Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Šumarstvo Kalači drva
Šumarstvo Šumarski traktori, vitla itd, umijeće potrajnog gospodarenja šumama, kao i ostalim ekosustavima i resursima vezanim uz šumu

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 15-11-07, 22:01   #1
zoki
Gost

Početno Kalači drva

kučna radinost
  Odgovori s citatom

Nepročitano 21-12-07, 10:01   #2
VTZ
Gost

Početno Re: kalači drva

Našao sam ovakav cjepač drva na netu, ali mi princip rada nije baš jasan.. :scratch :roll:

http://www.pod.htnet.hr/html/tocd01.htm

Kako to radi, pomoću kardana koji tjera špicu u drvo? Gdje se fiksira oblica koja se kala? Ima li netko iskustva s takvim načinom, koliko je to učinkovito za kalanje drva? Što je s debljim komadima?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 21-12-07, 11:42   #3
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije

---
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 21-12-07, 12:39   #4
VTZ
Gost

A jako tvrde vrste drva, ili zasukane i skrižane oblice, dali se takve uopće isplati započeti kalati s time, ili ih je bolje prvo pilom narezati na kratko?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 21-12-07, 12:47   #5
zoki
Gost

Na kalacu spica treba biti cijela i on raskoli svaku vrstu drveta .
Ne kala se samo oblica uzmes kopletan komad odrezan na metar i kalas na pola pa dalje na dimenziju koja ti odgovara 8)
  Odgovori s citatom
Nepročitano 21-12-07, 13:59   #6
VTZ
Gost

Ja sam to vidio jedino ovdje na slici, neke stvari mi nisu jasne, samo mi se nemojte smijati... :oops: :shock:

Špica izlazi kako se vrti kardan. Kad se drvo raskoli, kako se špica vraća u početno stanje? Uhvati se s rukavicama da se ne vrti, ili... :scratch

Pod oblicom sam i mislio na metarnu neraskoljenu kladu, vjerojatno sam se krivo izrazio.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 21-12-07, 16:10   #7
VTZ
Gost

Na poslu mi web sense filter blokira slike s neta, pa tek sad vidim ove koje je stavio ZJ. Način djelovanja sad mi je jasniji, špica ustvari nabija drvo na sebe, po principu svrdla ili vijka?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 21-12-07, 16:11   #8
lican
Početnik

Član foruma od: 04.07.2007
lican je na dobrom putu

Pa sta kad stisnes drvo u spicu sta te ne odnese? Ustvari to treba dobro stisnut,jel tako?!
lican je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 21-12-07, 16:34   #9
VTZ
Gost

Ako se špica zaglavi ili klada zarotira skupa sa špicom, postoji ona poluga ili graničnik sa strane, tak da se nemože dalje okretati. To je valjda ono kaj piše ZJ, u tom trenutku ugasne mašina na traktoru (ili se prije toga nešto slomi).. :roll:

Jedino da netko sjedi na traktoru s nogom na kuplungu kardana, i da ima jako brze reflekse..
  Odgovori s citatom
Nepročitano 21-12-07, 19:22   #10
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije

Citiraj:
Prvotno napisano od VTZ
Ako se špica zaglavi ili klada zarotira skupa sa špicom, postoji ona poluga ili graničnik sa strane, tak da se nemože dalje okretati. To je valjda ono kaj piše ZJ, u tom trenutku ugasne mašina na traktoru (ili se prije toga nešto slomi).. :roll:

Jedino da netko sjedi na traktoru s nogom na kuplungu kardana, i da ima jako brze reflekse..
Nemre stići!

Mi nemamo neke šume, a to na slici su drva iz šumarije ( i kalač je susjedov). Vrtili smo ga na 1000rpm kardana, a motor na oko 1400rpm (dakle, kalač se vrtil oko 600 rpm). Samo kalanje traje 10-20 sek.
Inače, motor ga nije niti čul.
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Peći, na drva noviuposlu Šumarstvo 570 12-04-17 06:17
cjepač - kalač na trn inter88 Mehanička radionica 148 18-10-15 23:42
Kalači drva na špicu ceki21 Ponuda 5 17-05-15 14:56
Svojstva drva gpugelni Šumarstvo 26 19-03-13 10:46

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 10:04.