Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 06-04-17, 17:12   #1
putnicara
Regularni Član

Član foruma od: 27.02.2013
putnicara će uskoro postati poznatputnicara će uskoro postati poznat
Početno Motokultivatori holder

Evo koliko vidim jako malo se zna o holderima, a to je po meni vrhunski stroj.
Zadnje 3 god sam ga detaljno prostudirao, pa malo da vas uputim
Prvi model nastaje nakon sto tvorac max holder se vraca iz sad- a sa novim idejama za male strojeve za male poljoprivrednike. Stvara model eh8 sa sachsovim dvotaktnim benzincem 8ks, te 4 brzine naprijed i jednim rikvercom, te diferencijalom sa blokadama. Zbog pocetka rata, i nedostatka sirovina, primoren je stvoriti motor koji ne koristi gorivo na bazi nafte. Stvara motor na drvni plin, na bazi lombardinijevog motora i s time se probija na trziste. Nakon zavrsetka rata, daje mogucnost ugradnje sachs d500w dizela vlasnicima prethodnog modela.

Kasnije, pocinje proizvodnju modela ed10, sa istim mjenacem i motorom d500w, te mu je mana sto se vratilo kardana okrece dok je stroj upaljen. Stoga svaki prikljucak pogonjen kardanom mora imati zasebnu spojku. Tu gresku ispravlja na modelu ed2, gdje se jos dodaju i zasebne blokade kotaca, cime se dobiva odlicna okretnost stroja u radu, gdje se on sam okrece oko jednog kotaca. Taj mjenjac, kao i prethodni ima 4 brzine naprijed i jedan rikverc, s tim da se prijenosni omjer 4 brzine mjenja, te je max brzina 12 kmh, u odnosu na prethodnih 8 kmh.
Daljnim razvojem, stvara modele e11 (motor w500d) i e12 (motor w600d), te dodaje jos jedan stupanj prijenosa naprijed, koji je isao do 20kmh, te dvije brzine kardana. Taj stroj dobiva i sinhronizirani mjenjac, te se dodaje mogucnost kacenja pogonske prikolice i dobivanja pogona 4x4.

Slike kacim veceras, sad tipkam sa mobitela, te dodajem opise jos nekih modela
putnicara je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 06-04-17, 22:03   #2
putnicara
Regularni Član

Početno Re: Motokultivatori holder

Evo da nastavim.
Prvo slike
holder eh8

Holder ed10, dvotaktni dizel 10 ks 500ccm vodeno hladjenje, prvi motokultivator sa dizel motorom

Holder ed2, isti motor kao na ed10, ali bolja getriba

Holder e11, isti motor kao na prethodnima, uz jos bolju getribu

I holder e12, isti mjenjac kao na e11, ali motor ima 12 ks i 600 ccm

Idemo sada dalje. Svi ovi strojevi, koliko god oni bili manji od traktora, jos uvijek su preveliki za "malo vrta". stoga holder izbacuje novi model, e5, sa 5ks sachs stamo 200 motorom, i kad bi imao sinhro brzine za pogon prikolice, meni bi bio bolji od SS-a. naime, imao je na jednoj rucici izbor stupnja prijenosa od 1 do 3, na drugoj rucici reduktor brzohodne sporohodne, na trecoj rucici inverter i "schnelgang", mi bismo rekli 4 brzina transportna, koja na 4x12 kotacima ide nekih 15kmh, te 2 brzine kardana, 680 i 880 okretaja. imao je vucnu frezu sirine 70 cm, sto je za 5ks motor odlicno. Inace prvi model holdera na kojemu se mogu okrenuti rucke.

Zatim slijedi model e6, zapravo e5 sa motorom sachs stamo 201 od 6ks

Zatim max, koji tezi vecim strojevima, stvara model e8, koji je nosio isti motor kao i ed10 i ed2, sa getribom od e5, te je mogao povuci frezu od 1,1 m, jedini drugi stroj za kojeg ja znam koji je mogao kaciti toliko siroku frezu je bcs.

To su stariji modeli sa kojima sam upoznat, ove novije modele sa bijelo narandjastim haubama bas i nisam pretjerano gledao, ako zelite neki drugi model u detalje ili imate neke nedoumice oko nekog modela samo recite.

