Povrtlarstvo Povrtlarske kulture, uzgoj i tehnologije prihrane i zaštite. Distribucija i plasman na tržište.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 08-10-10, 20:58   #11
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od siki Vidi poruku
Evo ljudi da vam kažem nešto o mojoj salati posađena 20.08. a u utorak ju berem poosječna težina je 400 grama. Zadovolja sam težinom što mi je i bio cilj
posadio sam 12000 kom kristalke i imam kupca za sve.
Ja sam iz podravine a ovdje baš i nemamo veliki izbor gnojiva pronašao sam zadnji kilogram Albatrosa koji je stajao u trgovini cijelu godinu a o vodotopivim gnojivima koja su spominjana ovdje ne treba razmišljati možeš pronaći kristalone, polyfide, i od ove godine soldrup i to je sve. Ali i sa tim se može izvući proizvodnja isto kao i sa zemljom samo klasman i bril.
Sad imam još jedan problem a to je nesretni korov.
Koristio sam kerb koji se ne smije koristiti u jesen da bi poboljšao proizvodnju zanima čime vi štitite salatu od korova osim motike.:partyman:
Da, Kerb je čini mi se jedini herbicid u RH koji ima registraciju za korištenje u salati, no znam da neki moji kolege koriste i Stomp ili Dost(čini mi se ista aktivna tvar kao i Stomp) u salati samo eto nisam se nikada raspitivao o načinu primjene jer ja ne koristim herbicide u salati nego sadim salatu na crnu foliju(proljeće,jesen) odnosno bijelu foliju(ljeto), a travu koja nikne između folija pofrežem sa malom frezicom na jedan kotač.
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 23-02-11, 09:46   #12
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno

Bobo zahvaljujum na brzini pravi si svaka čast.
siki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-02-11, 21:01   #13
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru
Početno

Imam pitanje za iskusne na ovom području.
Što napraviti prijesadnicama salate da malo očvrsnu? Sada im treba još nekih 10-14 dana do sadnje i prilično su nježne. Budući da nemam nikakva iskustva sa salatom, nadam se da će mi netko pomoći.
Unaprijed zahvaljujem!
Nepročitano 23-02-11, 21:10   #14
plevak
Uvaženi Član

plevak avatar

Član foruma od: 14.02.2010
plevak će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od cabage Vidi poruku
Što napraviti prijesadnicama salate da malo očvrsnu? Sada im treba još nekih 10-14 dana do sadnje i prilično su nježne. Budući da nemam nikakva iskustva sa salatom, nadam se da će mi netko pomoći.
Unaprijed zahvaljujem!
treba joj niža temperatura. Preko noći stavi na 5C, a kroz dan desetak.
plevak je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-02-11, 22:56   #15
temptation
Super Uvaženi Član

temptation avatar

Član foruma od: 20.09.2010
temptation će uskoro postati poznattemptation će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Unaprijed zahvaljujem!
Prihranjuj sa kalcij-nitratom 1,5g/l barem svaki treći dan...
temptation je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 24-02-11, 22:38   #16
bobostar
Super Uvaženi Član

bobostar avatar

Član foruma od: 14.12.2009
bobostar će uskoro postati poznatbobostar će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od temptation Vidi poruku
Prihranjuj sa kalcij-nitratom 1,5g/l barem svaki treći dan...
Svojevremeno je na tržištu bilo gnojivo Hydrophos(proizvođač ex. Phosyn) koje je sadržavalo 29,7% P2O5 i 6,8% MgO, i bilo je namjenjeno upravo za salatu(i ostalo povrće) u uvjetima niske temperature (stres zbog niske temeprature) i stresa presađivanja.
Išlo je u zaštićenim prostorima 0,3 lit./100 lit. vode (folijarno) ili 1-3 lit./1.000 m2 (fertirigacija).
E, sada, da li se može nešto smješat od postojećih gnojiva na tržištu, ne znam.

