3 mozda samo potanjirati.
Nisam siguran koliko bih NPK 8:26:26 trebalo da bacim i kako?
Horor je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 12-07-18, 13:30   #5722
Hele
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.01.2013
Hele je nebrušeni draguljHele je nebrušeni draguljHele je nebrušeni dragulj

Radje posadi borovnicu.
Hele je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-07-18, 16:12   #5723
karla
Aktivni Član

karla avatar

Član foruma od: 20.09.2008
karla će uskoro postati poznatkarla će uskoro postati poznat

U fazi smo planiranja berbe.
1. korak borba sa travom. (svakodnevne kiša su problem)
2.Kad je tajming za završno špricanje sa herbicidom i koje su najbolje kombinacije herbicida i načina primjene?
Berba će trajati oko mjesec dana, ako bude vrijeme OK. Znači treba ostati čisto kroz taj period. Prošle godine, zbog kiše se znatno odužila berba i bilo je na kraju problem trave koja je nanovo niknula iako je bila tretirana, doduše samo sa totalnim herbicidom jedna vrsta.
karla je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-07-18, 21:22   #5724
kebirpm
Polako se zagrijava

kebirpm avatar

Član foruma od: 31.01.2014
kebirpm je na dobrom putu

Već nekoliko godina špricam herbicidom oko 10. kolovoza. Do sada se taj termin najbolje pokazao.
Herbicidi su kombinacija Totala (slučajni odabir) i Deherbana A, u nešto manjoj koncentraciji od preporučene. Djelovanje počinje za oko 15 dana, ovisi o vremenskim uvjetima.
Ova kombinacija sprečava rast uskolisnih i širokolisnih korova od 3 do 4 tjedna, što je sasvim dovoljno da se obavi berba.
Ako netko ima bolja iskustva sa nekim drugim herbicidom bilo bi dobro da ih objavi.
kebirpm je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 17-07-18, 21:29   #5725
tatkodvd
Super Moderator

tatkodvd avatar

Član foruma od: 02.12.2011
tatkodvd će uskoro postati poznattatkodvd će uskoro postati poznat

kebirpm@ nema potrebe kominovati total sa nekim foliarnim herbicidom. Sam po sebi je dovoljan, samo je pitanje koncentracije. Kad se kombinuje onda ide sa nekim zemljišnim (npr stomp) odnosno total uništi već iznikle, a zemljišni sprečava iznicanje sjemenskih korova.

Drugo da li si uopšte upoznat da preparat Deherbana A odnosno svi preparati koje sadrže akt. mat 2,4-D kiselina su zabranjeni da se koriste u voćarstvu, vinogradarstvu, pa čak i u šumarstvu. Prvo jako utiču na biljku ma njen rast, skloni su isparavanju i usvajanju preko lišća, a ono drugo ostvljaju ogromne rezidue odnosno ostatke u plodu.

Samo jedan primjer prije par godina sam bio u voćnjaku kruške viljamovke, gdje je bilo malo više lozice (poponac), vlasnik je na savjet trgovca poprskao sa 2,4-D, umjesto da pojača konctraciju totala. Nakon 10-15 dana donji spratovi (grane) bili su ofureni-spaljeni i svi su plodovi do polovice stabla opali. Kad sam došao odmah sam osjetio njegov karakterističan miris i patao ga da nije slučajno prskao sa 2,4-D herbicidom. Voćnjak je i sledeće godine bortao.

Upustvo za postavljanje slika Link
tatkodvd je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-07-18, 09:15   #5726
karla
Aktivni Član

karla avatar

tatkodvd
na osnovu ovoga što si napisao za herbicide, znači da zemljišni ne dolaze u obzir. A upravo imam preporuku od stručne osobe, da stavim total (bilo koji na bazi glifosata) 3l + pladge(zemljišni) 80 g sve to na 200 l vode/ha . Uz objašnjenje da total djeluje preko lista tj. uništava korjen već izniklog, a ovaj zemljišni će spriječiti nicanje korova iz sjemena. To bi trebalo održati bez trave nasad za vrijeme berbe oko 2 mj. Što bi vremenski bilo idealno.
Prošle godine samo išli samo sa totalnim i to 1,5l/100 l (čini mi se) i bilo je Ok, cca 1 mjesec, možda nešto više, od datuma prskanja. ali onda se digla trava uz kišu i bio je problem završetak berbe. vrijeme tretiranja je bilo 4.08. Možda je trebalo malo kasnije, recimo 20.08. prije nego počinje plod otpadati, normalno.
Nepročitano 18-07-18, 09:43   #5727
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Karla,
tatkodvd je napisao da se ne šprica s zemljišnim u kojima je aktivna tvar 2,4-D. Pledge 50WP ima drugu aktivnu tvar (Flumioksazin 500 g/kg). Nije mi poznata njezina razgradnja, možda o njoj zna nešto više tatkodvd ili netko drugi.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-07-18, 10:13   #5728
tatkodvd
Super Moderator

tatkodvd avatar

Član foruma od: 02.12.2011
tatkodvd će uskoro postati poznattatkodvd će uskoro postati poznat

karla@ nisi me razumjela. Totalni (na bazi glifosata) nema potrebe mješati sa nekim koji djeluju preko lista (foliarni) jer on odrađuje sav posao.

