Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Stočarstvo Spremanje sijena i trave
Stočarstvo Sve o uzgoju domaćih životinja u svrhu dobijanja proizvoda za ljudsku ishranu kao što su meso, mlijeko, mast te raznih sirovina kao što su koža, vuna, krzno, dlaka, perje, rogovi i papci...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 30-06-07, 23:27   #11
quercus_robur
Gost

Početno

možda sijena, jer se sijeno ne nabija i prave se male bale. Ali slame ne stane više od deset. A kakve mi pravimo ne više od sedam.
Volumenski bala slame:

rolo fi120x120=1.357 kubnih metara

mala, slama 50*40*100=0.2 kubnih metara

dakle u jednu rolo ide 1.357/0,2=6.785

bale slame su uvijek nešto veæe od metra, takve ja volim, jer bolje vežu kad se slažu na prikolicu i u kamaru.

Sad jedino ako se rolo bale mogu bolje nabit pa više stane u njih.

Koliko toèno imaju kila tvoje bale sijena i slame.

Bala kod mene ide od 12 do 15 kila, omaknu se i one od 20. Uvijek je kilaža manje više ista, samo se velièina i gustoæa smanjuju ili poveæavaju.

A kak je s rolo balama? Jel se da regulirat gustoæa tj, nabijanje? I kako sjeno diše u rolo balama. Kod naprednih stoèara (tajkuna) kod nas, koji imaju po 1000 krava se prošle godine zapalilo svo sjeno iz drugog otkosa. Nisu imali blagog pojma kako se sijeno skuplja i sprema. Vatrogasci su gasili dva dana, po selima nije bilo vode koliko su crpili iz vodovoda.
  Odgovori s citatom

Nepročitano 01-07-07, 00:56   #12
Ratarko
Gost

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od zjockoo
UUUUUUUUU, koliko bala... :lol: ne bi li to bilo bolje napravit rolobale pa utovarivaèem na prikolicu...? Tko god æe ovo pokupit ruèno bit æe mu fešta...par dana... diplomirat æe vile :lol:
Stvarno mi je žao što vam ne mogu pokazati koliko ta familija godišnje napravi tih mali kvadratnih bala , ovo što quercus_robur kaže da napravi 4000 bala slame bi sigurno trebalo pomnožiti sa brojem 2 ili 3 da se dobije broj njihovih bala iako je i njegov podatak od 4000 bala impresivan .

Meni je isto èudno što se ljudi teško odluèe za okrugle bale , znam da je lova u pitanju ali recimo bratiæ mi je za 3.000 € kupio 15 godina staru Deutz-Fahr prešu koja radi jako fine okrugle bale . Bilo je malo popravljanja oko nje ali napravilo se ... Još ako se stara preša za kvadratne bale proda ne treba tako puno nadoplate koliko se èini ili se varam , ne znam jer se ne bavim tim poslovima ali meni izgleda moguæe .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 01-07-07, 01:17   #13
quercus_robur
Gost

Početno

okej, ima dobrih preša za 5 milja eura. A onda treba i utovarivaè, može neki mali ili neka adaptacija, al onda se opet patiš. Dakle treba kupit ili novi utovarivaè koji košta 10 milja eura i više, ili kupit stari traktor s utovarivaèem za te pare. Stoèar nema vremena popravljat strojeve, pa bi to trebalo bit nešto u malo boljem stanju. Znaèi sad smo veæ negdje na oko 15 tisuæa eura a onda dolazimo do onog bolnog.

Trebalo bi razbijat vrata od štala da bi se moglo uæ s balom, da ne govorim da štala ima nekoliko s par grla u njima, i onda sve to okolo nosat. Lakše je s malom.
Dakle trebalo bi graditi suvremenu farmu. E vidiš, na to se ljudima teško odluèit. To se ne èini svima moguæe.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 01-07-07, 01:24   #14
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

Ima i u tome nesto...

No, u mom kraju postoje dva stocara za koje znam i da se isticu od ostalih po tome sto rade s okruglim balama i tako dalje... Prije su isli na male kvadratne, pa kad trebas nahraniti 20-30 krava, prisjednu ti i male bale... Jedne godine se samo pojavile okrugle bale na njihovim livadama. Sad vidim jednog covijeka kako odvuce prikolicu na njivu, otkvaci ju, prednjim utovarivacem utovari nekih 10-15 bala na prikolicu i ide kuci. Naglasavam rijec SAM.

steda je to velika i za ljudstvo koje se kod kuce moze baviti drugim poslovima, a i usteda je i kicme i vremena...

Eto, usporedba i nije bas najbolja, ali dajem Ratarka i njegov polovan vilicar za primjer cistog napretka. Evo, vise se ne nateze vrecama gnojiva p ocijeli dan, nego samo digne paletu i reze vrece ko covijek. Taj vilicar mu takodjer utovara istovara velike posude s vodom za prskanje, a isto tako sam vidio da mu pomaze i oko mijenjanja korpi na kombajnima. Kad se takav stroj ide kupovati, kosta dosta novaca, ali se s vremenom vidi da je neophodan. dajem glavu na panj da ako mu se (nedaj boze) pokvari vilicar da ce se iz petinih zila napeti da ga popravi, a ztek kad iscrpi sve ostale mogucnosti, zadnja mu je da tegli svojim ledjima.

