Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Povrtlarstvo Proizvodnja rajčice
Povrtlarstvo Povrtlarske kulture, uzgoj i tehnologije prihrane i zaštite. Distribucija i plasman na tržište.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 22-12-10, 13:34   #1
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru
Početno Proizvodnja rajčice

Pišemo o svemu, a rajčica je, kažu, na prvom mjestu u svijetu po površinama i količinama proizvedene robe. Osobno je ne sadim, nekad jesam na otvorenom, više neću. Imam plan u budućnosti, kroz koju godinu možda dvije tisuće m2 staviti pod paradajz.
Volio bih da se ljudi raspišu malo o tehnici, hibridima, prinosima, zadovoljstvu...
Attached Thumbnails
Klikni na sliku za veću verziju

Naziv:	reddelight.jpg
Pregledi:	3444
Veličina:	55.1 kB
ID:	412   Klikni na sliku za veću verziju

Naziv:	dsc03055e.jpg
Pregledi:	7061
Veličina:	58.5 kB
ID:	413   Klikni na sliku za veću verziju

Naziv:	Grotop-master-banner.jpg
Pregledi:	1837
Veličina:	22.9 kB
ID:	414  

Nepročitano 22-12-10, 15:37   #2
dane001
Super Uvaženi Član

dane001 avatar

Član foruma od: 07.05.2009
dane001 će uskoro postati poznat
Početno

ja neradim a mislim da ni neću,nije baš jadnostavno,mislim to je biljka koja zahtjeva najviše od svih kultura,od konstrukcije plastenika,zaštite pa nadalje. i kad pričamo o vanjskoj proizvodnji i ovoj u plasteniku,to je prva kultura koja će doći do toga da se neće isplatiti raditi vani nego samo plastenik,kod mene je ove godine susjedu otišlo oko dva jutra od poplava,kiše,sunca td. ovo je samo mje mišljenje,nemam vlastita iskustva pa nemogu baš puno argumentirano govoriti.
dane001 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-12-10, 16:07   #3
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od cabage Vidi poruku
Pišemo o svemu, a rajčica je, kažu, na prvom mjestu u svijetu po površinama i količinama proizvedene robe. Osobno je ne sadim, nekad jesam na otvorenom, više neću. Imam plan u budućnosti, kroz koju godinu možda dvije tisuće m2 staviti pod paradajz.
Volio bih da se ljudi raspišu malo o tehnici, hibridima, prinosima, zadovoljstvu...
:|
Cabage mislim da otvaraš veoma dobru temu o kojo svakako treba razgovarati a mislim da u rajčici ima puno toga da se kaže , vidim da su ti dvije slike rajčice na hidroponu a reci mi ako znaš kakva je ono crvena folija znam za bijele crne smeđe ali nisam vidio crvenu. Ja inače sam sadio Belle pa mi nije odgovarao onda Vedetu pa sam odustao zbog pucanja tako fino popuca skroz okolo onda sam prešao na Buran i sada ga sadim a na godinu idem probati još jednu sortu a da ti kažem moja prva rajčica je bio Jaguar još dok je bio u ispitivanju nikad ju neću zaboravit a to ti je bila katastrofa od rajčice posve šuplja kao paprika a bome sadio sam i Jeremi izuzetno kvalitetna rajčica samo se zna desiti da ima dosta sitne jedini problem koji je prisutan je bijeli dio u rajčici. A prinosi u rajčici su po mome kao i u drugim kulturama kako si sam napraviš.
siki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-12-10, 17:07   #4
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat
Početno

Evo malo o prinosima i hranjivima.

Kontam je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-12-10, 18:20   #5
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru
Početno

