Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ratarstvo SUNCOKRET sjetva-žetva
Ratarstvo Ratarska proizvodnja od sjetve do žetve. Mehanizacija, poticaji, zaštita, gnojidba ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 21-05-07, 20:46   #1
Ratarko
Gost

Početno SUNCOKRET sjetva-žetva

Evo da i toj omraženoj kulturi ( na mojem podruèju ) napravim temu .
Ovo je jedini suncokret u mojoj okolici a nema baš svijetlu buduænost .
Vidi se da je priprema bila po nekom korovu jer ima jako puno suhe mase koja je ostala gore , znaèi da nije orano nego je samo potanjuran korov i po tome sijano . Nicanje suncokreta na ovoj parceli je po mojem mišljenju loše tako da æe i na tome dijelu biti gubitaka . Na samoj biljci suncokreta se vide tragovi koje je ostavio herbicid , najvjerojatnije Racer , tako da se i sa tim biljka bori . Sve u svemu loše :cry:

Odgovori s citatom

Nepročitano 11-06-07, 17:54   #2
Čugi
Gost

Početno

Danas sam malo išao u obilazak, i nije loše, za sada sam zadovoljan.

Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-07, 20:46   #3
Ratarko
Gost

Početno

Uh , dobar je , ne može se više traktorom u njega iæi ?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-07, 21:51   #4
Čugi
Gost

Početno

Nema šanse, narastao je kao lud u zadnjih 7 dana kako je bilo kiše.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-07, 22:01   #5
Ratarko
Gost

Početno

Dobro , kažeš ne možeš više traktorom u njega .
Da li si ga onda prskao protiv bolesti ( Konker ili neki drugi pesticid ? ) odnosno da li ga špricaš avionom kada dobije glavice ?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-07, 23:04   #6
Čugi
Gost

Početno

Pa rekoh ti u onoj temi, ako se seæaš, o tanjiraèama kad smo prièali, da ovde u mom kraju suncokret skoro da nikome ne oboli, ja još nisam vidio nigde da boluje u zadnjih 5 godina kako se bavim ovim poslom, za razliku kako ti reèe da kod vas ima tih problema. Ko æe ga znati, izgleda da mu ovo podneblje i klima odgovaraju. Nadam se i ubuduæe da tako ostane.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-07, 23:10   #7
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

Ma kakvu oni imaju zemlju, ne trebaju ni gnojivo koristiti... Lako je tako biti seljak, kad se moze sparati na sve strane... Evo, ovaj sad kaze da ne treba ni spriciva koliko kod nas spricaju ljudi...

Da mi imamo takvu zemlju, ne bih ja isao na fakultet, nema sanse. bio tamo nedavno i vidio sto je kvalitetna zemlja, sad mi je zao sto si nisam kilu ponio, da spavam s njom ;)

Ratarko, nije ni cudo sto nemaju bolesti, jer biljka napreduje kao blesava i ima hranjiva dovoljno da se odupre svakakvim bolestinama...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-07, 23:29   #8
Čugi
Gost

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Bobo
Lako je tako biti seljak
:? E aj sad, lako! Mada da je lakše to jeste.
Inaèe svake godine svako jutro dobije minimum 350 kg ðubriva/gnojiva (200kg NPK 15 i 150 kg Uree) iskljuèivo vašeg iz Kutine, jer se pokazalo najbolje! Prskanja protiv korova ima redovno, a ponekad se na suncokretu pojave one sitne zelene vaši te se i to mora oprskati! Ne špara se Bobo nešta mnogo, veæinom na gorivu jer se zemlja lako obreðuje.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-07, 23:34   #9
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

Ne znam, jer tamo nemam iskustva, no poznanik nam je pricao kako on u Golubincima sadi 12 hektara duhana i kako ne smije bacati gnojivo, jer samo moze pogorsati stvari... Ja nisam mogao vjerovati sto slusam...

A sto se prskanja tice, shvatio sam onaj tvoj post prije kao da netreba ni prskati koliko i kod nas. ratarko te pitao za prskanje, a ti mu odgovoris da ne oboljeva koliko i kod nas. Zato sam i napisao da se spara i na spricivu, i na gnojivu i na gorivu... Kod vas je zemlja dosta laka za obradu...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-07, 23:49   #10
Čugi
Gost

Početno

Pa zavisi kako se gleda, repromaterijal je relativno skup, a cena proizvoda opet niska, e sad kad se sraèunaš :?

Na primer- Urea -370 eura/t
NPK -290 eura/t
Seme kukuruza 25 eura/10kg
Herbicidi u proseku 30 eura/1 litar

A na tržištu - Kukuruz 160 eura/t
Suncokret 180 eura/t
Repa 30 eura/t
Pšenica -još se ne zna za ovu godinu, a bila je 105 eura/t

E sad ako nekoga ne mrzi neka napiše kakva je situacija kod vas.
  Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
TRITIKALE sjetva-žetva '07.-'16 zoki Ratarstvo 723 04-08-17 20:11
JEČAM sjetva-žetva 2012.-2017 KREŠO Ratarstvo 1552 02-07-17 20:53
Ozima CRNA ili BIJELA ZOB sjetva-žetva Alen Ratarstvo 258 28-06-17 16:24
SOJA sjetva-žetva 2013. borna92v Ratarstvo 400 08-02-15 20:17
JARA ZOB sjetva-žetva, 2012.-2013.-2014. ŠANANA Ratarstvo 433 08-01-15 20:05

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 04:45.