Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Stočarstvo Za veterinare i nas amatere
Stočarstvo Sve o uzgoju domaćih životinja u svrhu dobijanja proizvoda za ljudsku ishranu kao što su meso, mlijeko, mast te raznih sirovina kao što su koža, vuna, krzno, dlaka, perje, rogovi i papci...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 24-12-11, 17:19   #11
Jajo
Aktivni Član

Jajo avatar

Član foruma od: 13.12.2010
Jajo je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Cowboy Vidi poruku
nije teško pregledati ali treba iskustvo. Ako veterinarski tehničar pogriješi sa tolikim iskustvom kako onda sam možeš biti siguran u svoj pregled. Prednost je u tome što možeš više puta pregledati jednu kravu pa ćeš na taj način biti sigurniji.
Krave treba pregledati što je ranije moguće a ne čekati 5, 6 mjeseci. Na predavanjima sam slušao da se gravidnost može utvrditi već nakon mjesec dana, samo treba biti izuzetno pažljiv i imati dobar osjećaj da bi se pod prstima osjetila dupla stijenka roga maternice, (sad neću ulaziti u detalje pregleda). Sa 3 mjeseca je pregled puno lakši i sigurniji. Za nas amatere bi pored ovih rektalnih pregleda bilo dobro koristiti i test na trudnoću kako reče član Jajo, samo neznam koliko je on pouzdan kod krava :scratch
Test naravno nije pouzdan što nas večina zna iz vlastitog iskustva (barem mi stariji) ali ja sam par puta probao i funkcionira i kod njih ovisi koliko para tolio muzike.

Nepročitano 24-12-11, 18:40   #12
Emy
Uvaženi Član

Član foruma od: 01.07.2008
Emy je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Jajo Vidi poruku
Test naravno nije pouzdan što nas večina zna iz vlastitog iskustva (barem mi stariji) ali ja sam par puta probao i funkcionira i kod njih ovisi koliko para tolio muzike.
Kako da test nije pouzdan...???

Koja je onda najpouzdanija metoda...??? Da li ove 3 s zadnjeg linka??? Jer kod mene u selu se desavalo da veterinari tvrde da krava nije steona te je nakon toga oploda i onda dodje do pobacaja.

Ja nisam pratio vrijeme kad trebam zvati veterinara, jednostavno sam cekao zadnju kravu da ona bude imala 3 mjeseca, ali je tad vec ova prije nje imala 6 tako kad je veterinar dosao niti je steona ova s 3 niti ova s 6 mjeseci...ali da mi bude, moja greska i platio sam je.

Veterinar koji dolazi kod mene je dr. veterine, ima privatnu ordinaciju,doktorirao je davno jos prije rata cini mi se na Sarajevskom poljoprivrednom fakultetu, radi se o dosta starijem covjeku kojem je ruka u kravi nekih 30-35 godina...

Jojo znaci jednostavno ne cekati, nego zvati veterinara odmah kad je 2 puna mjeseca i to bi bilo ekonomski najisplativije, a cim on ode onda probati sam pregledati kravu i na taj nacin uciti.

Kako obaviti test trudnoce kod krava ???
Nepročitano 24-12-11, 19:01   #13
Jajo
Aktivni Član

Jajo avatar

Član foruma od: 13.12.2010
Jajo je na dobrom putu
Početno

Ma ne treba učiti uz njega i sa njim zamoli ga da te vodi u postupku i kradi zanat očima kako se kaže.
Testovi za trudnoću su koncipirani da reagiraju na HCG humani korionski gonadotropin dok bi bilo najbolje da reagiraju na progesteron koji je kompatibilan za ljude i životinje, meni se potvrdilo već par puta ali samo u krajnjoj mjeri. Ma najbolje je ovu metodu zanemariti barem dok farmaceutska industrija ne prepozna isplativost proizvodnje sličnog testera za nas stočare. Po meni najpouzdanija metoda je bik koji svojim njuhom detektira koja se životinja goni ili ultrazvuk.

Kako obaviti test trudnoce kod krava ???[/QUOTE]
Nepročitano 29-12-11, 21:57   #14
MOCO
Uvaženi Član

MOCO avatar

Član foruma od: 23.02.2010
MOCO je na dobrom putu
Početno

Zanima me kako vaš veterinar postupa prilikom zaostajanja posteljice nakon telenja!?

