Mehanička radionica Ideje, popravci, izumi, servisi...vezano za poljoprivrednu mehanizaciju.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 25-11-10, 16:04   #1
StricVujc
Uvaženi Član

StricVujc avatar

Član foruma od: 01.04.2010
StricVujc će uskoro postati poznat
Početno Antifriz

Mozda stavim antifriz u 539 kad se vratim doma... Buduci da sam proljetos stavil termostat i nova su sva crijeva za vodu i nist ne pusta mislim si zakaj ne. Jedino je cep od kilera los guma je pojedena, necu da mi tu isparava... ima valjda za kupiti taj cep?
Nacul sam nekaj da se kamenac iz motora moze eliminirati rastvorom limunske kiseline, zanima me vise o tome posto u motoru nikad nije bil antifriz sigurno ima dosta kamenca... Zna li netko kakav bi bio postupak oko toga?
StricVujc je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 25-11-10, 16:24   #2
MUHA
Super Moderator

Član foruma od: 15.11.2009
MUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacije
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od StricVujc Vidi poruku
Mozda stavim antifriz u 539 kad se vratim doma... Buduci da sam proljetos stavil termostat i nova su sva crijeva za vodu i nist ne pusta mislim si zakaj ne. Jedino je cep od kilera los guma je pojedena, necu da mi tu isparava... ima valjda za kupiti taj cep?
Nacul sam nekaj da se kamenac iz motora moze eliminirati rastvorom limunske kiseline, zanima me vise o tome posto u motoru nikad nije bil antifriz sigurno ima dosta kamenca... Zna li netko kakav bi bio postupak oko toga?
Radi toga kaj je svake godine MOŽDA, imaš sad probleme.
Kamenac koji se ulovil nebudu nikakvi nama dostupni preparati u potpunosti otklonili.
Nepročitano 25-11-10, 16:45   #3
StricVujc
Uvaženi Član

StricVujc avatar

Član foruma od: 01.04.2010
StricVujc će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od muhanicar Vidi poruku
Radi toga kaj je svake godine MOŽDA, imaš sad probleme.
Kamenac koji se ulovil nebudu nikakvi nama dostupni preparati u potpunosti otklonili.
A Domestos?
Ne znam zapravo da li ima bas tak jako puno kamenca voda je kod nas srednje tvrda bila kad sam zadnji put testiral pomocu trakice koju je dal vecernji list na poklon...
Ako nema svrhe isprobavati taj recept s limunskom kiselinom onda niti nebum.

A kaj s cepom za kiler ima toga za kupiti ili se na staromu more guma zamjeniti?
StricVujc je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-11-10, 16:50   #4
MUHA
Super Moderator

MUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacijeMUHA ima reputaciju iznad reputacije
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od StricVujc Vidi poruku
A Domestos?
Ne znam zapravo da li ima bas tak jako puno kamenca voda je kod nas srednje tvrda bila kad sam zadnji put testiral pomocu trakice koju je dal vecernji list na poklon...
Ako nema svrhe isprobavati taj recept s limunskom kiselinom onda niti nebum.

A kaj s cepom za kiler ima toga za kupiti ili se na staromu more guma zamjeniti?
Ima i košta ti nekakvih 30 kn.
Nepročitano 25-11-10, 18:43   #5
jeffy
Super Uvaženi Član

jeffy avatar

Član foruma od: 07.09.2010
jeffy će uskoro postati poznat
Početno

što se tiče skidanja kamenca i hrđe sa sistema hlađenja, postoji jedno zanimljivo riješenje. naime skidanje pomoću struje...sistem se napuni vodom(cca 10L) u koju se pomješa cca 10 dKg kaustične sode(prodaje se u apoteci, a služi i za pranje drvenih bačvi). uzme se punjač akumulatora i priključi se negdje na masu - pol, dok na + pol stavljaju žrtvujuće elektrode(bilo kakvo otpadno željezo prikladnog oblika). najveći posao je kako potopiti te elektrode u gore spomenutu otopinu, a da se nigdje ne dodiruju sa traktorom. reakcija je burna i počinje se pjeniti i žrtvujuće elektrode se otapaju. dok sa dijelova koji su potopljeni u elektrolit i spojeni na - pol, otpada sva hrđa i kamenac. ja to već godinama koristim za skidanje hrđe, a posebno je dobro za ne pristupačne dijelove. vrlo je jednostavno za napraviti i lako možete isprobati onako bezveza, ako mi ne vjerujete. btw internet je pun tih postupaka pa lako malo i proguglate
http://www.fordmuscleforums.com/othe...ctrolysis.html

