Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Voćarstvo i maslinarstvo > Razmnožavanje voća Cjepljenje biljki - kalemljenje

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 15-01-09, 08:30   #1
wajbul
Gost

Početno Cjepljenje biljki - kalemljenje

Zanima me dali netko zna nešto o škarama za kalemljenje,dali što vrijede?
  Odgovori s citatom

Nepročitano 26-01-09, 18:27   #2
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat
Početno Re: kalemljenje

Nešto kao ovo?

http://www.agra.hr/osx/hr/c23/Vo%C4%87arska-oprema/
Kontam je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-02-12, 19:52   #3
Tomislav523
Aktivni Član

Tomislav523 avatar

Član foruma od: 30.08.2010
Tomislav523 je na dobrom putu
Početno Cjepljenje biljki (navrčanje)

Pozdrav svm forumašima ...evo ja se u nekoliko zadnjih godina bavim vočarstvom imam oko 600 vočaka ajbuka trešanja i bresaka i sad oko kuce imam opar rašeljki(bar mi to tako zovemo) to je sablo pogodno za cjepljenje tj navrčanje neke mladice u mene najčešće trešnje i vec sam to radio par puta i mogu vam reci da bude najveci urod skoro duplo nego na obicnim kupljenim trešnjama ..pa me zaniam može li se ta biljka tzv rašeljka ikako razmnožiti .--- hvala
Nepročitano 29-02-12, 01:06   #4
StricVujc
Uvaženi Član

StricVujc avatar

Član foruma od: 01.04.2010
StricVujc će uskoro postati poznat
Početno

Zanimljivo, ali što je zapravo rašeljka? Nisam shvatio iz teksta kakvo je to stablo, neka divlja voćka izrasla iz koštice? Odakle su te stigle koje imaš oko kuće?
StricVujc je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-02-12, 09:21   #5
bobostar
Super Uvaženi Član

bobostar avatar

Član foruma od: 14.12.2009
bobostar će uskoro postati poznatbobostar će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Tomislav523 Vidi poruku
Pozdrav svm forumašima ...evo ja se u nekoliko zadnjih godina bavim vočarstvom imam oko 600 vočaka ajbuka trešanja i bresaka i sad oko kuce imam opar rašeljki(bar mi to tako zovemo) to je sablo pogodno za cjepljenje tj navrčanje neke mladice u mene najčešće trešnje i vec sam to radio par puta i mogu vam reci da bude najveci urod skoro duplo nego na obicnim kupljenim trešnjama ..pa me zaniam može li se ta biljka tzv rašeljka ikako razmnožiti .--- hvala
Ako ćeš razmnožavati od mladica (zrela reznica) sada je vrijeme pravo. Odreži mladice (rez mora biti na jednogodišnjem ili dvogodišnjem drvu), stavi malo hormona i u rahli supstrat (zemlja, riječni pijesak, humus) i redovito zalijevaj. Rašeljka se tako dosta lako razmnožava.
Ili ako ima ploda, skupi plodove, i pusti neka meso ploda potpuno se osuši (može i na suncu; nemoj čisititi i prati koštice). Kada je sve suho, stavi u neku kutiju i čuvaj do siječnja i onda stratificiraj u vlažan pijesak. Ako želiš možeš ih okulirati već iste godine (srpanj/kolovoz) ili slijedeće proljeće, navrtanje u zeleno.

p.s. Kod mene ima rašeljke u šumi samonikle (velika stabla) te svako proljeće od sjemenki (koje su pojele ptice i izbacile sa izmetom) izrastu nove stabljičice. Upravo ih sada čupam i sadim u lonce, te ću ih navrtati u travnju. :D

Citiraj:
Prvotno napisano od StricVujc Vidi poruku
Zanimljivo, ali što je zapravo rašeljka? Nisam shvatio iz teksta kakvo je to stablo, neka divlja voćka izrasla iz koštice? Odakle su te stigle koje imaš oko kuće?
Nepravilno je zovu divlja trešnja; jedna od vrsta iz roda trešanja, sitnog ploda.

