Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivredna mehanizacija > Mehanička radionica Izrada rotokose za mio-hondu 620
Mehanička radionica Ideje, popravci, izumi, servisi...vezano za poljoprivrednu mehanizaciju.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 02-06-17, 21:21   #1
dlesa18
Uvaženi Član

dlesa18 avatar

Član foruma od: 01.11.2010
dlesa18 je nebrušeni draguljdlesa18 je nebrušeni draguljdlesa18 je nebrušeni dragulj
Početno Izrada rotokose za mio-hondu 620

Počeo sam sa izradom, u planu je ovako nešto napravit-
https://www.youtube.com/watch?v=WXu0FpUuTdk
Osovina sa prirubnicom je več napravljena kod tokara, biće i slike.
Ovo radim prvi put, pa imam više pitanja. Noževe sam mislio kupit original od neke traktorske roto kose i postavit ih bez nosača , sa nekim vijkom ih učvrstit.
Dali će ovo biti dobro, najviše pitam zbog sigurnosti u radu, to mi je najvažnije?Biće još pitanja, nebih sve najednom.

Nepročitano 04-06-17, 14:05   #2
dlesa18
Uvaženi Član

dlesa18 avatar

dlesa18 je nebrušeni draguljdlesa18 je nebrušeni draguljdlesa18 je nebrušeni dragulj
Početno Re: Izrada rotokose za mio-hondu 620

Evo i slika osovine sa prirubnicom i remenicom.
Nepročitano 04-06-17, 14:32   #3
savoris
Super Moderator

savoris avatar

Član foruma od: 14.12.2007
savoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebe

Pošto vidim da ostali ćute ajde da ja u međuvremenu malo prokomentarišem iako vjerovatno nisam dovoljno kompetentan za ovaj projekat.

Kao prvo ako pitaš za sigurnost u radu ovo definitivno nije dovoljno bezbjedno niti sigurno po rukovaoca , kao ni većina stvari ili strojeva koje karabudžimo u kućnoj radinosti.

Ovaj pristroj nije teško za napraviti odnostno kopirati ali on meni ni u originalnoj verziji ne uljeva neko povjerenje osim ako ćeš ga koristiti u idelnim uslovima a većina snimaka po YT upravo to i prikazuje , čisto sumnjam da bi to (bar u mojoj okolici) moglo funkcionisati dovoljno kvalitetno.

Poređenja radi , ja sam uzeo ROTOKOS-100 i radi odlično ali ako je trava prevelika i ima lozice u njoj onda lagano zaboravi na košenje.
Tako i ovo što ti planiraš bojim se da neće biti dovoljno dobro za neki rad u normalnim uslovima.
Nepročitano 04-06-17, 15:19   #4
dlesa18
Uvaženi Član

dlesa18 avatar

Ravan je teren koji bih kosio, samo na par mjesta na uvratinama ima nešto neravnina.
Najviše mi treba za prvo košenje u proljeće, jer bude dosta mravinjaka i bude vlažno i onda mi se ova strižna štopa.
Nepročitano 09-06-17, 22:19   #5
MUHA
Super Moderator

Član foruma od: 15.11.2009
MUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacije

Meni se čini da je ovo jako mali zahvat te roto kose i da bude sporo.
Smatram da MIO ima snage da tjera dva diska pa makar i lancem bili spojeni.
Nepročitano 09-06-17, 23:56   #6
floion
Početnik

Član foruma od: 18.09.2013
floion je na dobrom putu

Druze ja sam inzinjer masinstva i nedavno sam otvorio svoju firmu(da se malo pohvalim). Slobodno stavi dva diska i pogon preko remena u 8 tj da jedan vrti lijevo a drugi desno, time povecavas i svoju sigurnost mada se tako dobija otkos koji je malo deblji ali ujedno ta trava stiti tvoje noge, mada mozes noge zastiti tako sto ces ispred sebe okaciti lance koji ce biti do zemlje ili okaciti platno ili gumu. za diskove mozes koristiti felgu rezevne gume ( one uske gume samo okolo isjeces i dobijes zaobljen disk). ako ja smijem jos dodati da uskoro na trzistu cete moci naci moju balirku za motokultivatore sa samostalnim pogonom na balirci
floion je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-06-17, 19:20   #7
dlesa18
Uvaženi Član

dlesa18 avatar

Hvala na savjetima. Radi troškova nisam išao na dva diska.
Kod nas ovdje tokari skupi. Onu osovinu, cijev i remenicu sam platio 300 kuna,(75 KM), s tim da sam materijal kompenzirao sa nekim osovinama, znači samo ruke 75 KM.
Jučer sam kupio komad lima 3mm 100x50 cm i od njega sam mislio napraviti dva diska a između ta dva diska sam mislio staviti noževe.
Ovako bi to nekako izgledalo, a između ovog ovalnog dijela i one pločevine bi išli ta dva diska sa noževima i sve bi bilo povezano sa vijcima. A sve to komplet bi bilo za šarafljeno za osovinu sa vijkom 10 mm sa normalnim navojem jer gledajuči odozdol disk bi se vrtio u ljevo.
Razmislit ću još o opciji sa dva diska, imam vremena jer još nisam počeo pravit nosač kose.

Nepročitano 10-06-17, 21:42   #8
savoris
Super Moderator

savoris avatar

Član foruma od: 14.12.2007
savoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebe

Bojim se da se između ta dva diska ne bude kupila trava i smeće , ja bih radije išao na jedan deblji disk a nož da se vrti sa njegove donje strane.
Nepročitano 19-06-17, 11:05   #9
dlesa18
Uvaženi Član

dlesa18 avatar

Šta mislite o ideji da napravim kutiju kao što ima originalna roto kosilica od honde.
To mislim radi zaštite od zemlje ili kamenja koje mogu noževi zakačit u radu.
Stim da bi samo bočne strane kutije bile malo višlje nego na orig. kosilici radi boljeg propuštanja mase ispod. Plus još bi sa zadnje strane okačio neku gumu, i možda i sa prednje strane.

I još sam nešta razmišljao, vidio sam na oglasima , remenica promjer 17 cm dupla za remen 17, čovjek ju za 120 kuna prodaje,(mora mi još javit jel ima) sa njom bi dobio na brzini , pa bi sa brzinom kompenzirao širinu ?
Nepročitano 19-06-17, 12:36   #10
brgud
Super Uvaženi Član

brgud avatar

Član foruma od: 04.10.2013
brgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajan
Post Re: Izrada rotokose za mio-hondu 620

Gumu sa zadnje strane da, ali sa prednje mislim da nema smisla.
brgud je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 09:29.