Tako i ti ljudi koji rade s malim balama. Trebalo bi ukazati na prednost takvog rada (okrugle bale) pa mislim da bi se tesko vratili na male kvadratne bale. I dan s postoje poljoprivredni krediti s povoljnim nacinima otplate, tako da sumnjem da ne bi uspio kupiti takvu presu i zadnji traktorski vilicar.

Jednom kad se naviknes na bolje, boljem se mozes i nadati...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-07-07, 01:35   #15
Ratarko
Gost

Početno

Bratiæ kojega sam spomenuo je možda još napravio najbolji potez po pitanju utovara tih okruglih bala , iako sam ja u poèetku bio protiv njegovog izbora ali samo zbog jedne stvari .

On je sebi kupio jedanu jaaaaaako staru i totalno izlupanu i izdrndanu IMT kombinirku , znaèi naprijed ima utovarivaè a odozada kao mali bager sa stabilizatorima . Moje protivljenje njegovom izboru je bilo zbog užasnog stanja stroja , puno toga je trebalo popravljati . Da skratim , sada je kombinirka ispravna , potpuno . Sa njom radi slijedeæe stvari : utovara si stajski gnoj od krava u prikolicu za razbacivanje gnoja , meni je isto utovarao pureæi gnoj , naprijed si je napravio viljuške i služi se sa kombinirkom kao viljuškarem , naprijed takoðer ima neki bodež za utovar okruglih bala , mislim da je nepotrebno prièati šta sve radi sa bager kašikom koja je iza ( kopa kanale , vadi panjeve po njivama , rušio je neke gospodarske zgrade ...)

Å*eæer za kraj , kombinirku je platio 15.000 kn , isplatila se prve godine !
  Odgovori s citatom
Nepročitano 01-07-07, 01:40   #16
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

Eto, i to je dobra ideja, a nadasve jeftino i jako funkcionalno rijesenje...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-07-07, 10:42   #17
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu
Početno

neznam kao diše, kod mene ne treba disati jer ja nemam kamo skladištit te bale pa sve omatam.
Bale koje su blizu vozim sa zetorom jednu na otovarivaèu i jednu natrag , a kad su dalje onda s prikolicom.

Baš bi trebali napravisti test, da jednu veliku balu rastepemo i izbaliramo u male, ili jednostavnije napraviti dvije jednoliène grede sijena i izbalirat.

Ovogodišnje bale

Ima dosta i od prošle godine
Nepročitano 01-07-07, 11:41   #18
quercus_robur
Gost

Početno

èekaj mario, zar hoæeš reæ da vi uopæe ne spremate sijeno? Ne stavljate sijeno u obrok? Koliko onda trošite slame?

Kakva je kod vas situacija sa slamom?

Kod na su ovi tajkuni plaæali deset kuna malu rolku. Jedva je ostalo nešto za nas male.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 01-07-07, 13:22   #19
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu
Početno

Naravno da spremam sijeno, spremim suho u rolo balu i zamotam.
Slamu ne koristim u obroku.
Slame kod mene ti je malo, kod mene nitko ne ostavlja slamu na njivi sve se skupi.
Nepročitano 01-07-07, 13:42   #20
quercus_robur
Gost

Početno

Sad mi više ništa nije jasno.

Ovak.

KOd mene baliramo s malom presom. Veæinom se sade lucerne, i da bi bilo dobro sijeno sa što više lišæa na sebi balira se po rosi. Naojbolje je dan prije stavit na redove (suho) i onda sutradan od 10 do 12 pobalirat, zavisi kakva je rosa, jel bilo oblaèno i koliko grije. Bala kad je pobaliram je uvijek, ali baš uvijek kilu dvije teža, nego zimi kad je hajem kravama. Dakle voda isparava. Sijeno ne nabijam u štaglju, a ako slažem u kamaru gledam da ga ne moram pokrit dan dva, da ispari što više vode iz njega.
Dogaða se da nabijenije i blažnije bale popljesnive, tj malo se više praši iz njih nego što bi trebalo.

A sad mi ti reci:
-kakvo sijeno ti baliraš? Koliko je vlažno pri baliranju? Jel ti to uopæe bitno? KOliko lišæa ostaje u bali? KOje trave baliraš?
-kakvo je tvoje sijeno kad odmotaš najlon,

Å*to je s balama koje su malo vlažnije? jeli ti se ikada zapalilo sijeno?

probiju li tvrde i suhe stabljike foliju?

Koliko ostavaljaš balu dugo na njivi prije nego li je omotaš?

Oprosti što sam tako zamoran, no sve me to prilièno zanima, a i prvi put èujem da se omotavaju bale od suhog sijena.
  Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Spremanje slame u rolo/kocka bale Alen Ratarstvo 407 06-08-17 12:09
Špricanje kukuruza protiv trave Alen Ratarstvo 517 28-06-14 00:47
Sijačice za trave i travne smjese abrkili Sijačice 154 28-11-13 01:42
Špricanje korova/trave sirupdzija Povrtlarstvo 8 22-04-12 23:21
Cijena košnje trave po jutru zetor4718 Svaštara 14 05-06-11 20:47

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 04:23.