Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Šumarstvo Paulownia - drvo buducnosti
Šumarstvo Šumarski traktori, vitla itd, umijeće potrajnog gospodarenja šumama, kao i ostalim ekosustavima i resursima vezanim uz šumu

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 09-01-14, 20:39   #11
Zombie
Uvaženi Član

Član foruma od: 29.03.2013
Zombie je na dobrom putu
Početno Re: Paulownia - drvo buducnosti

Citiraj:
Prvotno napisano od DARIJUS Vidi poruku
činčile...nojevi...egzotično povrće...paulownia...nastavite niz...

ja kažem krokodili!!!...
moja je obitelj uzgaja cincile prije nego sam se poceo ozbiljno baviti stocarstvom,i mogu ti reci dok je islo bilo je daleko bolje od stocarstva(imao sam nesto vise od 300kom), obitelj od moje prijateljice je imala nojeve i bilo je unosno(jako dobre suke-mljac), tako da vjerujem i paulownija nije za baciti,samo je pitanje kako bi joj odg nasa klima..a to za calorije,gle da ima i kao vrba bilo bi mi interesantno...jer mi pec za centralno vec 5god nije vidjela nista drugo osim vrbe i grije..

a da ti budem iskren,vaznije je pratiti niz i ono sto se trazi odnosno gdje mozes bolje zivjeti (manje rada vise novaca) nego se neceg drzati kao pijan plota a vidis da to nikud nevodi te samoga sebe lazes...

Nepročitano 09-01-14, 21:45   #12
Kuba
Regularni Član

Član foruma od: 08.02.2011
Kuba je na dobrom putu

Ako je istina sve ono što piše o njoj,onda ovo nije drvo nego superdrvo
Nepročitano 09-01-14, 22:01   #13
savoris
Super Moderator

savoris avatar

Član foruma od: 14.12.2007
savoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebe

Ima li možda neko uporedne podatke ovog super drva i bagrema (agacije) ?
Nepročitano 09-01-14, 22:32   #14
mcmarko0204
Uvaženi Član

Član foruma od: 13.03.2010
mcmarko0204 će uskoro postati poznatmcmarko0204 će uskoro postati poznat

Citiraj:
Prvotno napisano od savoris Vidi poruku
Ima li možda neko uporedne podatke ovog super drva i bagrema (agacije) ?
Ja sam prošle godine planirao usporediti. Posadio sam jednogodišnje sadnice bagrema.
No iz objektivnih razloga nisam uspio pauloniju. E sad. Bagrem kad sam ga čepovao, izrasli su na nekima po tri izbojka. Jedan je bio jači od ostalih, ali je bio manji od onih gdje je bio samo jedan. Ostale sam odrezao. Tada su bili visoki oko metar i pol. Drugi put kad sam išao gledati idiot i kreten od mog susjeda mi je sve pokosio. No neki su bili visoki preko dva metra. Posadio sam 100 komada na raspored 4x4 m i u sredinu je trebala ići paulonija.

Paulonija nije tvrdo drvo. Ima čvrstoću zbog elastičnosti. Na drugoj temi sam pisao o tome. Nijemci kupuju zemlju po Rumunjskoj i Bugarskoj za sadnju paulonije zbog biomase i za ništa drugo. U Rumunjskoj imaju nekih 8000 ha. Peći na biomasu je apsolutno svejedno koristite li sječku hrasta, jele, vrbe, paulonije, slamu, sijeno... Elektrana ima snagu za koju joj je potrebna energija. Ne vidim razloga zašto to ne bi bila paulonija. nakon treće godine se sječe i ona dalje sama tjera.

Žalosno je što se kod nas drvetom smatra samo hrast, bukva i jela. Znam, ipak su to naše najvrednije i najprofitabilnije vrsta, ali što je s johom, topolom, vrbom, grab, javori od tvrdih listača za biomasu. Na faksu su nas jeba..i s klonovima topola i-214, i-154. Od morfologije, proizvodnje. Jasno da to moramo znati, ali četiri godine topole.

Svaki dan slušam kako se ljudi žale nema drva, šumarija više ne izdaje... ali svi bi bukvu, grab i hrast za 100 kuna metar. To je bajka koja se više neće ponoviti. Kažem ljudima neka sade šume. Pa makar johu. Neće. Sadi bukvu. Neće. Mala digresija od šume, dajem i poklanjam sadnice voćaka, jabuka, višanja, ribizla. Neće. Pa je..i se onda. Nemoj.

Nema razmišljanja unaprijed. Istražuju se topole. Koja brže raste i to već 30 godina. Pa čemu. i svakih pet godina novi klon koji godišnje naraste 30 cm više od onog prethodnog.

Paulonija ima problem prve godine ako ne odrveni, onda se smrzne, ali ionako ga se mora sasjeći i onda će potjerati novi izboji.
Primarno je proizvodnja biomase.

Kanađani imaju dobar sustav. Odnosno njihove šume i fakultet. Imaju rasadnik i probne plohe na 48 ha.
Tamo su sadili isključivo obične vrste drveća - vrbe i topole. Nakon prve godine su radili sječku i mjerili prinose. Red od reda 70 cm. Ne sjećam se koliko je bilo mase, ali recimo za primjer 10 kubika, sljedeće godine je prinos bio trostruki.

