Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivredna mehanizacija > Traktorski priključci > Traktorske kose Traktorske kose i razlike među njima

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 27-07-16, 13:48   #1
mate22
Aktivni Član

Član foruma od: 18.10.2009
mate22 je na dobrom putu
Početno Traktorske kose i razlike među njima

Tražio sam temu gdje bi sve bilo na jednom mjestu o svim vrstama traktorskih kosa, ali nisam pronašao, a mislim da bi ju bilo korisno imati jer nemaju svi vremena čitati preko 100 stranica nekog foruma.
Koliko sam u ovih par dana uspio saznati ima 3 osnovne vrste sa podvrstama
1. strižne (jedan nož, dva noža, bočne, stražnje)
2. diskaste
3. bubnjaste.

Jel ima netko znanja o svima njima, ako ne, nek piše tko šta zna.
Evo za početak mogu ja postaviti nešto pitanja:
jel se sve mogu poštelavati na visinu košnje ili ne?
jednostavnost i cijena održavanja?
potrebna snaga i veličina traktora za rad i nošenje kose
Ovlašteni prodavači novih i rabljenih?
mate22 je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 27-07-16, 22:12   #2
Zoki ticić
Super Uvaženi Član

Zoki ticić avatar

Član foruma od: 19.11.2012
Zoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svima
Početno Re: Traktorske kose i razlike među njima

Jako zavisi o tome što joj je osnovna namjena.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
Zoki ticić je prisutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 27-07-16, 22:45   #3
dado6340
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 31.05.2013
dado6340 je svjetionik u mrakudado6340 je svjetionik u mrakudado6340 je svjetionik u mrakudado6340 je svjetionik u mrakudado6340 je svjetionik u mrakudado6340 je svjetionik u mraku

Nebuš samo tako dobil odgovor na to sve.
Mislim da je važno i kakve su veličine parcele. Ako su male bolje strižna, npr nož i protunož.
Meni se najviše, za košnju, sviđaju diskaste ali mi se kod njih i kod bubnjastik ne sviđa što traktor mora skoro pa stalno biti pod malo jačim gasom. Parcele mi divljaci znaju izrovati pa se nemrem baš voziti kao po cesti. Zato sam uzeo gramipovu superior. Za sada vrlo zadovoljan.
dado6340 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-07-16, 14:58   #4
mate22
Aktivni Član

Član foruma od: 18.10.2009
mate22 je na dobrom putu

Imam već preko 10g običnu (1 nož) strižnu bočnu. Problemi koje sam uočio:
1. Štopanje, svako malo moram silazit s traktora i odmicati nakupljenu travu
2. ne vidim dokle sam pokosio jer iako ima onu letvu da gura otkos prema traktoru, ono sve lijepo samo padne natrag i uopće se ne vidi granica gdje je pokošeno, a gdje nije. Srećom pa kosim za zelenu krmu pa ne kosim puno to di je poleglo pa siđem nakon svakog otkosa i rogljama odbacam. Ne znam kako bi pokosio veću livadu za sušenje

E sad, ispravite me ako griješim, ali ajmo reć za košnju zelene krme je najbolja bubnjasta kosa zato jer ostavlja zelenu masu u redovima pa samo odem po samoutovarnu prikolicu i to pokupim bez dodatnog grabljanja
Koliko znam, diskaste, kao i strižne ostavljaju otkos rasut posvuda te bi prije samoutovarne prikolice morao prvo po grablje pa tek onda po prikolicu.
Osim bočne stržne, gdje mogu nosit grablje odmah, skinem ih na njivi, pokosim, stavim ih nazad, pograbim, odem doma po prikolicu i utovarim

Ali najbrža varijanta mi se čini za zelenu krmu bubnjasta+samoutovarna prikolica.
Jesam ja to dobro pokopčao?
mate22 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-07-16, 15:12   #5
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije

Jesi, baš tak.
Iako mi kosimo >45g sa strižnom i zadovoljni smo.

Moraš znati da iza strižne kose trava brže raste, jer su joj vrhovi odrezani, a ne otrgnuti i spaljeni kao iz rotacijskih kosa.
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-07-16, 15:59   #6
željko kž
Super Uvaženi Član

željko kž avatar

Član foruma od: 10.08.2012
željko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnost

Citiraj:
Prvotno napisano od ZJ Vidi poruku
I

Moraš znati da iza strižne kose trava brže raste, jer su joj vrhovi odrezani, a ne otrgnuti i spaljeni kao iz rotacijskih kosa.
Ne bi se složil jer roto kosa ima donji tanjur zato da nož ne reže nisko nego ostaje 3 do 4 cm i trava (naročito ljulj) bržije raste iza roto kose . No i roto kosu treba postaviti vodoravno (treča točka) da radi kak treba . Nekih 25 godina kosim sa roto i strižna čeka svoju priliku koju nije dočekala . U mojem naseljku skoro više nema strižne kose i kocka balirke .
Nepročitano 28-07-16, 16:21   #7
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije

Počitaj još jednom. Nije riječ o visini košnje, već o načinu rezanja.
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-07-16, 16:35   #8
željko kž
Super Uvaženi Član

željko kž avatar

Član foruma od: 10.08.2012
željko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnostželjko kž ima briljantnu budućnost

Pojavom tkz umjetnih livada 90-tih godina (obične) strižne kose su postale nemočne i pojavile se roto najprije stare (večinom Fahr) pa i nove SIP dosta je bilo kritika na njih. Kao razbacuju krtovince kopaju po livadama i nebude trava rasla iza njih . Konkretno ljulj je bolje rasel iza roto kose i ne kužim da spali travu dok digneš kosu donji tanjur je hladan kad mijenjaš noževe i oni su hladni .Jedino kad prve dvije godine kosiš zna negdje oglodati ali to nestaje nakon par košnji (jer mi ne valjamo livade pa dok ih kosa ne prilagodi).
Nepročitano 28-07-16, 16:47   #9
sosta
Regularni Član

Član foruma od: 02.06.2014
sosta je na dobrom putu

Može pojašnjenje umjetnih livada?

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
sosta je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-07-16, 18:33   #10
mali
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 17.02.2015
mali je nebrušeni draguljmali je nebrušeni draguljmali je nebrušeni dragulj

A vjerojatno misli na sijane.
Nez za vas ali roto kose su po meni bacanje goriva preteške jači traktor treba i spora.
Prema gaspardo superior s duplim .
A sad možda stvar navike ali ja si roto kosu ne vidim u dvorištu nikako.
mali je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 12:45.