Ostale grane poljoprivrede Ostale grane poljoprivrede koje nisu obuhvaćene postojećim kategorijama.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 23-10-07, 14:25   #11
tnt-max
Gost

Početno Re: Uzgoj lavande

Smiljane zahvaljujem na ovoj stranici, mogu ti reći da taj strojčić nije loš za poćetak i manje količine, samo me zanima gdje i po kojoj cijeni se može nabavit. Vjerujem da bi 1,5m bilo dosta usko za bilo koji stroj za košenje ili ti branje, a imamo nas dvojica također u planu nešto napravit na traktor, a išli bi na taj način da na sredini njive ostavim jedan prolaz u širini do 3 m, pa bi mi tu bila poćetna točka kretanja branja, a kad skinem prvi red onda bi trebalo biti više mjesta da veći traktor "zajaši" red za branje sljedečeg, a to još svakako trebamo bolje doradit, ili pokušat nešto smislit na mali traktorčić, nešto poput ovih ručnih "škara" iz australije. Nađeš li koju dobru ideju, bit ću ti zahvalan ako ju podjeliš, unaprijed zahvaljujem!
  Odgovori s citatom

Nepročitano 25-10-07, 07:37   #12
Smiljan
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 05.09.2007
Smiljan je na dobrom putu

Moze se kontaktirati direktno firma u Australiji. Mislim da imaju u Europi nekakvog dilera. Takodjer, znam da je Coric sa http://www.lavander.hr imao vise informacija, a ne znam dali o tom modelu ili o nekom drugom. U Istri su, ako me sjecanje dobro sluzi, imali lani nekakav stroj za zetvu. U svakom slucaju, ako tek sada planirate saditi imate koju godinu vremena. A o razmaku medju redovima razmislite ;), jednom kad se posadi nema vremena za ispravke
Smiljan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-10-07, 09:51   #13
tnt-max
Gost

Pravo zboriš Smiljane, jer kada se zasadi gotovo je, a problemi nastaje kasnije, zato sada treba razradit sve što nas oćekuje kasnije. Gledali smo jućer malo rad tog ručnog stroja iz Australije, pa trebalo bi to vući po 1,5ha kod mene + 3ha kod kolege, a tim više koliko vidismo ta lavanda izgleda malo drugaćije kako da su cvijetovi samo prema gore, a ne kao Budrovka koju bi mi sadili koja se širi na sve strane ravnomjerno do dole, pa bi po nama možda bio problem kosit ju s takvim strojem. Što dalje razmišljamo nailazimo na više stvari koje nas počinju zabrinjavat, a bolje da se sada o svemu raspitujemo i kako bi mi rekli mudrujemo nego kada bude kasno. Na razmak od 1,5 m bi išli radi uštede prostora i sadnje što više biljaka, a kasnije se nadamo da bi redove između zatvorila biljka i problem sa travom bi bio riješen, a do tada bi uzeli male yanmare sa kosilicom i kosili bi travu dok se može, a kada se pokosi lavanda ako bude potrebe opet pokosimo i ne dopustimo novi rast, a posijali bi između redova bijelu djetelinu-agronomi ju preporučuju zbog zelene gnojidbe prilikom košnje, koja bi ako iznikne zatvorila rast korovima. E poslije toga kako si rekao nastaje problem sa ulaskom bilo kojeg stroja u redove od 1,5m! Riješenje nam je da u sredini ostavimo veći razmak od nekih 2-3m za ulaz traktora ili stroja za branje iz te točke, a kada se riješi prvi red "zajašimo" ga i kosimo drugi i tako do kraja. Također nam 1,5m između redova odgovara za prihranu biljke preko lista sa špricom koja ima dizne na 0,5m. Nadamo se da ako ne nađemo stroj za kupit, pokušamo nešto improvizirat, a sad nam je samo cilj vidjeti ili stupiti u kontakt s osobama koje imaju neki stroj koji koriste, da to vidimo na slici iz više kutova, ili uživo, pa da znamo dali ipak moramo na veće zamake za svaki slučaj :lol: ! Gledali smo neke strojeve na stranici lavander, ali sve je to jedna slikica iz jednog kuta, pa nam je teško procijenit koja je širina stroja, širina redova i drugih 100 pitanja koja bi nekome postavili!
  Odgovori s citatom
Nepročitano 25-10-07, 16:06   #14
Smiljan
Super Uvaženi Član

Nekako mi ova ideja sa "jahanjem" ne drzi vodu. No to sam samo ja
Nepročitano 25-10-07, 16:30   #15
tnt-max
Gost

Vidjesmo to na jednoj stranici fotografiju gdje traktor sa strojem za branje ide na taj naćin da "jaše" red a drugi kosi sa strojem (pogledaj stranicu lavander o tehnoligiji, tamo baš ima ta slika), jest da smo se malo zapitali dali može lomit biljku, ali pošto šiša cvijet do visine nekih 20 do 30-ak cm što je dosta nisko s obzirom na izlaz kardana na velikim traktorima (tipa rakovica ili imt 558) kojima je kardan puno višlje, pa smatramo da ne bi bio problem, ali kako kažem htjeli bi sve eventualne probleme pokušat riješit koji bi nam kasnije mogli stvoriti ne potrebne glavobolje.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 26-10-07, 09:03   #16
Smiljan
Super Uvaženi Član

