Ostale grane poljoprivrede Ostale grane poljoprivrede koje nisu obuhvaćene postojećim kategorijama.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 05-02-07, 23:28   #1
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu
Početno Uzgoj lavande

O uzgoju lavande

Nepročitano 10-10-07, 14:04   #2
tnt-max
Gost

Početno Re: Uzgoj lavande

Pozdrav svima!
Od iduće godine planiram ući u uzgoj lavande na 1,5 ha, pa me zanima kupnja adekvatnog stroja za kosidbu trave u međuredovima za što mislim da bi bio dobar malčer i koji traktor bi bio dobar, a naravno i povoljan, jer nemam mnogo sredstava za financiranje poćetka, pa ako tko ima kakvu ideju i cijene molim da mi se javi, unaprijed zahvaljujem. Pozdrav!
  Odgovori s citatom
Nepročitano 20-10-07, 18:59   #3
maksica6
Gost

Evo pitao bih Maria tko se bavi ugojem lavande u Zlatar Bistrici .

http://www.aris2000.hr/
  Odgovori s citatom
Nepročitano 21-10-07, 08:24   #4
Smiljan
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 05.09.2007
Smiljan je na dobrom putu

Meni su ljudi ovdje za pocetak (za ljesnjake) sugerirali polovni npr. IMT539. Sa IMT539 se mogu raditi sve operacije do berbe lavande. Ukoliko se zeli strojno raditi branje cvijeta lavande za to se koriste kosilice za caj, ali ne znam koliko treba jak stroj za to, odnosno dali to taj traktor moza raditi. Probaj kontaktirati http://www.lavander.hr. U slucaju izbora nekog takvog traktora redovi bi trebali biti na barem 2m. Mozda bi se moglo razmisljati i o nekom manjem traktoru tipa Yanmar (ima ih polovnih do 2500 Eura,), ali je to veliki rizik sto se servisiranja tice, a i slabasni su za neki ozbiljniji rad (to su meni rekli)

O lavandi ima malo vise na slijedecim linkovima. Znam da ima posadjene lavande u okolici Jastrebarskog (Ireks-aroma ima destileriju u Dragovanscaku), u okolici Kostajnice (Coric), u Istri te u Gorskom kotaru. Prvi uzgajaju hibrid lavande, a ovi iz Gorskog kotara pravu lavandu. Hibrid daje bolje kolicine, ali ima dosta kamfora te je relativno neprikladan kao sirovina u cistoj farmacetskoj industriji, a prava lavanda ga ima puno manje, ali uz mnogo manje prinose.
Zadnji link je iz USA.

http://www.ireks-aroma.hr/xist4c/web...7EE63F6397DC7D
http://www.lavander.hr/index.htm
http://www.poslovni.hr/4588.aspx
http://www.lavenderfestival.com/farm-tours/index.html
Smiljan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-10-07, 07:56   #5
tnt-max
Gost

Hvala Vam na informacijama, vjerujem da moj konačni odabir bude polovni Yanmar, jer planiram ići redove u širini od 1,5m, što bi bilo preusko za imt-ove traktore, a našao sam na netu u okolici Vinkovaca prestavnika baš za tu marku traktora, a ima servis i osigurane rezervne djelove, tako da...! Od ovih stranica neke sam vidijeo, ali one koje nisam dobro su mi došle, hvala. Sad mi je samo na pameti kako ih posadit i održavata, a kad dođe vrijeme ubiranja plodova, tada ću razmišljati o tome :D ! Pozdrav!
  Odgovori s citatom
Nepročitano 22-10-07, 11:10   #6
Smiljan
Super Uvaženi Član

Citiraj:
Prvotno napisano od tnt-max
jer planiram ići redove u širini od 1,5m
Mislim da je 1.5m preusko. Ukoliko sadis hibridnu lavandu ona se siri oko 40 cm tako da ti ostane, u punoj rodnosti, 150-2x40=70cm sto je definitivno nedovoljno za svaki stroj. Eto, moja dva centa.
Nepročitano 22-10-07, 19:42   #7
Patrik
Aktivni Član

