Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Šumarstvo Oštrenje lanca
Šumarstvo Šumarski traktori, vitla itd, umijeće potrajnog gospodarenja šumama, kao i ostalim ekosustavima i resursima vezanim uz šumu

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 12-12-13, 16:13   #1
todos
Regularni Član

todos avatar

Član foruma od: 12.05.2012
todos je na dobrom putu
Početno Oštrenje lanca

Stvarno imam problem da dobro naoštrim lanac. Imam i neku spravicu koja olakšava rad ne pomaže. Turpija ima svoj nosač sa uglom za turpijanje, ne pomaže. Odnesem u servis da ga na tocilu naoštre, ne znaju. Stvarno ali stvarno imam problem. Ranije i nije bilo toliki problem koliko je to sad izraženo. Imam dva lanca potpuno nova (husqvarnini) i dok su bila fabrički naoštrenja sekli su ko da idu kroz sir. Da li Vi imate neka rešenja za ovakav tip problema? Vaša iskustva sa oštrenjem?

Nepročitano 12-12-13, 16:28   #2
savoris
Super Moderator

savoris avatar

Član foruma od: 14.12.2007
savoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebe
Početno Re: Oštrenje lanca

Slika bi pomogla
Mogu da budu previsoke vodilice , što mislim da kod tebe nije problem jer kako kažeš lanac je skoro pa nov
Ostaje ti onda problem ugla oštrenja i dubine oštrenja , mnogo ljudi ne obraća pažnju na dubinu oštrenja koja je usko povezana sa debljinom turpije
Nepročitano 12-12-13, 19:54   #3
puknuti
Gost

Nijedan poslje nikakvog ošterenja neće rezati kao novi , točka .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 12-12-13, 20:01   #4
oficir
Super Uvaženi Član

oficir avatar

Član foruma od: 23.02.2013
oficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajan

Nemoj tako,ako nikad nisi ili ti nejde brušenje ne znači da se nemre nabrusit ko kad je nova bila.
oficir je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-12-13, 20:09   #5
vica
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 01.01.2013
vica je svjetionik u mrakuvica je svjetionik u mrakuvica je svjetionik u mrakuvica je svjetionik u mrakuvica je svjetionik u mraku

do skoro polovine zuba radi kao i nov ako se pravilno naostri. kad su pojedeni vise od pola nastaju problemi jer zubi vise nestrce van vodilice pa hoce malo zaglavljivati. na dosta lanaca imas obelezenu crtu pod kojim uglom se ostri .svaki lanac ima debljinu turpije kojom se ostri .ali samo ostrenje ide pod dva ugla i plus skidanje cistaca .u vecini lanaca ugao pod kojim se vuce turpija treba biti pod 90stepeni upravno vodilici. znaci vodoravno vuci a ne ukoso gori ili dole obarati turpiju. drugi ugao je zasnovan uglom lanca ili ako nema crtu moras imati uglomer za ostrenje. kaljci ili cistaci moraju biti od 0,6 do 1mm priblizno ispod vrha zuba svaki. zavisno od tipa lanca zavisi i koliko su spusteni. ali to se neskida cesto. ja sam pravio uglomer za ostrenje po novom lancu za te koji nemaju crtu ugla. malo prakse i sve se da naostriti lepo. ali treba i zube priblizno ostriti a ne neki da skines vise neki manje.okom se primeti kad je ravan vrh zuba. najgore kad udari u kamen ili ekser tad hoce zeznuti da se posle vrlo tesko naostri. ali iz dva tri ostrenja dodje na svoje
vica je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-12-13, 21:14   #6
puknuti
Gost

Oficir , ajmo u kompu ?
Kupimo novi lanac , svaki da pola novaca .
Prvo je kod mene , kad ga ja zatupim prosljedim ga ktebi .
Ti si ga nabrusiš i piliš dok se ne isroši do kraja .
Dakle meni jedno brušenje , tebi .... deset ..možda i više .
Lanac sigurno podnaša više od deset brušenja ?-to mogu i ostali s više prakse potvrditi ?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 12-12-13, 21:25   #7
oficir
Super Uvaženi Član

oficir avatar

oficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajanoficir je sjajan

Podnaša više od deset ručnih i 4 strojna al jedino ako se pazi da se ne slome ili previše oštete zubi,jer lanac se brusi na mjeru prema najlošijem zubu u tom redu.
Znači sve zube u tom redu skidaš na duljinu najoštečenijeg zuba.

Hvala nebi u kompe jer loše završavaju,ja sam spreman za iduču sezonu,za svaku od tri pile imam po dva lanca po jedan novi i jedan korišten za svaku i novi se stavlja u slučaju pucanja(iako mi nikad nije puko stihlov lanc) ili u slučaju istezanja.
Sad nejdem iduče dvije godine u šumu za sebe jer je 90m doma spiljeno skalano i složeno.
Nepročitano 12-12-13, 21:29   #8
Koko
Aktivni Član

Član foruma od: 12.01.2010
Koko je na dobrom putu

Ja sam godinama zazirao od brušenja lanca. Imao sam dva i nosio ih na strojno kad bi se zatupili. Onda mi je to nekak dosadilo, a i sila me natjerala, probao sam rašpom i sad tak brusim, imam samo jedan lanac. Reže super, jedino se zakapa ako previše skinem graničnike. Nemam nikakva pomagala, pilu u šerafštuk, rašpu u ruke i udri. Svaki zub potegnem isto puta, 3-5. Novi lanac je zakon, ali da se živjeti i ovak.

Stari lanac sam bacil jer je bio toliko izbrušen da mi je puklo nekoliko zubi
Koko je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-12-13, 21:54   #9
oficir
Super Uvaženi Član

oficir avatar

Kupi si ovakav set i udri preporodil se buš a košta 150kn.

image share
Nepročitano 12-12-13, 21:57   #10
Koko
Aktivni Član

Član foruma od: 12.01.2010
Koko je na dobrom putu

Ovakvu mjerku sličnu kao na zadnjoj slici imam, od Stihla naravno, i Stihl rašpu, ali bez vodilice
Koko je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 05:41.