Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Šumarstvo Pošumljavanje
Šumarstvo Šumarski traktori, vitla itd, umijeće potrajnog gospodarenja šumama, kao i ostalim ekosustavima i resursima vezanim uz šumu

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 06-01-12, 12:51   #11
mcmarko0204
Uvaženi Član

Član foruma od: 13.03.2010
mcmarko0204 će uskoro postati poznatmcmarko0204 će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od josix Vidi poruku
šuma je pretežito ili bukva ili grab, tolko mi je to slično da nikad nisam siguran koje je koje... a ima i bagrema, on se sam sadi :lol:

kesteni o kojima sam pričao, donja grane mu se suše, na vrhu krošnje ima par aktivnih grana, a sa samog debla mjestimice otpada kora...

jel te išćupane sadnice prostno pikneš u iskopanu jamu i zatrpaš sa rahlom zemljom, ili ima neka procedura za sađenje?
najlakše ti ih je raspoznati ovako

bukva, pup je uvijek pod kutom od 45 stupnjeva u odnosu na granu i ima zašiljeniji vrh koji bode kad ga dodirneš.

grab, pup je uvijek prilegnut uz granu.

ako ni ovako nisi siguran, kora bukve se mrvi kad ju zagrebeš, dok kod graba ide u rezancima

kesten ti je napao rak kore, Cryphonectria parasitica uzrokuje nekrozu kore i rak na izbojcima iz panja, granama i deblu, te se napadnuta biljka suši. bolest je vrlo agresivna, pa napada i vitalna stabla. osim kestena može zahvatiti i neke druge listopadne vrste, ali na njima ne pokazuje agresivnost kao na kestenu. zbog bolesti slabi sposobnost vegetativne obnove sastojine i pogoršava se njezina kakvoća, što smanjuje njezinu gospodarsku i ekološku vrijednost. tako da je tim kestenima došao kraj.

ako želiš saditi kesten, mislim da je u Glini neki hrvatski centar za kestenarstvo, nisam siguran, pa probaj kod njih, jer postoji tzv. hipovirulentni soj kestena koji je otporan na rak kore. ja imam nasad maruna i za sada je s njim sve u redu. sjeme iz Istre.

što se tiče čupanja/uzimanja sadnica, probaj iščupati jednu da vidiš kako ide. ako ide teže uzmi si onaj vojni ašovčić i s njim malo razmrdaj oko biljke i onda ju lako izvadiš.
što se tiče sadnje, istim ašovčičem kao motikom zakopaj zemlju i stavi sadnicu i to je to, to je sadnja pod motiku. da ideš kopati jame je čisti gubitak vremena.
sadnica se samo pika u zemlju. naravno, uvijek postoji gubitak u presađenom materijalu, ne može se sve primiti.
mcmarko0204 je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 06-01-12, 13:52   #12
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Član foruma od: 10.11.2011
DARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svima
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od mcmarko0204 Vidi poruku

orah za tehničko drvo i to crni orah koji malo brže raste, a plodovi mu nisu jestivi.
nije baš istina da plodovi crnog oraha nisu jestivi, ali na njega sam mislio, imaš pravo, nisam baš siguran da bi obični orah u šumi uživao...
a kolko ja znam kozjaču, bliže jarku jasen, na padinu taj crni orah i gdje koji hrastić, a ostalo napravi što nađeš u okolici (i bukva i grab i kesten) da bude bar 2x2 gustoća tih mladih sadnica (onda nema kresanja grana nego jedna drugu tjera u zrak).
Nepročitano 06-01-12, 16:26   #13
mcmarko0204
Uvaženi Član

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od DARIJUS Vidi poruku
nije baš istina da plodovi crnog oraha nisu jestivi, ali na njega sam mislio, imaš pravo, nisam baš siguran da bi obični orah u šumi uživao...
a kolko ja znam kozjaču, bliže jarku jasen, na padinu taj crni orah i gdje koji hrastić, a ostalo napravi što nađeš u okolici (i bukva i grab i kesten) da bude bar 2x2 gustoća tih mladih sadnica (onda nema kresanja grana nego jedna drugu tjera u zrak).
nama su govorili da plod nije jestiv, pa je to ostalo, ja osobno nisam probao jedino su spomenuli da se od zelene ovojnice ploda radi nekakav fungicid.
obični orah u kombinaciji s bagremom, divota od stabala.