Posljednje uređivanje od putnicara : 06-04-17 at 22:10
Nepročitano 21-04-17, 21:43   #3
putnicara
Regularni Član

Napokon, stigao i moj stroj holder ed 10, sa vučnom frezom, našao sam ga u susjednom selu. Čovjek ima na prodaju restauriranog ed 2 na njuškalu, pa sam računao da je imao stroj za dijelove, tako da je rekao da ima ed 10 kojem je potrebno reparirati bosch pumpu, i ima orginal frezu. Moram i sajle napraviti, i još nekih sitnica, ali motor i mjenjač su u odličnom stanju, klip i karike nepotrošene, cilindar nema riseva, još je prebacio bosch pumpu sa svog i upalio stroj bez brige na prvu, sad kaže da mu je žao što nije ovaj motor prebacio na ed2, ima bolju kompresiju.
Mlađi brat (ed2) vozi starijega:

U garaži čeka repaturu bosch pumpe, litra antifriza je za usporedbu veličine, nisam imao pivsku flašu pri ruci

Molio bih moderatora da uredi moj gornji post, zasebne blokade kotača postoje i na ed10 i eh8, nisu nastale tek na ed2, rade tako što se desna ručka zakreće kao ručka gasa na motoru, kada se zakrene u lijevo blokira lijevi kotač, a u desno desni kotač.
Nepročitano 22-04-17, 09:32   #4
putnicara
Regularni Član

Ima instalaciju i unutra je magnet i ploča sa zavojnicama kao na tomosu (magnet i ploča su isti i stavljene su dvije zavojnice za svijetla, struja je 2x 6v 17w
Nepročitano 24-04-17, 20:58   #5
Kupljenec
Aktivni Član

Kupljenec avatar

Član foruma od: 06.04.2017
Kupljenec će uskoro postati poznatKupljenec će uskoro postati poznat

Prava pila,a boja je od đon dira ha?
Kupljenec je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-04-17, 08:39   #6
putnicara
Regularni Član

Jos malo zanimljivosti o holderu.
Njegovih 10 ks je jace od specijalovih 12 ks, jer Nijemci mjere snagu po din standardu, i po njihovim mjerenjima la300 nema ni 6 ks, nego 5,8 ks, zato njihovi dvotaktni motori od 6ks rade veci posao nego nasih 6ks.
Nadalje, tko god je potrazio holdera na pik.ba i slicnim oglasnicima u BiH, mogao je primjetiti da ih ima puno po brdskim krajevima, i to najcesce nisu ispod 2000 e. Zasto? Zato sto holder ima poseban rezervoar za ulje i uljnu pumpu, koja podmazuje svaki lezaj posebno, tako da njemu smeta jedino nagib pri kojemu nafta ne dolazi u bos pumpu, i ulje u uljnu pumpu, a s obzirom da mu je rezervoar dosta visoko naspram pvp i uljne pumpe, podnosi nagib od 45°.
Nepročitano 28-05-17, 21:53   #7
putnicara
Regularni Član

Holder je upalio . Načekao sam se bošiste jer je išlo preko veze, ali zato me je koštao 300 kn. Kad uhvatim nekog kamermana, bit će i video, da ispunim Puknutom želju.
A najviše me iznenadilo to da kad sam odzračio boš pumpu, upalio je na prvu, a nije palio od kako sam ga dovezao, a prije toga je godinu dana stajao bez paljenja, preporodio sam se naspram la 300.
Nepročitano 29-05-17, 05:35   #8
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije

ma nemaš ti večeg gušta nego nakon 5-6 zimskih mjeseci namotaš špagu i on kresne ko da je radio do sad
Nepročitano 01-07-17, 18:31   #9
putnicara
Regularni Član

Danas frezano gdje je luk povađen za sijanje graha. Holder pjevajući freza 20 cm dubine, tek ga malo pati kad ga stisnem na 25 cm, jer onda izvaljuje grude ilovače promjera u prosjeku 10 cm,tvrde kao kamen( motika ih ne može prepoloviti, jedino budak).
Uglavnom, ne žalim ni lipe koju sam dao za holdera, stroj okretniji od specijala, jači sa većom dubinom obrade, za skoro duplo manju cijenu od polovnog specijala.
Okreće se u krugu od 90 cm, doslovno se jedan kotač vrti u jednu stranu, a drugi u drugu.
Nanjušio sam i kardansku prikolicu na nekih 7 km od mene, koja je korištena baš na ovom stroju, unuci naslijedili i trune im vani, prvom prilikom ju idem pogledat, ako i nju kupim, onda nema mjesta gdje bi mogao zapeti, a da se ne izvučem.
Nepročitano 30-07-17, 12:38   #10
putnicara
Regularni Član

evo par slika od prošlotjednog frezanja, ne posustaje ni kad stanem na haubu od freze, samo si doda gasa i piči dalje.

https://photos.google.com/photo/AF1Q...sTxvQ33D2c8Mgb

https://photos.google.com/photo/AF1Q...Z3flqqYstqpIEf

Jučer vozio oko 2,5 m sirovih drva, bez brige ide po makadamu 4tom brzinom na pola gasa.

Na kardansku prikolicu sam zakasnio, 2 dana prije nego sto sam se odlučio uzeti ju, prodana za 100e.
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 16:50.