Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Stočarstvo Staje za krave, tov junadi i dr.
Stočarstvo Sve o uzgoju domaćih životinja u svrhu dobijanja proizvoda za ljudsku ishranu kao što su meso, mlijeko, mast te raznih sirovina kao što su koža, vuna, krzno, dlaka, perje, rogovi i papci...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 09-01-07, 10:03   #11
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu
Početno

Ako je to suvremena farma, nemoguæe je da radi 5 ljudi.
U mojoj sadašnjoj farmi nas radi 4 i to svaki u prosjeku 4-5 sati, a radi se sve ruèno.

Za farmu od 50 krava potrebno je jedan radnik za mužnju (3 sata na dan) i jedan za hranidbu( ako imaš mikser prikolicu). Raspodjela hrane se vrši jedanput na dan. Znaèi kod hranidbe se trebaju dva traktora, s tim da je na jednom prednji utovarivaè a na jednog prikopèana mikser prikolica.

Nepročitano 09-01-07, 11:18   #12
Ratarko
Gost

Početno

@ mario
Citiraj:
Ako je to suvremena farma, nemoguæe je da radi 5 ljudi.
U mojoj sadašnjoj farmi nas radi 4 i to svaki u prosjeku 4-5 sati, a radi se sve ruèno.
Vidi to je ono Å¡to ja znam , imaju 3 sina , otac i stric koji su tamo non-stop.
Radi se o tome da je to u pitanju 5 familija jer su svi oženjeni , valda zato nema novca , svako sebi malo uzme i nema love.

Staja je definitivno najsuvremenija , nova je , imaju mikser prikolicu , presu za okrugle bale , omotaè i ta dva traktora koja su stalno zarobljena na farmi , dalje neznam toèno .

PS
Malo je server poblesavio jer nešta su mi se pomješali postovi , zadnji puta sam ti odgovarao na drugo pitanje a sada ga nema , ma nije bitno .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 09-01-07, 17:07   #13
mario
Admin

mario avatar

mario je na dobrom putu
Početno

Misliš 5 familija, koliko je to ljudi?
Nepročitano 09-01-07, 18:12   #14
Ratarko
Gost

Početno

Pa 5 ljudi koji rade na farmi su oženjeni ljudi , zato kažem 5 familija .
Otac sa 3 sina i jedan stric , opet sam zakomplicirao :roll:
  Odgovori s citatom
Nepročitano 09-01-07, 18:21   #15
tine
Uvaženi Član

tine avatar

Član foruma od: 10.12.2006
tine će uskoro postati poznat
Početno

Par slika Å¡tale 'uradi sam'

Oko 30 krava, prosjek 7700-7800 kg godišnje na kravu, još nije završen obraèun za 2006.

gornja i donja slika slikano s istog mjesta

tine je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 09-01-07, 18:31   #16
tine
Uvaženi Član

tine avatar

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Ratarko
Bojim se da kod nas jedino dozvole izgradnju takvih staja kao ove sa tvojih slika ( zadnje slike ) jel gdje got sam vidio staju za recimo 50 krava izgledala je kao sa tvojih slika . Mislim da ne možeš uæi u te programe ako bi staju sam izgraðivao po svojim željama jer se banda ogradila i da bi dobio povrat ulaganja moraš praviti samo ono što oni kažu i kako oni kažu.
To je pitanje tvoje odluke.

Ako:
voliš dobit povrat ulaganja pa investiraš vlastiti udio x,
il:
isti efekt postižeš ulaganjem iznosa x-y i još biti slobodan svih obaveza do 'finansera'.
Nepročitano 09-01-07, 18:59   #17
tine
Uvaženi Član

tine avatar

Početno

Å*tala na mom radnom mijestu, godina 1964, bilo izgraðeno na vez, krave su se puÅ¡tale na mužu dvaput dnevno i poslije muže su vezane na svoja mijesta. Ne može se vjerovati, kako se lako naviknu na to.

Prije par godina smo izvadili liježaje i napravili tzv. flat barn, ravnu površinu koja se prilikom muže oèisti i razbaci se slama, upotrebljavama obièni rasturaè stajnjaka i velike èetverougaone bale slame i kiblu piljevine na balu. To nije idealno rješenje, a koštalo nije skoro ništa.

Nepročitano 09-01-07, 19:13   #18
mario
Admin

mario avatar

mario je na dobrom putu
Početno

Ratarko za njih bi trebalo biti barem 150 krava, ja imam isto brata ali njega to ne zanima a mene zanima pa æe meni ostati gospodarstvo.
Nepročitano 09-01-07, 19:17   #19
mario
Admin

mario avatar

mario je na dobrom putu
Početno

TINE, dobre su ove stale "uradi sam", ali orginal oprema i staja su nešto drugo. Staje iz vlastite izrade preporuèam manjim proizvoðaèima i poèetnicima.
Nepročitano 09-01-07, 19:42   #20
tine
Uvaženi Član

tine avatar

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od mario
TINE, dobre su ove stale "uradi sam", ali orginal oprema i staja su nešto drugo. Staje iz vlastite izrade preporuèam manjim proizvoðaèima i poèetnicima.
Žao mi je Mario, a stvar je baš obrnuta.

U velikim projektima je i više para, pa mali procenat nije mali iznos.

Najbolji objekti koje sam video su oni, kod kojih struène službe nisu suraðivale.

I u svoj projekt staviš kupljenu opremu, a sam sastaviš kombinaciju.

Tvoja štala košta .......000 Eura, to je po starom oko .......000 maraka na kravu.

Ako budeš povratio investiciju za 15 godina, svaka krava te tereti 91 centa na dan, muze ili ne. Bez kamata ili sliènog.
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Muzne krave Gustavo Govedarstvo 297 11-09-17 23:04
Krave tine Govedarstvo 22 29-01-14 15:05
Higijena staje i mužnje krava bogec Mljekarstvo 123 14-06-13 15:09
Vezovi za krave Ranko Ponuda 2 19-12-12 10:32
Ispusti za krave ivica Govedarstvo 10 19-08-10 13:11

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 12:55.