Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ratarstvo Oranje, oranje, oranje...4
Ratarstvo Ratarska proizvodnja od sjetve do žetve. Mehanizacija, poticaji, zaštita, gnojidba ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 15-11-17, 00:01   #1911
AirBoX
Uvaženi Član

AirBoX avatar

Član foruma od: 25.06.2014
AirBoX ima spektakularnu auruAirBoX ima spektakularnu auru
Početno Re: Oranje, oranje, oranje...4

Ma ajde, uvijek se spominje dubina, brzina, zahvat i sve ostalo, a na kraju krajeva je bitno samo da se zemlja okreće. :D

Nepročitano 15-11-17, 09:25   #1912
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajan

Ne slažu se svi sa tim stavom. Ima stručnjaka koji tvrde da je bolje obrađivati zemlju bez okretanja jer se bolje štiti humusni sloj koji uvijek ostaje bliže površini.

Ja svoju ipak orem. Pokazalo mi se da su: oranje, plodored i zelena gnojidba najbolji načini za sprečavanje rasta korova.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-11-17, 09:38   #1913
NEWHOLLAND
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 15.07.2010
NEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajan

Cim prvi prestane orat i ja cu za njim.
Mislim skroz. Inace svake trece godine preskocim oranje.
NEWHOLLAND je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-11-17, 10:47   #1914
AirBoX
Uvaženi Član

AirBoX avatar

Član foruma od: 25.06.2014
AirBoX ima spektakularnu auruAirBoX ima spektakularnu auru

Gle, uvijek je bolje ustedjeti ne oreci, strucnjaci tvrde svasta pa tako i to da se na povrsini samo tanjranjem stvara humusni sloj, slazem se, al' koliko ti moras prskanja obaviti da bi iskorjenio korove koji ce se nastaniti u tom finom humusnom tlu? Je, opalit ces zemljisni, ali onda diras u taj humusni sloj. Sve je to divno krasno zamisljrno u praksi, kao sto je obrada sjetvospremacem takva da sitnije treba biti dolje, a krupnije gore. To je nesto sto te uce na fakultetu, a kada pitas kako napraviti da predjes 2 puta sa sjetvospremacem da ti usitni zemlju na dubini od 5 cm kao prasinu, a da gore ostanu busice? Dobijes odgovor da je to prihvacena teorija, ali naravno... U praksi je to nemoguce.

Ja sam prvi koji ne ore stapove, samo zatanjuram i posijem u to. Izbjegavam oranje kada god to mogu, ali kao sto si i sam rekao, prva linija obrane od korova je upravo to oranje.

A ova moja teza je ta, da se puno svake godine razglaba o tome tko ima kakav plug, traktor, kakav mu je zahvat, brzina kojom ore, dubina na koju ore itd. Ja sam na forumu sada vec trecu godinu i vec sam 15 puta napisao kojom brzinom orem, dubinu i koja je colaza pluga.

Pa onda 5 postova ide cudjenje kako tolika dubina i kako mogu orati u toj brzini, pa vrlo lako jer je struktura tla nebo i zemlja kod nas i npr. Slavonski brod, kod nas kukuruz bude pola metra kad ga brodjani tek pocinju sijati jer prije ne mogu, drugacije podneblje i drugacija struktura tla cine veliku razliku. Ja ovdje kada su idealni uvjeti mogu vuci 3x12 sigurno, a negdje dalje bi se traktor uprdio sa 2x12 tako da...

A ovo gore da je bitno da se zemlja okrece govorim samo za oranje, ne znaci meni nista traktor od 150ks i 5 brazdi kada moram poorati onako kako mogu. Ako zemlja ne da da idem sa 5 brazdi, skinit cu jednu,. Ako ne da na 30cm dubine, orat cu na 25. Ako traktor ne moze vuci u nekoj brzini,smanjit cu istu itd...

Sad je ovo puno filozovskog s*anja, al' i ja sam takav; obican seronja
Nepročitano 15-11-17, 11:20   #1915
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajan

Sve pet, osim zadnje dvije riječi.
Kaj podrazumijevaš pod: "Ja sam prvi koji ne ore stapove, ..."
Što su u tom tekstu štapovi?
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-11-17, 11:23   #1916
NEWHOLLAND
Super Uvaženi Član

NEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajanNEWHOLLAND je sjajan

Stapovi od suncokreta
Nepročitano 15-11-17, 11:50   #1917
gogo
Super Uvaženi Član

gogo avatar

Član foruma od: 10.10.2012
gogo je sjajangogo je sjajangogo je sjajangogo je sjajangogo je sjajangogo je sjajangogo je sjajan

Ja sam ove godine za probu posijao hektar ječma bez oranja, poslije buča je ostala čista zemlja, to sam prošao podrivačem, fantastično se napravilo pa sam samo prošao rotodrljačom i posijao. Zasad super izgleda, ali ni sam ne znam što će se dogoditi s korovima, mada su moje zemlje veoma čiste što se toga tiče, nemam prevelikih problema s korovom, a i ječam bi ga trebao zagušiti kad se izbusa.

Slažem se da bi plug trebalo izbjegavati, ali kako da ja na proljeće sadim povrće tamo gdje je ujesen bio kukuruz ako ostatke ne zakopam na trideset cm dubine?
Jedino ovako?

gogo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-11-17, 12:34   #1918
NEWHOLLAND
Super Uvaženi Član

U zadnjih 15 godina za psenicu je orano mozda 2-3 puta. Da je kukuruz pretkultura vjerovatno bi orao, mada sam ove godine na hektar nakon kukuruza isto posijao bez oranja.
Protiv korova ionako moram jednom oprskat.
Nepročitano 15-11-17, 12:38   #1919
AntonioJD
Super Uvaženi Član

AntonioJD avatar

Član foruma od: 24.01.2009
AntonioJD ima spektakularnu auruAntonioJD ima spektakularnu auru

Može se plug zamijenit, ali...

To sve opet veže jedno drugo. Treba ti jači traktor da možeš vuć podrivač i da možeš povuć neki bolji gruber koji će moći odraditi dobar posao na cca 25 cm dubine i dublje, a da bi sve to išlo treba ti malčer opet dobar da usitniš biljne ostatke prije toga svega ili kratku tanjuraču. To je moje mišljenje s obzirom da repicu sijem negdje bez oranja pa su tu moji utisci.
AntonioJD je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-11-17, 21:21   #1920
TX75
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.07.2007
TX75 će uskoro postati poznat

Imam kolegu koji već godinama ne ore (ni zimsku) prinosi vrhunski.

Mi trenutno oremo samo zimsku, i to ćemo u nekoj bližoj budućnosti vjerojatno izbacit/smanjiti.
Za sjetvu pšenice i repice ne oremo.
i možda nekom dušu dirnuo.....
TX75 je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 05:44.