Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Peradarstvo Zašto koke ne nesu jaja ?!
Peradarstvo Sve o grani stočarstva koja se bavi uzgojem pernatih životinja sa ciljem dobijanja mesa, perja i jaja.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 04-12-14, 14:36   #101
kninquin
Uvaženi Član

kninquin avatar

Član foruma od: 11.05.2013
kninquin ima spektakularnu aurukninquin ima spektakularnu aurukninquin ima spektakularnu auru
Početno Re: Zašto koke ne nesu jaja ?!

To su one zadnje kandže što stoje u zraku! Čitam na internetu da su one tako i tako ostatak evolucije i kod kokoša nemaju nikakve funkcije!! Stvar je u tome sto sad skoro više i ne hoda jer ga boli, a svuda blato pa izgleda odvratno prljav!! Lako za rane, one ce zarasti same, ali me ti šiljci muče!! Ne volim da životinja pati, a treba mi još....
Mislim da ću najbolje to riješiti sa brusilicom, jer je to debelo k'o palac, a 12 cm dugo...
kninquin je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 04-12-14, 15:09   #102
gigausupi
Regularni Član

Član foruma od: 03.11.2014
gigausupi je na dobrom putu

E ovo je ludo. Maloprije pogledao i našao dva jaja. Nesle su dosta kasnije. Više nema nikakvih pravila. Neznam jel smjesa ili vrijeme ili što, ali više nema nikakvih pravila i nema šanse da niti 0,2 posto predvidim više što će me zateći u kokošinjcu.

Kninquin, "E sad ove godine sam primjetio da jako teško hoda zbog onih kandži na nogama i stalno se potiplje na njih".

Nije mi baš jasno. Ako su te kanđe, to je beskorisno, kak si i sam rekao, i ne bi trebao uopće hodati na njima osim ako pijetao nije toliko debeo ili mu fali kalcija u kostima, pa i njih vuče po zemlji.

Inače taj evolucijski ostatak mnogi znaju odrezati dok su još pilići i to kokošima ne fali mnogo, iako sam ja osobno protiv takvog mučenja životinja, osim ako nije neophodno, kao u tvom slučaju.

Nije mi jasno kak se toliko ta kanđa toliko zadebljala, vjerojatno je i nju ozlijedio pa se regeneriralo malo previše, što se zna događati.

Ali nemoj olako s brusilicom, jer koliko god je dug, nemožeš znati do kud su došle krvne žile, odnosno kapilarke, pa bi se moglo zagnojiti i još više problema. Bolje ti je onda vet. lokalna anestezija, odrezati cijeli taj palac i tura antibiotika. Jest da je skupo, komplicirano, a i pitanje je koliko bi antibiotik djelovao obzirom na ovaj užas od bakterija i gljivica po blatu.

Posljednje uređivanje od gigausupi : 04-12-14 at 15:27
gigausupi je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 04-12-14, 15:48   #103
kninquin
Uvaženi Član

kninquin avatar

kninquin ima spektakularnu aurukninquin ima spektakularnu aurukninquin ima spektakularnu auru

Ma ne, ne hoda po njima! To pjetlovima počne tek rasti nakon 2. godine, i nalazi se cca.15 cm od zemlje, ali raste prema unutra, tj. izgleda kao veliko "H"! A kod pjetlova je to normalno, sto su stariji to je veće i deblje! Ja pretpostavljam da moj pjetao ima najmanje 10 godina!! Možda i budem zvao veterinara koji pokaže zanimanje za takvo nešto...
Nepročitano 04-12-14, 15:59   #104
gigausupi
Regularni Član

Oooo, pa onda kaj se čudiš ako ima 10 godina. Očito baš i nije mlad kak si mislio. To je onda normalno, ja mislio da je mlađi. A ništa, reži.

