Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Povrtlarstvo Organska peletirana gnojiva.
Povrtlarstvo Povrtlarske kulture, uzgoj i tehnologije prihrane i zaštite. Distribucija i plasman na tržište.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 02-11-12, 08:04   #1
denisv
Uvaženi Član

denisv avatar

Član foruma od: 18.05.2012
denisv je na dobrom putu
Početno Organska peletirana gnojiva.

Ima li ko iskustva sa organskim peletiranim gnojivima? Mogu li ona u potpunosti zamjeniti svjež stajnjak? Prije svega mislim na popravak vodno vazdušnih osobina i humusa u zemljištu. Pošto je problem nabavke i transporta svježeg stajnjaka sve izraženiji, može li gnojivo u vrećama koje se lako transportuje i rastura biti adekvatna zamjena? Ako može i ako neko imaiskustva, koje su to količine u odnosu na svjež stajnjak?
denisv je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 02-11-12, 08:15   #2
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od denisv Vidi poruku
Ima li ko iskustva sa organskim peletiranim gnojivima? Mogu li ona u potpunosti zamjeniti svjež stajnjak? Prije svega mislim na popravak vodno vazdušnih osobina i humusa u zemljištu. Pošto je problem nabavke i transporta svježeg stajnjaka sve izraženiji, može li gnojivo u vrećama koje se lako transportuje i rastura biti adekvatna zamjena? Ako može i ako neko imaiskustva, koje su to količine u odnosu na svjež stajnjak?
Denis kod mene nema svježeg stajnjaka i ja upotrebljavam paletirana gnojiva ona mogu zamjenit svježi stajnjak u nekim djelovima a bome u nekim i nemogu ako si pratio forum pročitao si da Johabica kaže da ništa ne iznosi sa njive ili plastenika i na taj način nadoknađuje humus i popravlja kako ti kažeš vodno vazdušne osobine. Paletirano gnojivo je dobro što sa sobom ne unosi razna sjemenja korova pa ti je u tom pogledu bolje, mana mu je što ga moraš bacat svake godine ako hoćeš dobru zemlju kaja treba dati i dobar urod. Još za tebe ja sam to gnojivo topio i puštao kroz sistem kpk u salati i bilo je dobro. Količina ide od tri do pet m2 za jedan kilogram gnojiva a sve zavisi od kulture koja se sadi.

ITALPOLLINA

(4 N - 4 P2O5 - 4 K2O) organsko gnojivo NP – dehidrirani pileći gnoj
PREPORUČENE KOLIČINE
BILJNA VRSTA DOZA
Voćnjak mladi i proizvodni 1.2 – 1.5 t/ha
Vinograd mladi i proizvodni 0.8 – 1.2 t/ha
Citrusi mladi i proizvodni 1.2 – 1.5 t/ha
Aktinidija (Kiwi) mladi i proizvodni 1.0 – 1.2 t/ha
Povrće otvoreno polje 1.2 – 1.5 t/ha
Povrće zaštićeni prostor 0.3 – 0.4 t/1000 m2
Pšenica 0.5 – 0.7 t/ha
Kukuruz 0.8– 1.2 t/ha
Soja 0.3 – 0.4 t/ha
Krumpir otvoreno polje 1.2 – 1.5 t/ha
Rajčica otvoreno polje 1.0 – 1.4 t/ha
Šećerna repa 0.7 – 1.0 t/ha
Jagoda 1.5 – 2.0 t/ha
Duhan 1.0 – 1.2 t/ha
Dinja zaštićeni prostor 0.3 – 0.5 t/1000 m2
Cvijeće zaštićeni prostor 60 – 120 g/m2
Šumsko voće otvoreno polje 0.6 – 0.8 t/ha
Riža 0.4 – 0.6 t/ha

Posljednje uređivanje od siki : 02-11-12 at 08:26
siki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-11-12, 10:35   #3
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Član foruma od: 09.11.2011
DARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svima
Početno

ma koristim ih već godinama, od fertora, plantele, ovih talijanskih stalatica...
stvar klapa 3-5 godina, nakon toga ipak treba riskirati i navoziti poštenu količinu stajnjaka, barem ako pričamo o proizvodnji povrća...

