Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Razno > Svaštara Utovar gnojiva u rasipaè
Svaštara Prostor za teme koje nemaju svoj forum - od priča iz stvarnog života, recepata, filmova, sve osim politike

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 31-03-07, 20:41   #1
Ratarko
Gost

Početno Utovar gnojiva u rasipaè

Ovako se to radi kod mene.
Potrebno je popeti se gore i rezati vreæe , nema više hoo-ruk na rame pa do rasipaèa. Kièmu treba èuvati a mozak je tu da smisli kako . Prije viljuškara smo znali po tri šlepera istovariti ruèno u jednom danu . Došlo nam iz stražnjice u glavu i investirali smo u stari viljuškar koji uvelike leða èuva.

Istina da bi volio raditi sa onim velikim vreæama gnojiva koje vidim po evropi ali naša tvornica u Kutini se toga još nije dosjetila. Jedna vreæa bi skoro zamijenila cijelu paletu gnojiva ovako je dosadno istovarati pogotovo ako su one male vreæe od 25 kg.

Odgovori s citatom

Nepročitano 31-03-07, 22:26   #2
tine
Uvaženi Član

tine avatar

Član foruma od: 10.12.2006
tine će uskoro postati poznat
Početno

U onoj Europi još malo podalje, na polje ti dovezu gnojivo cisternom, ima ugraðenu vagu, direkt ti sipa u rasturaæ, napiše zakljuènicu i gotovo.
tine je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 31-03-07, 22:33   #3
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu
Početno

Da i meni se sviða gnojivo u vreèama, imaju oko 1000 kg!

Ratarko, koliki ti ima kapacitet tvoj rasipaè gnojiva? Kolika je odprilike cijena tvojeg viljuškara?

Koliko na godinu potrošiš gnojiva?
Nepročitano 01-04-07, 01:30   #4
Ratarko
Gost

Početno

Evo na zadnjoj slici je natovareno 2.800 kg , kad je full pun staje 3.300 kg mješanog gnojiva.
Viljuškar je kod nas oko 5 godina , kupili smo ga u susjednom selu iz tvornice furnira za 3.500 € , star je i iskaèe iz sporih brzina ( prve i rikverca ) ostalo je sve OK.
Godišnje trošim više od 100 tona mineralnog gnojiva.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 01-04-07, 22:02   #5
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

Ja nisam imao cime slikati jucer, jer mi fotoaparat bio kod brata a mobitel ostao u pozegi...

Uglavnom, 800 Kg gnojiva u vrecama od 50 Kg smo ja i brat natovarili na prikolicu i odvezli do njive, tamo sam ja to na brzinu izbacao i otisli kuci, da bi se na kraju vratio sa 549 i rasipacem i sve sam utovarao i rasipao...

Popizdio sam lagano, posto su vrece bile pobacane po jarcima, pa se treba jos vise sagnuti da ih podignes... Ratarko je vidio koliko sam, pa mi nije problem utovarati/istovarati vrece, no treba se sagnuti do jarka i izvuci vrecu iz njega...

Kod mene ce to jos neko duze vrijeme ici rucno, jer nema potrebe za nekim strojem, posto je kod mene jkos uvijek "mala" poljoprivreda...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-04-07, 22:29   #6
Ratarko
Gost

Početno

Bobo ja sam radio sedam godina hooo-ruk utovar gnojiva na 150 ha zemlje .
Kada se ne može drugaèije i hooo-ruk je dobar.
Samo svemu jednom doðe kraj pa kada je kièma rekla je više ne mogu onda smo izvršili zajednièku akciju napada na sve novèanike u kuæi i kupili polovni viljuškar .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 01-04-07, 22:42   #7
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Početno

Mi cemo trebati kupiti viljuskar zbog meda (brat je pcelar) tako da bih se i ja mogao ogrebati za malu pomoc... ;)
Nepročitano 02-04-07, 09:43   #8
zjockoo
Super Uvaženi Član

zjockoo avatar

Član foruma od: 15.03.2007
zjockoo je nebrušeni draguljzjockoo je nebrušeni draguljzjockoo je nebrušeni dragulj
Početno

Bobo, nabavi polovni vilièar za traktor; tako sam ja, veoma je koristan, i na dvorištu i u šumi i za iskop i utovar (napravio sam utovarnu korpu za njega), a doðe te manje. Stavit æu slike èim stignem
zjockoo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-04-07, 11:17   #9
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Početno

E, ja sam to i planirao!

Cuo sam od komsije da neki lik iz okolice Bjelovara pravi od vilicara, traktorske vilicare. Po zelji da ide preko traktora ili da ima svoje ulje i pumpu preko kardana, da ima samo dizanje ili da ima i dizanje i nagim i podesive vilice. Sve se moze birati, a "kao" lik nije skup.

Da imam dvosmjerni hidraulicki prikljucak, ne bi bilo problema za vil.icar, no ovako cu morati naci neki sto ima svoju pumpu i da ima i nagib i dizanje... Moram se raspitati koliko bi to cudo kostalo uopce.

Jos jedna informacija je do mene dosla da u Osijeku na otpadu imaju tih vilicara na lageru i da si izbiras koji oces, te da je 1 000Kn, komad. Povaris mijesta za kopcanje na traktor, stavis crijeva i to je to, ali opet tu je problem uljlne pumpe i razvodnika...
Nepročitano 02-04-07, 12:16   #10
zjockoo
Super Uvaženi Član

zjockoo avatar

Član foruma od: 15.03.2007
zjockoo je nebrušeni draguljzjockoo je nebrušeni draguljzjockoo je nebrušeni dragulj
Početno

Nije problem, ne treba ti niÅ¡ta viÅ¡e od jednoradnog hidr. izlaza kao kod kipanja prikolice. TrebaÅ¡ samo potisak za dizanje, a sve ostalo ti je mehanièko jer su palete sve standardizirane pa su ti vilice veæinu vremena na istom razmaku, a i ako ih trebaÅ¡ pomaknuti jako lako se to radi. Dolje ti vilièar puÅ¡ta sam pod težinom; ima priguÅ¡ni ventil tako da uvijek ide sporo, neæe ti niÅ¡ta past dolje. Å*to se tièe nagiba, na srednjoj poluzi ga namjestiÅ¡ da u krajnjem donjem položaju bude vodoravno , a onda kako dižeÅ¡ traktorskim hidraulikom on sam nagiba teret prema sebi. Vjeruj mi, puno radim s njim i znam. Obrati pažnju na stanje cilindra i da tidaju duge vilice jer æeÅ¡ s kratkima teÅ¡ko neÅ¡to efikasno tovariti. Ja sam vilice kupio zasebno i prilagodio kopèanje.
zjockoo je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Rasipač Hmezad Hurki Ostali priklju?ci 10 29-11-16 23:51
Grotlo od rasipača ajkula Ponuda 4 29-11-13 21:19
Prodajem rasipač mineralnog gnojiva MESSIS SF 400 agromaner Ponuda 2 17-04-13 09:31
Rasipač mineralnog gnojiva kupujem mali.alen Potranja 3 11-03-13 21:23
Utovar gnoja (pilećeg) Django Ostali priklju?ci 11 22-07-12 22:44

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 22:32.