Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Povrtlarstvo Grijanje plastenika
Povrtlarstvo Povrtlarske kulture, uzgoj i tehnologije prihrane i zaštite. Distribucija i plasman na tržište.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 21-01-11, 20:31   #1
temptation
Super Uvaženi Član

temptation avatar

Član foruma od: 20.09.2010
temptation će uskoro postati poznattemptation će uskoro postati poznat
Početno Grijanje plastenika

Grijanje plastenika...

Posljednje uređivanje od temptation : 06-01-13 at 16:49
temptation je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 22-01-11, 07:56   #2
seljanka
Početnik

Član foruma od: 16.10.2010
seljanka je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od temptation Vidi poruku
Da li netko ima kakva iskustva sa grijanjem plastenika?
Ja trenutno imam samo jedan grijani plastenik,koji mi služi za uzgoj presadnica...
Grijem termogenom na lož ulje snage 62kw i otprilike potrošim oko 2500 litara lože godišnje...
Nemam ja neko veliko iskustvo sa grijanjem.Sad grijem svoje presadnice rajčice i pomalo dogrijavam salatu(tek tolko da ne smrzne).Grijanje smo stavili u plastenik prije nekoliko godina ali mi je služilo samo za presadnice tako da je u biti bilo neiskorišteno.Lani smo tek ozbiljnije krenuli sa povrćem.U plasteniku imam peć na lož ulje u kojoj se grije voda te cijevima ide po plasteniku.Cijevi ima svakakvih,metalnih,plastičnih i plastičnih gibljivih koje se raspoređuju po zemlji onako kako ti paše.Potrošnja ovisi o površini koju griješ,temeraturi vani i normalno o temperaturi koju želiš postići,ali je definitivno manja nego kod termogena.pozdrav
seljanka je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-01-11, 15:41   #3
dane001
Super Uvaženi Član

dane001 avatar

Član foruma od: 07.05.2009
dane001 će uskoro postati poznat
Početno

dali je netko od vas probao izračunati koliko je isplativo ( ako uopće je ) recimo uzgajati papriku ili rajčicu u plasteniku sa grijanjem? znači od peći do nekog određenog načina grijanja,vrsti goriva itd.,ovdje kod nas u podravini ili slavoniji gdje su zime i količina sunca takve kakve jesu? konkretno kolika bi investicija meni trebala za moj plastenik od 300 kvadrata,22x15metara,visine tri i pol metra sa duplom folijom?peći recimo ima svakakvih i velike su razlike u cijeni,ali onako okvirno ako netko zna? recimo može se grijati koliko znam samo određena visina kod biljke,a ne i cijela visina plastenika,pa se može još jedna folija staviti da bude kao strop itd. dajte neke kalkulacije pa da se proba napraviti neka računica.
Nepročitano 22-01-11, 17:19   #4
dane001
Super Uvaženi Član

dane001 avatar

Početno

da,to sam već negdje čitao. ali neznam tko to i dali uopće kontrolira,pa vidiš da se svašta radi a ne da će još i dolaziti u moj plastenik da vide šta radim,nevjerujem. a ako i dođu,pa nije ni to valjda tako veliki problem,ali košta sigurno.
Nepročitano 22-01-11, 18:27   #5
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
A ne znam,ja sam već imao problema sa inspekcijom i rušenjem plastenika 2004. godine,bilo je u Plodovima zemlje i još nekim informativnim emisijama...
Na mojim leđima su se već lomila koplja i ne bih to htio proživljavat još jedanput...
Tek nakon što je počela medijska hajka i kad su se digle udruge povrtlara,te kad smo zaprijetili blokadom prometnice ispred moje kuće,netko se sjetio od nadležnih da bi trebalo donijeti zakon o plastenicima...
Ako si bio na sajmu u vtc vidio ili si mogao vidjeti kotlove za grijane na kruta goriva pelete i slično takve kotlove sada će instalirati Euro voće iz Orahovice i grijat će se na košticu od višnje ali isti proizvođač ima i termogene na ista goriva što bi po našim zakonima bilo dozvoljeno a što se tiče cjevi zakopanih u zemlju iz tuđeg iskustva znam da to nije dobra ideja zato što zemlja oduzima veliki dio topline. To su radili u Donjem Miholjcu pa su morali sve vadit van a zemlja se dovoljno grije i kad je cjev nekoliko centimetara iznad nje. Tu emisju koju spominješ ja sam gledao pokazivao si da plastenici nemaju nikakve temelje i da zbog tog nije potrebna građevinska dozvola ali po mom mošljenju ti si nekom gadno zasmetao dok su počeli tumačit zakon kako je njima tad odgovaralo.
siki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-01-11, 19:15   #6
21yes
Aktivni Član

Član foruma od: 22.03.2008
21yes je na dobrom putu
Početno

I meni je negdje ostao trag u sječanju da je negdje bila riječ o tome da ako nema temelja plastenik da ne treba građevinska. Temptation kaj je bilo? Tebe su bome dobro isprepadali kad se tako bojiš da ti treba građevinska za grijanje preko tih cca 50 kw, pa lupiš na pečku pločicu da je manje snage pa nek netko dokaže da je jače. Da izgleda da si nekome močnom zamjerio.