Posljednje uređivanje od Žuti : 29-02-12 at 15:32
bobostar je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-02-12, 15:47   #6
Tomislav523
Aktivni Član

Tomislav523 avatar

Član foruma od: 30.08.2010
Tomislav523 je na dobrom putu
Početno

Kako misliš malo hormona i što je to rahli suptrat ..reci mi tocno kako se to kniževni zove da mogu kupiti u poljo ljekarni...

Te sto imam oko kuce su vec stare s dobirm panjom rašeljke tako da je iz njih rod bolji ...

Da li si siguran da je to divlja trešnja
Nepročitano 29-02-12, 16:42   #7
StricVujc
Uvaženi Član

StricVujc avatar

Član foruma od: 01.04.2010
StricVujc će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Tomislav523 Vidi poruku
Kako misliš malo hormona i što je to rahli suptrat ..reci mi tocno kako se to kniževni zove da mogu kupiti u poljo ljekarni...

Te sto imam oko kuce su vec stare s dobirm panjom rašeljke tako da je iz njih rod bolji ...

Da li si siguran da je to divlja trešnja
Ja eto nisam čuo takav naziv za divlju trešnju, zanimljivo u svakom slučaju. Pa ti bi trebao znati da li je to trešnja ili što već? Divlja trešnja se zna što je- Prunus avium, a sad da li je
rašeljka to isto ili nešto drugo?
StricVujc je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-02-12, 17:50   #8
ilegalac
Uvaženi Član

ilegalac avatar

Član foruma od: 19.02.2010
ilegalac će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od bobostar Vidi poruku
Ako ćeš razmnožavati od mladica (zrela reznica) sada je vrijeme pravo. Odreži mladice (rez mora biti na jednogodišnjem ili dvogodišnjem drvu), stavi malo hormona i u rahli supstrat (zemlja, riječni pijesak, humus) i redovito zalijevaj. Rašeljka se tako dosta lako razmnožava.
Ili ako ima ploda, skupi plodove, i pusti neka meso ploda potpuno se osuši (može i na suncu; nemoj čisititi i prati koštice). Kada je sve suho, stavi u neku kutiju i čuvaj do siječnja i onda stratificiraj u vlažan pijesak. Ako želiš možeš ih okulirati već iste godine (srpanj/kolovoz) ili slijedeće proljeće, navrtanje u zeleno.

p.s. Kod mene ima rašeljke u šumi samonikle (velika stabla) te svako proljeće od sjemenki (koje su pojele ptice i izbacile sa izmetom) izrastu nove stabljičice. Upravo ih sada čupam i sadim u lonce, te ću ih navrtati u travnju. :D

Nepravilno je zovu divlja trešnja; jedna od vrsta iz roda trešanja, sitnog ploda.
stvarno bobo kako se zove taj hormon i di ga se može nabaviti
svake godine mi fali pokoja sadnica a imam "zaperaka"
ilegalac je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-02-12, 19:04   #9
bobostar
Super Uvaženi Član

bobostar avatar

Član foruma od: 14.12.2009
bobostar će uskoro postati poznatbobostar će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od StricVujc Vidi poruku
Ja eto nisam čuo takav naziv za divlju trešnju, zanimljivo u svakom slučaju. Pa ti bi trebao znati da li je to trešnja ili što već? Divlja trešnja se zna što je- Prunus avium, a sad da li je
rašeljka to isto ili nešto drugo?
Rašeljka je Prunus mahaleb.

bobostar je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-02-12, 19:05   #10
seljačić
Super Uvaženi Član

seljačić avatar

Član foruma od: 08.02.2009
seljačić će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od ilegalac Vidi poruku
stvarno bobo kako se zove taj hormon i di ga se može nabaviti
svake godine mi fali pokoja sadnica a imam "zaperaka"
ma ima toga u poljoapotekama,imena su različita,neki ga zovu rizomon ili tako nešto

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Cjepljenje soje Ratarko Ratarstvo 23 28-03-14 08:33

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 05:17.