bobostar je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 24-02-11, 22:45   #17
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Unaprijed zahvaljujem!
Evo mene nakon dužeg vremena zbog problema na kompu. Vidim da se puno tema otvorilo i podosta komentara napisalo i da će mi trebati vremena da sve pročitam.
Da bi ti pomogao trebam više informacija o toj salati i što ti znači da je prilično nježna. Ako je salata rasla u uvjetima nižih temperatura i slabijeg dnevnog svjetla(oblačni dani) onda je ona izdužena, slabe lisne mase a i korijen je slabo razvijen. Mi znamo reći da je takva salata slinava. Moje mišljenje je da bi se salata očvrsnula i ojačala(narasla) treba joj stvoriti uvjete potrebne za rast a to je prvenstveno temperatura: noć min 10°C a dan min 16°C, zatim folijarna prehrana Albatros Univerzal 21+21+21+mikoelementi(tjedno) i još jedna preporuka: 2-3 dana prije sadnje poprskati sa antistresnim mikrobiološkim gnojivom(Goemar ili Thiofer) kako bi je zaštitio od šoka presađivanja.
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-02-11, 09:29   #18
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Unaprijed zahvaljujem!
Imaš 4 različita odgovora pa ti sad budi pametan šta napraviti iako svi mogu biti točni ali i nemoraju od svih uzmeš pomalo i to je to. Znaš kako ti je salata klijala pod kojom temperaturom,svjetlom itd.Meni je poznato (iz iskustva) da salata baš nevoli velike temperature ali isto i nevoli niske.
siki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-02-11, 21:33   #19
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru
Početno

Evo ovako: nakon sjetve se zaredalo tjedan i više oblačnih dana, ali je nikla. Vidio sam salatu kod prijatelja u kotiledonima i njegva je bila od supstrata do kotiledona visoka 1 cm možda i više, što mi je izgledalo izduženo, kod mene je odmah iznad zemlje imala kotiledone. Rasla je u nešto višim temperaturnim režimima, jer u istom plasteniku imam i salatu, kupus, brokuli, karfiol i papriku pa sam zbog ove zadnje morao jače grijati. Nije bilo isplativo seliti papriku u drugi plastenik i grijati ga cijelog za malo rasada.
U supstrat, Floragard Tipo S sam umješao 300 grama Osmocote start 12-11-17 (mislim da je ta formulacija) na 70 litara supstrata, da ne moram prihranjivati katnom svako malo.
Moje mišljenje je da je to gnojivo i malo viša temperatura od optimalne za salatu (ipak je na udaljenijem dijelu od peći, a paprika je oko peći bila) utjecalo na brzi rast. I kupus ima tamnozelenu boju kakvu mi nikad flanci nisu imali, a nisam nijednom prihranjivao.
Sad znam i da će biti komentara da ta formulacija nije dobra za rasad. Iskreno, nisam imao pojma koja je formulacija dok sam kupovao. Bio sam u uredu i ponuđeno mi je kao isprobano dobro za rasad (čovjeku vjerujem), napisao mi je otpremnicu uz sve ostalo i tek kad sam vidio formulaciju na vreči znao sam da nije baš odlično. No što sad, neću ići vraćati čovjeku, isprobat ću. Znam da bi bilo bolje da je neka formulacija sa više fosfora za razvoj korjena, a ne znam postoji li uopće takva folmulacija tog gnojiva.
Dakle, to je salata za vanjsku proizvodnju, koja neće još sigurno 10-ak dana van, a nije još ni u stadiju za presađivanje, pa bih ju htio malo očvrsnuti da bude jača nakon presađivanja. Stres će sigurno doživjeti, no da bude što manji. Čitao sam da neke zaštitarske kuće preporučuju bakar u zaštiti, a znam da on malo učvrsne biljku, bi li bilo dobro sad poprskati nekim fungicidom na bazi bakra. Neoram ili sl. Nemojte me napasti ak griješim, nisam nikad sadio salatu pa pitam.
Nepročitano 25-02-11, 22:19   #20
salel
Regularni Član

Član foruma od: 14.02.2008
salel je na dobrom putu
Početno

šta fali toj kombinaciji gnojiva-ništa.Što se tiče kaljenja salate to znaš da je najbolje je pravovremeno privikavati na vanjske uvjete ali pretpostavljam da to ne dolazi u obzir jer je u istom prostoru sa paprikom zato ti predlažem da ju tretiraš sa P.P.Tioferom koji mene već treću godinu za redom oduševljava u tolikoj mjeri da više ništa ne radim bez njega.Bakar dolazi u obzir samo pazi jer zna biti fitotoksičan kod nižih temp. i velike vlage u zraku.
salel je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Jesenjsko zimska salata (za plastenike i staklenike) Arian.staklenici Povrtlarstvo 92 21-11-14 21:28

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 18:40.