Al ja bi tak starog i jadnog s tim problemima u juhu ili pećnicu. Jel on uopće skače na kokoši ?
Nepročitano 04-12-14, 18:41   #105
kninquin
Uvaženi Član

kninquin avatar

Ufff, samo da vidiš!! Moj se ne sakriva....
I ja bih ga u juhu, ali kao što sam već naveo, trebam njegove potomke!!
Nepročitano 04-12-14, 18:47   #106
gigausupi
Regularni Član

Onda ga čuvaj i reži taj nokat pa kaj bude. Bitno da skače i da su jaja oplođena.
Nepročitano 04-12-14, 19:43   #107
kninquin
Uvaženi Član

kninquin avatar

Jesu!, do sada sva bila!, a imao sam do nedavno 25 kokoša, a on sam! Izleglo se već nekoliko pilića njegovih, ali u prvoj turi 11 kokica, u drugoj turi 9, ali ih tekutovi pobili i sad imam isto, ali nažalost samo tri mi preživjela od 11 izlezenih! Sve to pod kvocku...
Ja sam ga spasio od jednog poznanika koji ga je htio zaklati, kasnije sam tek skuzio zašto!, zato što je star k'o biblija!! Vidit ću od ova tri pileta koji će biti bolji jer su dva muška...
Nepročitano 04-12-14, 19:45   #108
gigausupi
Regularni Član

Malo si me zaintrigirao vezano za tog tvog pijetla, a nisam nikada konkretnije proučio koliko zapravo kokoši mogu najdulje poživjeti, a kamoli pijetlovi. Znam da ovisi o mnogo faktora, hrani, uvijetima držanja, pasmini, je li nesilica ili nije...

Ovo sam našao Wikipedii, drugdje se više manje ponavlja slično:

"O najdužem životnom vijeku kokoši ima vrlo malo pouzdanih podataka. U starijoj literaturi mogu se naći navodi o starosti do 50 godina. Većina izvora navodi da domaće kokoši (ako ih se ne zakolje ranije), doživljavaju 5-7 godina, u pojedinačnim slučajevima do 8-9 godina. Kokoši nesilice najčešće ugibaju ranije od kokoški koje žive slobodno i nisu izložene stresu neprekidnog nošenja jaja."

Jel netko zna i ima li netko nekog rekordera, odnosno kokoš ili pijetla u duuubokoj starosti ?

Ajmo zapravo ak hoćete napraviti malu anketu, koliko su stare vaše najstarije kokoši i pijetlovi(ako ima nekog tko ima živaca čekati njihovu starost pa završi u juhi), ha, ha!

Možda tako otkrijemo najstariju živuću kokoš u Hrvata ili regiji ?
Nepročitano 04-12-14, 20:00   #109
gigausupi
Regularni Član

Ha, viš kak se zahebo! Star, ali iskusan majstor. A imaš sreće fakat. Neznam gdje si u Hrvatskoj, kada si u Hrvatskoj, ali baš bih par jajca od njega stavio u inkubator.

Al budem ja već nabavio tu kod mene ima ekipe sa svakakvim vrstama i mješavinama, sam ne znam dal budu i po kojoj cijeni prodat jaja.

Nije mi niti bitna toliko cijena, kada bih znao da je oplođenost iznadprosječna, kao što ti kažeš, ali ima muljatora...

Da, bez kvočke nažalost, ništa bez velikih gubitaka.
Nepročitano 04-12-14, 20:38   #110
kninquin
Uvaženi Član

kninquin avatar

Ja sam iz slavonije, točnije kod Slav.Broda! Dao bih ti ja jaja za džabe, ali samo da ih imam, ali nažalost nemam!! Ne mislim ja sad na svoja, već na kokošija!! Hihihi...
Kod mene ništa ne pomaže s tim njihovim brašnima za poticaj nesivosti!!
Ja za ovog svog ne znam točno koliko je star, ali kod mene u selu kažu da mu se izmjeri ta zadnja kandža i koliko ona ima cm, toliko je star!!
Moja pokojna baka je imala jednu kokoš koja je bila preko 20 godina stara, golovratku!!
Odgovori

Oznake
jaja, koke, nesilice, problem

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 17:51.