dakle recimo ovak, ove godine si navozio stajnjak, sljedeće 3 dereš samo mineralna iz vreće, onda još 3-5 godina varaš biljke s tim peletiranim plus opet mineralna iz vreće i nakon toga ako oš nešto imat opet voziš stajnjak...
eto, tak je bar kod mene bilo...a radim ko i johabica, malčer sve biljne ostatke zgnjavi i to odmah zaorem...
Nepročitano 02-11-12, 10:42   #4
siki
Super Uvaženi Član

Početno

A šta radiš ako jednostavno nema stajskog đubra kako ga onda navest.
Nepročitano 02-11-12, 10:44   #5
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

DARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svima
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od siki Vidi poruku
A šta radiš ako jednostavno nema stajskog đubra kako ga onda navest.
zelenu gnojidbu?:mrgreen:

po svemu kaj sam probal u ovih 18 godina svojeg vrtlarenja NEMA zamjene za 40 tona stajnjaka po rali (jutru)...to ti je 10 ljutomerki ili mengelovki...ili sipovki...:mrgreen:
Nepročitano 02-11-12, 10:52   #6
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od DARIJUS Vidi poruku
zelenu gnojidbu?:mrgreen:

po svemu kaj sam probal u ovih 18 godina svojeg vrtlarenja NEMA zamjene za 40 tona stajnjaka po rali (jutru)...to ti je 10 ljutomerki ili mengelovki...ili sipovki...:mrgreen:
Stajnjak zakon Koncentracija gnojiva kaže da je to cca 1:8 ne uzimajte zdravo za gotovo. Dakle 5 tona tih piliranih je kao 40 t staknjaka. Ako se uzme da dehidrirani imaju 4 % gnojiva a stajnjak 0,5 - 0,8 % (što je realno) mada stajnjak ima nerijetko i više tj preko 1% gnojiva dakle, matematika bi bila 1:4 vjerovatnije znači 10 t tih dehidriranih tvorevina a to košta... Mislim da je to rađeno za Šeike, dođe balkanac i hoće biti kao i Šeik... Da nema stajnjaka za đabe i nema ponudite fer cijenu i ima stajnjaka na svakom koraku.
Kontam je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-11-12, 11:08   #7
johabica
Super Uvaženi Član

johabica avatar

Član foruma od: 08.04.2012
johabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnost
Početno

Prvo što bi trebalo po logici stvari uzeti u obzir je količina vlage koju ima obični stajski gnoj i onaj peletirani.Peletirani je dehidrirani,ali još uvijek može imati do dvadesetak posto vlage.Na svakoj deklaraciji je to jasno naznačeno,kao i sastav hranjvih tvari.Naravno,sa preporukom primjene količine po ha.Onda se ja pitam,ako se količina normalnog stajnjaka preporučuje u rasponu od 30-40 tona po ha,dali su preporučene količine dehidriranog dovoljne,(obično se preporuča tona i pol do dvije),jer dehidrirani u svakom slučaju ne može sadržavati u tolikom postotku manje vlage da bi količina od dvije tone nadoknadila preporučenu normu gnojenja sviježim stajnjakom.Pojednostavljeno rečeno-deklarirana preporuka gnojenja peletiranim gnojem je prilagođena psihološkom učinku cijene koštanja na našu odluku da se odlučimo za njega.Ili,još jednostavnije-cijena za dvije tone po ha nam ne izgleda previsoka,ali ono što za tu cijenu dobijemo u konačnici ne opravdava trošak.Najbolje što od peletiranog gnojiva dobijemo je jednostavnost i mali trošak primjene.Eto,i ja sam ga ove godine koristila u plastenicima.Bilo je lijepo,ili ga razbacaš rukama ili rasipačem za umjetno gnojivo.Nismo trebali naručiti šleper pilećega za 1300 kn(što je za mojih 2000m/2 dovoljno za četiri-pet godinai tovariti ga i resipavati,Ili nismo trebali platiti tri prikolice kravljeg 900 kn,kojega smo isto trebali utovarivačem tovariti sami na gnojištarku i nakon toga je sat vremena prati.Samo korist se nikako ne može mjeriti sa sviježim.To sam shvatila u polovici proizvodne sezone kada su biljke počele pokazivati jasne znakove gladi,pa se ona početna korist lakše primjene i njenog manjeg troška počela naglo topiti pojačanom primjenom vodotopivih i običnih umjetnih gnojiva.Tako da ćemo se slijedeće sezone sigurno vratiti na stari način gnojidbe.Više posla-više koristi.To naravno ne znači da peletirana gnojiva ne valjaju.Samo treba dobro procijeniti svrhu primjene i vrijednost koju od njh očekujemo,obzirom na njihovu cijenu.