Citiraj:
Prvotno napisano od tnt-max
ali pošto šiša cvijet do visine nekih 20 do 30-ak cm što je dosta nisko s obzirom na izlaz kardana na velikim traktorima (tipa rakovica ili imt 558) kojima je kardan puno višlje,
Da. Upravo o tome govorim. Za par hektara lavande vise se "izgubi" na investiciji za veci traktor nego sto se dobije sa guscom sadnjom. Taj business plan koji ste vi zamislili mi je nekako NHF cudan jer s jedne strane planirate nabaviti nekakvi mali Yanmar sa jasnim ciljem da nakon par godina on mora ici u mirovinu i biti zamjenjen sa nekim duplo vecim (i tri puta jacim), koji bi sluzio samo i iskljucivo za kosnju(berbu). A i prinos po biljci je puno manji ako je gusto sadjena, tako da ne vidim neki veliki benefit u gustom sadjenju, a vidim puno vise problema kasnije. Moje misljenje mozete, naravno, zanemariti. Najvaznije je da skupite iskustva drugih uzgajivaca lavande. Ponekad treba otkrivati toplu vodu, a ponekad i ne
Nepročitano 26-10-07, 09:27   #17
tnt-max
Gost

Jućer sam baš razgovarao sa Ćorićem koji je prve nasade sadio u rasponu od 1m između biljaka, a razmak između redova 1,5m i sve je to ručno kosio, a nove nasade koje je radio ove godine išao je 0,6m između biljaka a između redova 1,8m, jer smatra da više neće to stići riješavati ručno, pa radi stroja ide na te razmake redova, njegov savijet je da bi ju za svaki slučaj trebalo sadit na šire od 1,5m iz iskustva i preventive za kasnije, pa tako da ipak odustanemo od tako uske sadnje između redova, a vjerojatno nećemo tako gusto sadit biljke kao on, vjerojatno se nađemo na nekih 1 između biljaka, a između redova ostavimo razmak od 1,8 i napravimo humke na koje budemo sadili biljke radi čuvanja biljke od slučajne dugo stojeće vlage. Yanmar mi se čini najbolja opcija, jer će dosta dugo moći ulaziti unutar redova (računajući na 1,8m) i kasnije kada se požanje lavanda, a planiram kasnije ja ući u još 1,5ha novog nasada za koju godinu, pa tako da ga budem mogao više vremena iskorištavat, a Ćorić mi reće da je dobro profrezat u proljeće prostor između redova, pa će mali traktorčić to također riješavat. Za sada je takav plan, a to se možda još i promjeni, ali mislim da neće biti velikih odstupanja od ovoga sada, još sad samo da uspijemo riješit naćin strojne košenja i tada možemo mirno ćekati prolječe :D ! To nam je još samo stavka koju smatramo problemom, a u krajnjem slučaju srp izvadimo sa tavana, obrišemo debelu prašinu i udri :D !
  Odgovori s citatom
Nepročitano 26-10-07, 13:43   #18
Smiljan
Super Uvaženi Član

Ima na http://www.prodet.hr/prodet_katalog.php?id_kat=2 i rotacioni mulcher i kosa, a unutar redova rucni rad ;)
Nego gdje planirate saditi lavandu?
Nepročitano 26-10-07, 15:21   #19
tnt-max
Gost

Je, kod njega planiramo uzimati traktorčiće, a možda uzmemo povoljnije malčere iz jedne tvornice iz Čakovca, kod njih je malčer širine 1m oko 4.000-4.500 kn i dostavljaju na kućni prag, a dok je u Prodetu takav malčer više od 6.000. Mi smo iz okolice Đakova, mislim da smo jedni od prvih u okolici koji bi tu sadili, pa vidimo dali budemo prvi mačići koji se bacuju u vodu ili... :D !
  Odgovori s citatom
Nepročitano 26-10-07, 18:38   #20
TX75
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.07.2007
TX75 će uskoro postati poznat

Citiraj:
Prvotno napisano od tnt-max
Je, kod njega planiramo uzimati traktorčiće, a možda uzmemo povoljnije malčere iz jedne tvornice iz Čakovca, kod njih je malčer širine 1m oko 4.000-4.500 kn i dostavljaju na kućni prag, a dok je u Prodetu takav malčer više od 6.000. Mi smo iz okolice Đakova, mislim da smo jedni od prvih u okolici koji bi tu sadili, pa vidimo dali budemo prvi mačići koji se bacuju u vodu ili... :D !
definitivno jeste,,i ja sam iz okolice đakova i od nikoga nisam čuo ,,a niti vidio da uzgaja lavandu na ovim prostorima,,puno sreće
i možda nekom dušu dirnuo.....
TX75 je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Prodajem eterično ulje i hidrolat lavande boki78 Ponuda 14 20-10-13 14:56
Prodajem ulje lavande i sušeni cvijet Marijana Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 0 24-07-12 11:02
Izvoz lavande ss32 Ostale grane poljoprivrede 2 26-04-12 21:03
Prodajem presadnice lavande boki78 Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 0 16-12-10 14:38
Kako napraviti priključak za branje lavande Patrik Ostali priklju?ci 21 09-04-08 22:28

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 21:15.