Patrik avatar

Član foruma od: 15.08.2007
Patrik je na dobrom putu

Pozdrav.Mi isto uzgajamo lavandu na površini od 1ha.Sljedeće godine planiramo širenje na 3ha.Nasade imamo u Istri.Kada je obrezana prođem Imt 539 između redova da je malo prorahlim.Kada naraste samo je kosimo sa kosilicom koju smo kupili ove godine .Sadili smo je na razmaku od 2m jer mislimo kupiti neki stroj za branje.Malo je tih stojeva.Većinom ih rade kod kuće,ali ih malo proizvode serijski.Ako ko zna koju dobru marku,neka kaže.
Patrik je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-10-07, 19:55   #8
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od maksica6
Evo pitao bih Maria tko se bavi ugojem lavande u Zlatar Bistrici .

http://www.aris2000.hr/
Neznam tko se bavi uzgojem, u Zl. Bistrici je neki pogon za preradu.
Nepročitano 23-10-07, 08:13   #9
tnt-max
Gost

Pozdrav! Ovakav je moj plan, a naravno tražim mišljenje svih koji imaju bilo kakvu ideju. Sadio bih ju na 1,5m između redova, oćekujući da se ona širi ćak do 70 cm u širinu-tako su mi barem rekli neki koji se bave uzgojem, pa prve dvije godine uspijem prolaziti malim Yanmarom koji je širine do 1m dok se ona u potpunosti ne proširi, a nadam se da treće godine kada bude u punom jeku zatvori redove u cijelosti i trava se više ne bi trebala probijati-naravno prije kretanja u proljeće što uspijem pokosit, pokosim, pa valjda neće više biti potrebe za košenjem međuredova, u slučaju da bude potrebe to ne bih mogao ni sa 2m širine riješit jer kako kažu 2*70cm od oba reda je zatovoreno 140cm - 200cm ostane mi nekih 60 cm međuredova što je preusko za bilo što, a koslica za cvijet mi je drugi problem o kojem još nisam razmišljao. Ćuo sam da u Bugarskoj ima stroj za branje u vrijednosti nekih 15-17 tisuća eura, a za kolićinu od tvojih 4,5 ha je dosta novca za tako skupi stroj. Ja sam u sadnji udružen sa jednim frendom koji također ulazi u lavandu sa nekih 3ha, uz buduće proširenje, što i ja planiram, pa se nam za ubuduće vrijeme taj stroj bude isplatio.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 23-10-07, 11:27   #10
Smiljan
Super Uvaženi Član

Citiraj:
Prvotno napisano od tnt-max
Sadio bih ju na 1,5m između redova, oćekujući da se ona širi ćak do 70 cm u širinu-tako su mi barem rekli neki koji se bave uzgojem
Ja sam cuo da su neki koji su sadili na 150cm, druge godine zalili da su zasadili preusko. Ako kazes da ide do 70cm u sirinu ispadene da kasnije, kad ti zatvori redove, neces moci ni pjesice proci za berbu, a kamoli sa nekim strojem.

Inace evo link sa rucnim strojem za berbu lavande (i caja), stroj je tezak oko 12 kg i dvoje ljudi ga nosi. Cuo sam da su neki radili prilagodbe i za traktor. Ako mi tko da link gdje mogu sherati PDF, uploadam i user manual sa specifikacijom.
http://www.lavender.com.au/mainpages/harvesting.htm
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Prodajem eterično ulje i hidrolat lavande boki78 Ponuda 14 20-10-13 13:56
Prodajem ulje lavande i sušeni cvijet Marijana Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 0 24-07-12 10:02
Izvoz lavande ss32 Ostale grane poljoprivrede 2 26-04-12 20:03
Prodajem presadnice lavande boki78 Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 0 16-12-10 13:38
Kako napraviti priključak za branje lavande Patrik Ostali priklju?ci 21 09-04-08 21:28

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 09:49.