Kod nas mislim da nema velikih plantaža. Mislim samo nekoliko parcela entuzijasta.
mcmarko0204 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 09-01-14, 22:56   #15
savoris
Super Moderator

savoris avatar

Član foruma od: 14.12.2007
savoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebesavoris može biti ponosan na sebe

Mene je zanimalo recimo koliko se za tri godine dobije bagrema iliti ovoga super drva sa iste površine , i zanima me energetsko poređenje u tom stadijumu drva između ove dvije kulture
Čisto onako iz radoznalosti jer mladice bagrema (mlad bagrem) gori nevjerovatno

Da da , veoma smo se pogospodili po pitanju šume i drveta , kod vas u HR je to malo jače ''stegnuto'' , kod nas ovdje još uvijek ima dosta slobode ali i to će se jednog (skorog) dana morati dovesti u red jer ako se šume nastave crpiti ovim intenzitetom crno nam se piše
Nisam neki pristalica ni ovih super kultura dok se ne ispitaju ali svakako se slažem da se narod treba malo osvijestiti po pitanju održavanja šuma
Nepročitano 09-01-14, 22:57   #16
ličan
Početnik

Član foruma od: 14.10.2012
ličan je na dobrom putu

Koristim pauloniju u neke druge svrhe a ne za loženje pa mogu ukratko:daska od paulonije je postojana i ne savija se,mekana je i dobro se obrađuje,od naših stabala najviše liči lipi a takva su joj i kalorijska svojstva,gori ko papir i ne grije ništa.Raste ekstremno brzo posebno gdje je tlo mekano i pjeskovito.Gotovih dasaka ima za kupiti u Bauhausu.
ličan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-01-14, 00:33   #17
zgzac
Super Uvaženi Član

zgzac avatar

Član foruma od: 03.08.2012
zgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajan

@mcmarko0204 - pitanje za tebe !
Citao sam tvoj post pa me zanima - moze li se i kako posumiti neobradjena parcela koja raste uz sumu sa Bukvom i na koji nacin ?? Isto me zanima i sadnica Poulownije gdje nabaviti i po kojoj cijeni ?
zgzac je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-01-14, 08:57   #18
šole
Polako se zagrijava

Član foruma od: 18.02.2011
šole je na dobrom putu

Ja sam kupio i posadio 30 sadnica paulownie. Priprema zemljišta je bila duboko oranje i duboko sam prošao rotodrljačom tako da kad sam ih posadio na mekano i mogle su kao male bez problema korijen pružati u dubinu jer njezin korijen ide duboko. E sad posađene su u dva reda na razmak od 4 m unutar reda i između redova na 5 metara tako da mogu sa IMT 539 i kosom između . Što se tiče same zemlje u sredini brijega je ilovak i to grdi na njemu su izrasle oko 1.5 m visine a na bijeloj zemlji (mekana zemlja ) oko 2m. Kupio sam sadnice koje su dobivene in vitro sistemom razmnožavanja iz razloga što sam čitao da iz sjemena ne rastutako ubrzano. 5 sadnica mi je uginulo u startu, neznam ni sam radi čega.
Zalijevao sam svaki dan tijekom ljeta navečer po mraku ili ujutro rano oko 5-6 po 2 litre vode pod svaku. Moram priznat da impresivno brzo raste i u jesen obdbaci sve listove i odrveni ostane samo stablo. Sad me čeka rezanje u korijenu na proljeće, znači mora se odrezati taj izdanak koji je izrastao skroz pri dnu i onda ćemo vidjeti kako će rasti . Također planiram kupiti par komada već jednogodišnjih sadnica koje su bile u zemlji i odrezane su pa da vidim kako će one napredovat ( izgledaju kao cijep od vinove loze) . Mislim da sam platio oko 70 kn sa PDV sadnicu kad sam kupovao.

Eto to je moje iskustvo sa njima , budem stavio koju sliku kad budem u prilici.
Ako ima netko kakva pitanja slobodno .
Pozdrav
šole je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-01-14, 09:24   #19
abarth
Super Uvaženi Član

abarth avatar

Član foruma od: 17.01.2013
abarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacijeabarth ima reputaciju iznad reputacije

Kupit sadike,toliko rada da se posade i još da ih toliko pokrepa da kroz toliko godina dobiš drvo koje i nije za svaku upotrebu nema smisla.Moje mišljenje je da je to bacanje para koje je več na početku osuđeno na bankrot.
abarth je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-01-14, 12:43   #20
Hele
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.01.2013
Hele je nebrušeni draguljHele je nebrušeni draguljHele je nebrušeni dragulj

Ja sam mislio posadit nasad ali sam odustao, ulozit dosta novaca pa ti uz ovakve klimatske nepogode sve izmrzne. Jako je osjetljiva na mraz.
Takodjer morate pazit da kupite sterilne da se nebi islo u buksu ko nece moc platit.
Hele je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 05:32.