inače, to je najbolji postupak skidanja hrđe sa npr metalnih spremnika motocikla...
jeffy je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-11-10, 18:51   #6
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od jeffy Vidi poruku
što se tiče skidanja kamenca i hrđe sa sistema hlađenja, postoji jedno zanimljivo riješenje. naime skidanje pomoću struje...sistem se napuni vodom(cca 10L) u koju se pomješa cca 10 dKg kaustične sode(prodaje se u apoteci, a služi i za pranje drvenih bačvi). uzme se punjač akumulatora i priključi se negdje na masu - pol, dok na + pol stavljaju žrtvujuće elektrode(bilo kakvo otpadno željezo prikladnog oblika). najveći posao je kako potopiti te elektrode u gore spomenutu otopinu, a da se nigdje ne dodiruju sa traktorom. reakcija je burna i počinje se pjeniti i žrtvujuće elektrode se otapaju. dok sa dijelova koji su potopljeni u elektrolit i spojeni na - pol, otpada sva hrđa i kamenac. ja to već godinama koristim za skidanje hrđe, a posebno je dobro za ne pristupačne dijelove. vrlo je jednostavno za napraviti i lako možete isprobati onako bezveza, ako mi ne vjerujete. btw internet je pun tih postupaka pa lako malo i proguglate
http://www.fordmuscleforums.com/othe...ctrolysis.html

inače, to je najbolji postupak skidanja hrđe sa npr metalnih spremnika motocikla...
Rđe da, (probal ja na spremniku kompresora), ali za skidanje kamenca baš nisam siguran.

Stric... natoči octa umjesto vode i vozi se jedan dan. Onda ispusti to i zamijeni ga otopinom kaustične sode. Kad to ispustiš, ni bloka, a kamoli rđe više nebu :mrgreen::rolfer:
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-11-10, 18:57   #7
jeffy
Super Uvaženi Član

jeffy avatar

Član foruma od: 07.09.2010
jeffy će uskoro postati poznat
Početno

od kaustične sode nebude ništ, pogotovo ne na bloku od sivoga ljeva. pa u dalmaciji hlade desetlječima imt-ove motore direkt morem bez ikakovoga izmjenjivača. btw ide i kamenac, videl na netu negde
jeffy je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-11-10, 18:59   #8
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije
Početno

Citiraj:
od kaustične sode nebude ništ, pogotovo ne na bloku od sivoga ljeva. pa u dalmaciji hlade desetlječima imt-ove motore direkt morem bez ikakovoga izmjenjivača. btw ide i kamenac, videl na netu negde
Ma zafrkavam se, naj sve shvatiti ozbiljno :mrgreen:
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-11-10, 19:00   #9
Mrki88
Uvaženi Član

Mrki88 avatar

Član foruma od: 17.04.2009
Mrki88 će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
kaj tim postupkom hrđa i kamenac isparavaju, ili se toliko otope da nema straha da će se negdje sistem zaštopat?
mogel bi to sutra probat...:scratch
Mrki88 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-11-10, 19:00   #10
MUHA
Super Moderator

Početno

Citiraj:
Ma koje sode bikarbone :scratch
Nejde ni sa sekačom i čekićom, ne da sam videl nego sam probal ;)

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Ina antifriz 1/1 12.5kn mlaber Ponuda 0 08-09-13 15:27
zasto se antifriz pijeni! bornakutina Ostale grane poljoprivrede 3 01-10-11 17:09

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 03:55.