Takođe pojačaj konc. 2 litre/100l. 1,5 je tek za iznikle korove. A ta kombinacija total + pladge(Flumioksazin 50%) je OK. Takođe kad ideš ovu kombinaciju trebaš imati na umu sledeću stvar. Kad tretiraš treba da prođe najmanje 6 sati bez kiše kako bi total odradio posao, a onda u naredna 2-3 dana bili bi idealno da padne kiša, a najkasnije 5-7 dana, jer ako posleije toga ne padne zemljišni neće ni djelovati. Njega moraš unijeti u tlo da se veže za zemljište.
Šta još može da bude problem, a to je zemljišni herbicidi da bi odradili svoj posao mora biti fino pripremljeno zemljište. Znači čim ima busenja, grudvi, ledina odmah je smanjeno djelovanje i za 50%. Zato idealno bi bilo prvo isfrezati, pa kad niknu korovi 5-10 cm onda ova kombinacija i tad bi zemljišni došao do izražaja.

Moje neko mišljenje, činjenica da nema lješnjak u zasadu pa ne mogu iz iskustva reći neke stvari, ali po meni bi trebao i sam total odarditi posao. Ja bi sad tretirao, pa opet za neki period ponovio kad krenu korovi i to samo gdje izbiju. Već u 8 mjesecu korovi staju i kad bude sve čisto malo što krene kasnje lako je riješiti.

I predložio bi sledeću prskalicu za total Herbi 4. Odlična stvar ja je imam preko 15 godina. Ja sa 2 prskalice (po 5 litara tečnosti) i 1,5 l totala opršćem traku sjednu i drugu stranu voćaka od 0,8 he za oko 2 do 2,5 sata. evo i jedan link o njoj http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proiz...bicide/herbi-4 a ima ina netu dosta samo izguglajte.

A ovaj drugi što sam spomenuo Deherbana A (akt. mat 2,4-D kiselina) on je problematičan u svoj priči i njega ne treba upotrebljavati.

Evo kako kod mene u voćnjaku izgleda taj herbicidni dio.

Upustvo za postavljanje slika Link

Posljednje uređivanje od tatkodvd : 18-07-18 at 10:29
tatkodvd je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-07-18, 21:07   #5729
kebirpm
Polako se zagrijava

kebirpm avatar

Član foruma od: 31.01.2014
kebirpm je na dobrom putu

Razumio sam da Deherban treba izbjegavati.
Međutim ako govorimo o strojnom branju lješnjaka onda tlo mora biti daleko čišće nego što je voćnjak na slici.
kebirpm je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-07-18, 21:36   #5730
karla
Aktivni Član

karla avatar

Kod lješnjaka, govorimo za vrijeme berbe tlo mora biti ko čelava glava, da bi berba mogla ići brzo. E sad, ako je sad izmalčirano totalno na 0., znači za 20 dana tj. oko 10.8. bit će već trave recimo 15 cm a možda i 30 cm.
Berba će početi oko 01.09. kao i obično-pretpostavka.
ako se odradi 10.08. još jedno malčiranje, za 10 dana će niknuti 10 cm trave i onda to oprskati herbicidom. Znači 20.08. - 25.08. zadnje herbicidno jer kasnije više nemože zbog otpadanja ploda. To bi sigurno držalo 1 mjesec + kiše kako to obično biva pola mjeseca, i evo trave nove kroz 1,5 mjesec. ako se stavi ovaj zemljišni +total i to se aplicira kad je trava 10-15 cm, ona nije više tako gusta, mislim trava,zbog učestalog malčiranja onda bi ovaj zemljišni mogao doprijeti do tla, a sad kad bi još mogli naručiti kišu za 2-3 dana bilo bi super.
Neki koji rade sa tim zemljišnim nemaju iskustvo primjenjivati ga u ovo doba nego u proljeće jer se bolje da ne ode previše u niže slojeve tla obzirom da dolazi jesensko kišno razdoblje koje ga otapa i tjera dolje. Zanimljiva i ova teza?
Koliko košta ta herbi prskalica?
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
uzgoj puževa grunf Ostale grane poljoprivrede 52 28-04-16 17:07
Uzgoj krizantema za rez zdenko Ostale grane poljoprivrede 8 27-04-14 21:21
uzgoj hrena hodosencan Povrtlarstvo 41 02-02-13 16:26
Smilje - uzgoj Alisabel Ostale grane poljoprivrede 3 25-11-09 19:57

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 06:56.