Kod mene jedan daje antibiotike i čeka da se krava sama očisti, što se do sada uvijek i dogodilo 9-12 dana nakon telenja i kaže da kod ručnog čiščenja može doči do povreda maternice i krvarenja.
Drugi ručno uklanja posteljicu drugi dan, što zna potrajati i sat vremena i više i nikad ne čeka duže od 48 sati nakon telenja jer misli da je to jako rizično zbog sepse.
Treći nekad čisti ručno, a nekad daje antibiotik i čeka, mislim da to ovisi o njegovom raspoloženju.
dakle, šta ja sad da mislim? a kako je kod vas?
MOCO je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 30-12-11, 18:15   #15
abrkili
Super Uvaženi Član

abrkili avatar

Član foruma od: 26.03.2007
abrkili će uskoro postati poznatabrkili će uskoro postati poznat
Početno

Ja ti mogu reći da su oba načina ispravna,iako bi ja radije izabrao onaj bez čupanja,jer posteljica mora sama izaći uslijed kontrakcije maternice.Bitna je samo aplikacija obleta,da ne dođe do endometritisa.Zaostajanjem posteljice se smatra ako ona ne izađe 12-24 sata po telenju.Čupanje dolazi u obzir samo ako ona ide relativno lagano i moralo bi biti bez upotrebe sile.
Vi èinite naš svijet bogatijim i uspješnijim.
abrkili je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 31-12-11, 08:51   #16
Imt 542 De lux
Aktivni Član

Član foruma od: 28.08.2010
Imt 542 De lux je na dobrom putu
Početno

utvrđivanje steonosti kod krava nije komplicirano samo treba imati osjećaja i nekog predznajna,kada sam išao i kada smo kod mene išli osjemenit kravu onda je veterinar dao meni da ju osjemenim i ostala je steona te mi je onda pokazao kako se utvrđuje graviditet.kod rektalne pretrage morate pazit kada dođe do stiskanja rektuma da lagano povučete ruku nazad da rektum ne pukne
Nepročitano 31-12-11, 10:40   #17
Cowboy
Super Uvaženi Član

Cowboy avatar

Član foruma od: 07.02.2011
Cowboy će uskoro postati poznatCowboy će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od MOCO Vidi poruku
Zanima me kako vaš veterinar postupa prilikom zaostajanja posteljice nakon telenja!?

Kod mene jedan daje antibiotike i čeka da se krava sama očisti, što se do sada uvijek i dogodilo 9-12 dana nakon telenja i kaže da kod ručnog čiščenja može doči do povreda maternice i krvarenja.
Drugi ručno uklanja posteljicu drugi dan, što zna potrajati i sat vremena i više i nikad ne čeka duže od 48 sati nakon telenja jer misli da je to jako rizično zbog sepse.
Treći nekad čisti ručno, a nekad daje antibiotik i čeka, mislim da to ovisi o njegovom raspoloženju.

Kod nas uglavnom ručno vade posteljicu kad prođe 24 sata od teljenja. Polako rukom odlijepe što više mogu i to izvade. A ono malo što ostane, to nije problem. Ubace tablete i daju antibiotik i krava se potpuno očisti za par dana.
Cowboy je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-01-12, 22:11   #18
anđelko
Regularni Član

Član foruma od: 05.06.2011
anđelko je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od MOCO Vidi poruku

Kod mene se dogodilo par puta zaostajanje posteljice.Uvjek smo to riješili tako da smo u maternicu stavili pjenušave tablete 2 komada ,one drže 48 sati.Zatim opet 2 tablete i nakon 9-12 dana od telenja krava sama izbaci posteljicu.Sve je dalje bilo ok.Mislim da nije dobro nasilu čupati posteljicu može se dogoditi da dođe do krvarenja.
anđelko je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-01-12, 22:36   #19
golman7
Uvaženi Član

Član foruma od: 11.09.2011
golman7 je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od anđelko Vidi poruku
Kod mene se dogodilo par puta zaostajanje posteljice.Uvjek smo to riješili tako da smo u maternicu stavili pjenušave tablete 2 komada ,one drže 48 sati.Zatim opet 2 tablete i nakon 9-12 dana od telenja krava sama izbaci posteljicu.Sve je dalje bilo ok.Mislim da nije dobro nasilu čupati posteljicu može se dogoditi da dođe do krvarenja.
tako i ja,,tablete cuda rade,,,sto bi placo veterinara,,a masno naplati,,krava sama to izbaci:x,,,uostalom i veterinar to uradi,,,
Nepročitano 10-01-12, 16:49   #20
bole1994
Regularni Član

Član foruma od: 16.10.2011
bole1994 je na dobrom putu
Početno pupak

jedno pitanje za strucnjake i veterinare
kupili smo telad i nakon jedno 20tak dana primjetili smo da je u jednog pupak oteko,
dal je se kome to desavalo
bole1994 je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 13:16.