Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 09-11-18, 16:05   #81
miroslavs
Početnik

Član foruma od: 09.11.2018
miroslavs je na dobrom putu
Početno Re: Imt 504

Pozdrav ekipi!
Tražim pomoć ako netko zna odgovor?
Imam frezu IMT 504, pa sam htio provjeriti mjenjač jer ne mogu ubaciti u brzinu. Naišao sam na prvu nedoumicu a to je, kad sam skinuo poklopac i odspojio kuplung sajlu sa poluge spojnice (kat. br. 506.04.151) jer nisam pronašao nikakvu vezu između nje i njenjača, već samo oprugu koja vraća polugu?
Sad se pitam kako ta poluga funkcionira
Da li netko zna?
miroslavs je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 09-11-18, 18:27   #82
brgud
Super Uvaženi Član

brgud avatar

Član foruma od: 04.10.2013
brgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajan
Post Re: Imt 504

Prije nego si išao skidati poklopac i odspajati sajlu, bilo bi dobro da si provjerio zategnutost sajle.
brgud je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 09-11-18, 19:30   #83
miroslavs
Početnik

Mislim da je sajla bila dobro zategnuta jer mi je odvajala od motora ali nisam mogao ubaciti u brzinu.
Ne znam kako polugica na kojoj je vezana sajla aktivira kuplung?
Nepročitano 09-11-18, 21:39   #84
brgud
Super Uvaženi Član

brgud avatar

brgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajanbrgud je sjajan

Da li si kontrolirao ulje u mjenjaču ? Probaj otpustiti onaj gornji inbus vijak (izgleda ko čep, isti je ko donji koji je za kontrolu ulja). Ispod to vijka je još jedan vijak na kacavide i njega malo otpusti pa probaj mijenjati brzine (samo da vidiš da li ima kakve promjene).

Kvačilo je lamelasto a sastoji se od šalice, lamela, potisna ploča, opruga. Kad stisneš ručicu kvačila oslobodiš potisnu ploču (na kojoj je zupčanik) i on staje.
Nepročitano 10-11-18, 15:22   #85
miroslavs
Početnik

a na koji način funkcionira ručica kvačila kad poluga ispod poklopca nema nikakvu fizičku vezu sa kvačilom? Nije mi jasno kako to funkcionira?
Kad sam odspojio sajlu sa poluge, dalje nema nikakva veza osim oprugica koja vraća polugu??
Nepročitano 10-11-18, 17:46   #86
brgud
Super Uvaženi Član

brgud avatar

Kad si izvadio sajlu kvačila sa poluge na samom kvačilu, i ona mala opruga ti vraća polugu nazad, e sad kad (probaj rukom) direktno na polugu kvačila stisnuti je prema kućištu. Znači ti si probao stisnuti (ali samo prazan hod poluge) dok si sabio malu oprugu. I tek tu treba stisnuti jače da bi oslobodio potisnu ploču.

Rukom direkt na polugu ide teško !
Nepročitano 10-11-18, 19:44   #87
Kawah123
Početnik

Član foruma od: 09.02.2017
Kawah123 je na dobrom putu

I moj pozdrav svima .Imam sličan problem na 506 ls.Naime ,mašinica je originalna ,normalno korištena i isto tako održavana.Još na proljeće prilikom pokušaja frezanja vrta,nisam mogao ubaciti u brzinu :zapravo ,poluga za ubacivanje u brzinu može ući u sva tri položaja (zapravo 4 s neutralnom),ali kad je početno opteretim motičice se ne vrte . Onda je podignem na crtalo da malo zavrti i tako je nakon par pokušaja osposobim i dalje frezam normalno .Ako stanem u neutral da očistim motičice od recimo trave opet se javi isti problem .Inače može tako frezati u trećoj brzini dok ne potroši svo gorivo .Što mogu napraviti ?
Kawah123 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-11-18, 20:25   #88
miroslavs
Početnik

Ako sam te razumio poluga stisne poklopac ispod zeger osigurača a poklopac stisne glavnu osovinu koja je pritegnuta sa maticom??
Ako gledam princip rada kuplung sajle, ona kad se stisne kuplung vuče polugu prema van a ne stiska kuplung. Nešto mi ne štima.
Nepročitano 10-11-18, 20:53   #89
brgud
Super Uvaženi Član

brgud avatar

Mogao bi biti problem prezategnutosti sajle kvačila pa proklizava, ili nedekvatno ulje u mjenjaču.

Probat ću sa par slika prikazati rad kvačila.

Skroz otpuštena poluga.

Poluga u položaju bez praznog hoda.

Položaj poluga kad je stisnuta ručica kvačila, da točno je poluga izvlači (cilindar u kojemu je opruga) i tlači oprugu kvačila.

Mogao bi stisnuti "hvala", za crtanje rada kvačila.
Nepročitano 10-11-18, 21:18   #90
miroslavs
Početnik

Hvala za slike!
Kod mene nešto fali. Kako je poluga povezana sa cilindrom?
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 06:14.