Nisi jedini i ovdje je jedna bena odlučila raditi probleme http://www.vecernji.hr/regije/kredit...-clanak-136492

Posljednje uređivanje od 21yes : 22-01-11 at 19:21
21yes je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-01-11, 20:35   #7
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno

Prošle godine je bio Central a ove Termoplin iz Srbije mislim da ovdje peleti nisu još u primjeni zbog plina i velikih količina ogrijevnog drva.
siki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-01-11, 21:00   #8
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat
Početno

Grijem samo plastenik rasadnik od 300m2 a plastenike za proizvodnju ne grijem mada sam kupio za dva objekta termogene od 100000 k/cal ali ih nikada nisam instalirao jer je loža skočila sa 2,50 na 4,30 kn. Termogeni su svi tvrtke Euroemme za profesionalce. Spremio sam u suho i spreman sam ih prodati.
Za grijanje rasada trošim godišnje oko 2 tisuće litara lože upuhivanjem toplog zraka u cijeli prostor, međutim ove zime spremam malo drukačiji način grijanja pomoću kojeg mogu uštediti 20% lože. Termogen će upuhivati topli zrak u jednu račvu koja dalje raspoređuje zrak u tri najlonska crijeva sa rupama. Svako crijevo je postavljeno, po podu, ispod kontejnera sa sadnicama. Znači tri reda stolova sa sadnicama po dužini plastenika ispod kojih ide crijevo koje će po cijeloj dužini ravnomjerno puštati topli zrak. Ušteda ide po noći kada sadnice, po lukovima, pokrivam sa Agrill-om P30, a temp.sonda ide unutak agrila. Šta kažete.....?
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-01-11, 21:04   #9
dane001
Super Uvaženi Član

dane001 avatar

Početno

Citiraj:
Do tada su mogli jašiti po nama kak god su htjeli,jer nije bilo zakonom regulirano...
Stao sam na žulj lokalnom šerifu,koji je imao u tijeku bespravnu gradnju hale od 600m2...
Nisam bio na sajmu,sutra ću otići,te termogene sam gledao još prošle godine...koja je to firma bila na sajmu?
Imam u kući centralnu peć na pelete i to je jako dobra stvar,imam i za prodat peleta ak nekome treba...
Talijani griju većinu svojih plastenika sa cijevima zakopanim u zemlju,ispod njih se stavlja kvarcni pijesak,koji apsorbira toplinu u širinu i onemogućava joj da se širi u dubinu zemlje,već ide prema gore...
ja gledam te pelete i peći već neko vrijeme. daj mi reci koliko to uopće troši peleta,i koliko koštaju? ja inače za zimu potrošim oko 50m drva. koliko bi mi peleta trebalo da mi zamjeni tu količinu drva?
Nepročitano 22-01-11, 21:25   #10
21yes
Aktivni Član

Član foruma od: 22.03.2008
21yes je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od dane001 Vidi poruku
ja gledam te pelete i peći već neko vrijeme. daj mi reci koliko to uopće troši peleta,i koliko koštaju? ja inače za zimu potrošim oko 50m drva. koliko bi mi peleta trebalo da mi zamjeni tu količinu drva?
Ne znam koja bi bila težina jednog metra drva, 1m3 bi bila 750 kg recimo, mada su razlike velike između pojedinih vrsta drva. Ako pretpostavimo da 50 prostornih metara drva ima masu 25 tona, a da je cijena kilograma peleta 1,20 kn onda dolazimo do cifre od 30000 kn a 50 metara drva po cijeni od 250 kn za metar iznosi 12500 kuna.
21yes je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA samko Povrtlarstvo 663 Jučer 16:30
Grijanje plastenika. denisv Povrtlarstvo 7 11-11-12 14:18
Grijanje plastenika rebecca123 Ostale grane poljoprivrede 2 17-05-12 19:45
Kupnja plastenika macola Povrtlarstvo 4 10-04-10 19:57

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 00:10.