@josix
ako se odlučiš samo za crni orah, ja bih ti savjetovao sadnju 1,5(2)*2 m, nakon pet godina proreda da razmak bude 3(4)*4 m, onda nakon desetak godina sljedeća proreda pa stabla ostaju na razmaku od 6(7 8)*8m i tako ostaju do kraja i imaš pravu šumu crnog oraha. cijena trupaca se kreća kao hrastov furnir. za ovakav način ti je potrebno i više sadnica nego da odmah kreneš na razmak 4*4. i imaš dvije prorede, a u drugoj bi se već mogao pronaći kakav trupčić.
ako se odlučiš za sadnju crnog oraha nemoj saditi ništa drugo jer je orah dominantan i nadrast će ostale pa će se posušiti.
sadi se u jame 30*30*30 jer je tako otprilike dobok korijen nakon prve godine.
za 35 godina možeš imati pravu šumu crnog oraha, od 40 cm promjera.
ako se uzgaja u kulturi prije dosegne do tih dimenzija nego u mješovitoj šumi.
problem je cijena sadnica koje se kreću oko 30 kuna. <--- nekad bilo, ima se za naći sadnica dosta jeftinije.
trebalo bi naći gdje ima crnog oraha u parkovima i nabrati i sam proizvesti sadnice.

Posljednje uređivanje od mcmarko0204 : 06-01-12 at 16:34
Nepročitano 06-01-12, 16:41   #14
mataz.17
Regularni Član

Član foruma od: 30.01.2009
mataz.17 je na dobrom putu
Početno

evo pošto je tema otvorena,i ja se zanimam za pošumljavanje imam jedan dobar komad zemlje,a neznam šta da posadim jel tlo je dosta podvodno.
mataz.17 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-01-12, 17:01   #15
hrvoje01
Super Uvaženi Član

hrvoje01 avatar

Član foruma od: 07.12.2010
hrvoje01 će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od mataz.17 Vidi poruku
evo pošto je tema otvorena,i ja se zanimam za pošumljavanje imam jedan dobar komad zemlje,a neznam šta da posadim jel tlo je dosta podvodno.
jasen ti je idealan za takvo tlo
Nepročitano 07-01-12, 01:17   #16
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

DARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svima
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od hrvoje01 Vidi poruku
jasen ti je idealan za takvo tlo
u kombinaciji s johom (iliti jakšom kak se kod mene zove) daje fenomenalne rezultate na najgorim tlima...

ovo je moj osnovni alat za pošumljavanje

By darijus at 2012-01-06

Posljednje uređivanje od DARIJUS : 07-01-12 at 01:21
DARIJUS je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 07-01-12, 09:49   #17
mcmarko0204
Uvaženi Član

Početno

Citiraj:
trebao si staviti i sliku iz profila da se vidi klinoliki oblik
jesi ovo sam radio ili si kupio?
Nepročitano 07-01-12, 09:57   #18
josix
Uvaženi Član

josix avatar

Član foruma od: 08.11.2010
josix će uskoro postati poznatjosix će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
u kombinaciji s johom (iliti jakšom kak se kod mene zove) daje fenomenalne rezultate na najgorim tlima...

ovo je moj osnovni alat za pošumljavanje
kak se s tim sadi? ako stigneš, poslikaj na terenu
jel ima te alatke za kupit u klc?

da li jasen ima dobre kalorijske vrijednosti?
srž mi izgleda kao od lipe, a kad lipa gori možeš ruku držat u vatri...
reko mi deda da je jasen izvrstan za držalice za svakojaki alat, sjekire, štihače...
Nepročitano 07-01-12, 10:14   #19
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Početno

ono kaj sam slikal je standardna šumarska sadiljka po sistemu "do it yourself".
u stvari to je duplo deblja štihača samo što je uža tak da bude samo taman koliko je korijen biljke otvoren.
sve što sam s njom posadil se je i primilo, tak da tu nema puno mudrolije.
zapikneš sadiljku, staviš drvce dok je i sadiljka u zemlji, lakše ide, i kad je izvadiš samo prigaziš nogom...ak ste dvojica ide ko na traci...
nekad su se iz jasena radila koplja, ja osobno imam platon na gumenjaku iz jasena i nema mu mane...žilav, tvrd, samo kaj je bijel pa vas to možda buni da je slab...al ne spraši se kao recimo grab nego je uvijek isti, crvi ga ne vole njupat...:finga:
Nepročitano 07-01-12, 10:21   #20
josix
Uvaženi Član

josix avatar

Član foruma od: 08.11.2010
josix će uskoro postati poznatjosix će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od mcmarko0204 Vidi poruku

jasen je dobar u vlažnijim terenima, i onda ima prave debele godove. jasen je dobar i za centralno jer gori dobro i mokar.
sad sam vidil kad sam ponovo čital da jasen dobro gori...

Citiraj:
crvi ga ne vole njupat...:finga:
:rolfer: :rolfer:

bum pital u jaski jel imaju jasena

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 00:04.