Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Stočarstvo Upotreba visoko vlažnog kukuruza u ishrani stoke
Stočarstvo Sve o uzgoju domaćih životinja u svrhu dobijanja proizvoda za ljudsku ishranu kao što su meso, mlijeko, mast te raznih sirovina kao što su koža, vuna, krzno, dlaka, perje, rogovi i papci...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 20-01-08, 22:03   #11
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

Član foruma od: 16.11.2007
bogec je na dobrom putu
Početno Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Citiraj:
Prvotno napisano od seljaček
Hvala bogec puno si mi pomogo prosvijetlio me po tvom pričanju ti si spremio 25t kuk. za 1000 kn ja za sušenje dajem oko 4500 kn. morati ču promjenit tehnologiju definitivno koliko mi to svinje dopuste.

ako mogu pomoč ja ču to uvijek napravit :D
bile su 4 prikolice i da bilo je oko 25 tona i napravili smo oko 500 vreča plus minus.
ekonomično je tu nema govora, u tri dana smo svi koji smo u kompi namljeli za cjelu godinu svima trojici :!:
vreču možeš poslje iskoristit za smeče trpat il tak nešt sitno.
inače moja baka hrani svinje i ima svoju tehnologiju, pa kad je ona sama tražila da i ona koristi to brašno onda znaš da nema frke, sad daje samo takav kukuruz , suhi više ne, uz dodatak ječma i zobi.
ječam i zob se isto mogu suhi mljet na silo mlin sa rupama sita od 4 mm, za kukuruz 8, il 10mm.
silomlin novi sa ciklonom sip dodje oko 14 000kn sa pdv i još dobiš popust na sajmu il kak se dogovorite, to imaš u dežanovcu.
moraš pazit sa vlagom jer je tu i kvaliteta u pitanju, odnesi uvjek ak treba i više puta vlagu mjerit prije kombajniranja.
evo slika moja na kojoj se vidi da to brašno nije mokro i da je sipko, svinje če to obožavat, super je mirisa, vlaga kod mljevenja 29% i treba ti manja količina zbog visoke probavljivosti i kvalitete.
slijedi pikčr

Nepročitano 21-01-08, 09:08   #12
Dominik
Aktivni Član

Član foruma od: 11.10.2007
Dominik je na dobrom putu

Evo ja koji sam i započeo ovu temu zahvaljujem. Puno ste me prosvijetlili. Mislim da ću ove godine napraviti probnu količinu. Vjerujem da će meni u ishrani fajferice kojoj je glavna ishrana zelena masa biti izvrsna nadopuna obroku. Ovo što bogec spominje da njegova baka daje u kombinaciji sa ječmom i zobi to je to. Isto tako podržavam i ishranu sa tikvama tj. bundevama kako mi kažemo. Izvrsne su i svinje ih jako vole. Dajem ih sviježe tokom sezone a pred zimu ih poberem i kao takve vani na suhom mjestu mogu stajati jako dugo. Naravno uz uvjet da je prava zima.
Dominik je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 21-01-08, 12:30   #13
tine
Uvaženi Član

tine avatar

Član foruma od: 10.12.2006
tine će uskoro postati poznat

Ako je šansa, više bi za krave preporučio da se zrno valja a ne melje.
tine je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 21-01-08, 22:57   #14
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu

TINE
S čime, ima neki poseban uređaj? Razlog?
Nepročitano 23-01-08, 08:34   #15
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije

Citiraj:
Prvotno napisano od mario
TINE
Mljevenjem čekičarom zrno/šrot se grije, pa neke tvari (recimo Cvitamin) ispare. Kad se melje na kamen ili valjke, zrno se ljušti ili drobi, no manje se grije, pa ne gubi neka hranjiva svojstva.
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-01-08, 12:16   #16
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od ZJ
Citiraj:
Prvotno napisano od mario
TINE
Mljevenjem čekičarom zrno/šrot se grije, pa neke tvari (recimo Cvitamin) ispare. Kad se melje na kamen ili valjke, zrno se ljušti ili drobi, no manje se grije, pa ne gubi neka hranjiva svojstva.
ako se šrot grije , neko je presilio mlin, il je preslab motor ili je prejako otvoren šuber to je kod mlinova na struju, ja na strujnom mlinu čekičaru imam trofazni motor 4 kw, kad to povuče struju ide ko šašavo i takvog nemreš presilit.
druga stvar su presitna sita i tu masa zrna se dugo zadržava u mlinu jer se melje presitno i ne izlazi van.
svaka žitarica ima svoje sito i nemrete nikak mljet na isto sito kukuruz i zob.
ZNAČI NE RADITE DOBRO SA MLINOM ZATO SE GRIJE ŠROT :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :evil: :shock:
kod mene se ne grije nikad jer imam sigurno 8 sita koje promjenim za 1 minutu, druga stvar su mlinovi malog kapaciteta a vama se neda stajat tamo i čekat.
kod silomlinova koje tera traktor se pogotovo nemože grijat brašno jer ima jako veliku propusnu moč, uglavnom ovo vam ne stoji nikako da se gube hranjiva svojstva, kriv je samo onaj koji sili mlin , ljen je promjenit sito, i neče mu se to radit, i nače se NESMIJE GRIJAT NI MALO :D
Nepročitano 23-01-08, 12:51   #17
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije

Potpuno netočan odgovor. Pri svakom mljevenju šrot se grije. Snaga dovedena elektromotorom ili preko kardana se pretvori u rad (mljevenje), odnosno u toplinu (Zakon o očuvanju energije!)
Pitanje je samo koliko? Čekičari više griju od mlina s valjcima ili kamena, tj. pri mljevenju se razvija veća temperatura šrota jer je veće trenje čestica.
Jasno da će pri raznim sitima grijanje biti različito, ali i učinak meljave.
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-01-08, 13:00   #18
tine
Uvaženi Član

tine avatar

Član foruma od: 10.12.2006
tine će uskoro postati poznat

Nije zbog grijanja.
Mlijeveno žito ima veliku površinu ne težnu jedinicu. Kod konzumacije uzrokuje vrlo brzu kemičnu i biološku reakciju i time brz upad pH u vampu.
Zbog toga se upotrebljava u ishrani preživara valjano žito, kojeg mikroflora u vampu sporije prerađuje iz škroba preko šečera u kiseline.
U stranoj literaturi se uvijek nalazi u sastavu obroka ili krmnim uputstvima kompomnenta 'rolled grain'.
tine je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-01-08, 13:06   #19
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od ZJ
Potpuno netočan odgovor. Pri svakom mljevenju šrot se grije. Snaga dovedena elektromotorom ili preko kardana se pretvori u rad (mljevenje), odnosno u toplinu (Zakon o očuvanju energije!)
Pitanje je samo koliko? Čekičari više griju od mlina s valjcima ili kamena, tj. pri mljevenju se razvija veća temperatura šrota jer je veće trenje čestica.
Jasno da će pri raznim sitima grijanje biti različito, ali i učinak meljave.
žao mi je ZJ al ne mogu se složit sa tobom, to što se bar kod mene osjeti topline je zanemarivo, bolje rečeno osjeti se samo ak bum čekao kod otvora s rukom da mi brašno u ruku ide.
sad ču ti dat primjer uzmi kukuruz koji ima vlage u sebi i potpuno suhi, za vlažni kukuruz treba ti sito sa večim rupama i sporije moraš mljet inače se grije.
kod ječma i zobi rupe 4 milimetra i šuber držat na pola jer se teško melje.
ok možda je moj mlin stvarno dobar i na struju i silomlin pa kod mene nema grijanja, pa si onda ti u pravu ZJ :D
ima puno ljudi koji se muče sa meljavom i motor se grije i brašno vruče ide van, al kad gledaš mlinovi i nisu tako skupi spram drugih stvari pa se isplati uložit neku kunu u to pogotovo ko ima toga više, ma i za malo :D
uglavom svud su mlinovi čekičari za kupit pa da oni ne valjaju ne bi se prodavali, tako da ostajem pri svom, a ove druge metode meljave sa valjcima ili kamenom kod nas nema nitko niti sam to sretao, možda negdje i ima :scratch
Nepročitano 24-01-08, 12:14   #20
Dominik
Aktivni Član

Član foruma od: 11.10.2007
Dominik je na dobrom putu

Bogec, u kojim omjerima ti ide ječam i zob sa takvim kukuruzom kako ga ti spremaš? Tj. dali ima i tu neka caka?? Dali mješaš i gotove smjese sa tim i na koji način???
Dominik je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Hranidba stoke zecky Sto?arstvo 757 20-01-15 10:41
visoko tlačna balirka maiky Potranja 0 19-03-13 06:05
visoko vlažni kukuruz BJONDA Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 0 03-03-11 11:33
upotreba pečata u OPG soony69 Financije, propisi, javni natjecaji i sli?no 10 11-06-09 11:24
Stocna hrana u ljudskoj ishrani? zvrki Sto?arstvo 6 06-03-09 06:32

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 07:04.