Citiraj:
Prvotno napisano od Kontam Vidi poruku
Stajnjak zakon Koncentracija gnojiva kaže da je to cca 1:8 ne uzimajte zdravo za gotovo. Dakle 5 tona tih piliranih je kao 40 t staknjaka. Ako se uzme da dehidrirani imaju 4 % gnojiva a stajnjak 0,5 - 0,8 % (što je realno) mada stajnjak ima nerijetko i više tj preko 1% gnojiva dakle, matematika bi bila 1:4 vjerovatnije znači 10 t tih dehidriranih tvorevina a to košta... Mislim da je to rađeno za Šeike, dođe balkanac i hoće biti kao i Šeik... Da nema stajnjaka za đabe i nema ponudite fer cijenu i ima stajnjaka na svakom koraku.
Evo Kontam,napisao si prije mene što misliš,ja sam malo spora u pisanju,šta mogu,ali očito se slažemo u procjeni.;)

Posljednje uređivanje od Žuti : 05-11-12 at 06:02 Razlog: spajanje postova
johabica je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-11-12, 11:23   #8
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Početno

je, kad pišeš od puntuša do pilatuša...:lol:
Nepročitano 02-11-12, 11:55   #9
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru
Početno

Nema adekvatne zamjene za stajnjak, sve ovo su nadomjesci. Onak iskreno govoreči, ja sam to koristio 2-3 sezone na otvorenom i paprika je bila stvarno dobra. Onda to jedno dvije godine ne koristim i na njivi koja nije bar 50 godina stajnjak posadim baburu na otvorenom i stavim samo mineralno i berem 70 tona hektar.

Realno gledajuči, sama količina hranjiva iz stajnjaka i nije toliko bitna ni iskoristiva koliko je bitna organska tvar u njemu. Ta organska tvar nam pomaže da se iskoriste hranjiva iz mineralnih gnojiva koja bacamo. E tu organsku tvar zamjenska gnojiva nemaju ni približno koliko je ima stajnjak.

Ako je ikako moguće onda bi bilo dobro na sve njive koje stoje dio sezone prazne posijati rauolu, gorčicu ili faceliju za zelenu gnojidbu. Ja prakticiram rauolu sijati negdje između 25.08 i 05.09. i tada ona dolazi za zaoravanje sredinom studenog, uglavnom visine metar možda više, skroz mlada da puca ko repa. Primjetio sam da se tlo par godina nakon takve operacije puno bolje rasipa i obrađuje.
Nepročitano 02-11-12, 12:22   #10
siki
Super Uvaženi Član

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Kontam Vidi poruku
Stajnjak zakon Da nema stajnjaka za đabe i nema ponudite fer cijenu i ima stajnjaka na svakom koraku.

Ma koja ti je to fer cjena kod mene je stajnjak skuplji nego paletirano gnojivo jednu običnu đubretaru sam plaćao po 400 kuna i ti spominješ fer cjenu kad kažem da ga nema onda ga nema ni po kojoj cjeni i točka.
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Umjetna gnojiva matija Ostale grane poljoprivrede 752 29-12-17 14:40
Organska Poljoprivreda chickenlover Ostale grane poljoprivrede 84 20-11-14 03:03
Mineralna gnojiva u povrtlarstvu! Kontam Povrtlarstvo 1 17-07-12 10:19
Rok uporabe umjetnog gnojiva Smiljan Svatara 12 09-07-10 15:12
Utovar gnojiva u rasipaè Ratarko Svatara 26 08-04-07 07:59

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 10:34.