Otvorio sam temu jer bih volio skupiti što više iskustava prije nego se pustim u proizvodnju. Radio sam je na otvorenom tri godine i uvijek je bila dobra. Problem je što se ja nalazim 300 metara od drave i jesenje magle dolaze vrlo brzo. Zaštitu sam uspio tako odraditi da je list ostao zdrav do mraza, al plodovi su od prevelike vlage zraka počinjali dobivati točkice. Tamo već krajem kolovoza i u rujnu rosa je znala i tjedan dana biti na plodovima, budući da je sklop bio gust i pokriveno mrežama sve. Nije se moglo prozračiti.
Što se tiče folija, imaš ih stvarno raznih, od crnih, smeđih, crvenih, ljubičastih, žutih, zelenih pa do bijelih. O crvenoj sam nešto slušao u americi na jednom institutu gdje istražuju uvjete za proizvodnje rajčice i baš tu crvenu navode kao najpovoljniju mulch foliju za proizvodnju rajčice. Nisam vidio a ni pitao može li se uopće nabaviti u hrvatskoj. Isto tako postoje specijalne folije za pokrivanje plastenika, plavkaste, kao najbolje za rajčicu.
Ono bijelo u rajčici je rezultat prevelikih vručina u plasteniku. Ako se plastenik pravilno zasjeni, temperatura unutra je manja od vanjske temperature i onda se ta pojava izbjegne. I svi koji se bave rajčicom bi trebali obavezno kvalitetno zasjenjivati svoje plastenike, ponajprije zbog ekonomskog značaja. Pri prevelikim temperaturama nema ni pravilne cvatnje ni oplodnje.
Što se tiče hidroponije, mislim da bi ljudi trebali tome pribjegavati samo u slučaju da nemaju mogućnost uzgoja na tlu. Možda će neki misliti da nemam pravo, ali troškovi su znatno viši, a i ako se slučajno malo pogiješi pri opskrbi hranjivima, posljedice mogu biti katastrofalne. Tlo ipak na neki način kompenzira preveliku ili premalu količinu dodanih hranjiva, a kamena vuna nema tu sposobnost. A i plodovi su uvijek ukusniji.
Nepročitano 22-12-10, 19:15   #6
siki
Super Uvaženi Član

Početno

Eto vidiš koliko je dobro razgovarati o proizvodnji pojedinih kultura. Što se tiče bijeloga u plodu rajčice jednom prilikom sam spomenuo to bijelo čudo i Temptetion i Petula su mi odgovorili da je to zbog toga što su rajčice GMO niukom slučaju ne smatram da oni ne znaju dapače smatram da imaju veoma veliko teoretsko i praktično iskustvo ali treba razgovarati. Nisam se s tim složio zato što se to ne javlja na prvoj i drugoj etaži nego kako se plod penje tako sve više ima tog čuda dok kod vanjske rajčice npr. Hektor F1 uopće toga nema. Ako je to zbog GMO onda bi to trebalo biti na svim plodovima a možda grešim.:scratch Trebali bi se u ovu temu uključiti svi proizvođači rajčice, bilo bi puno više iskustava.
Nepročitano 22-12-10, 19:28   #7
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat
Početno

Tema izvrsna, kompleksna, široka i duboka za raspravljanje. Od pripreme tla, tehnologije proizvodnje, odabira sorti, zaštite od štetnika i bolesti, prehrane, načinu rada u nasadu, i ostalih mjera koje su potrebne da bi u konačnici bili zadovoljni sa kvalitetom i kvantitetom.
Zahtjevna proizvodnja koja iziskuje puna znanja i rada, pa za početak mogu reći samo jednu činjenicu koja nije za odbaciti kada se kreće u plasteničku proizvodnju rajčice a to je da u 2.000m2 (koliko planiraš) plastenika moraš zaposliti dvije osobe koje će stalno raditi samo u plasteniku jer rajčica zahtjeva pravovremenu obradu bilo vezivanje, plivljenje, motanje, skidanje listova, viška plodova, itd.
Super tema imamo o čemu pisati dugo vremena.
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-12-10, 19:54   #8
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Početno

Ovo oko radne snage svakako stoji. Imam 5 stalnih radnika koji i nemaju od proljeća svaki dan posla i to ih malo smeta. Glavna sezona berbi mi dolazi tek u sredinom srpnja, a do onda bi mi se izvrsno poklopila proizvodnja rajčice u plasteniku, jer bi večina etaži već bila formirana i krenula bi zrioba. Najintenzivniji dio godine mi je od 15.08. do 15.10 i do tad želim proširiti proizvodnju, a naravno i iza toga. Dosta ljudi kod nas prakticira da pobere rajčice ili paprike u plastenicima do rujna pa da onda posade salatu i još imaju berbu istu godinu.
Inače največi proizvođač rajčice u našem kraju kaže da 6-7 kila po stabljici treba zadovoljiti svakog proizvođača. Kakva su vaša mišljenja oko toga? Govorim o negrijanim plastenicima.
Nepročitano 22-12-10, 20:50   #9
siki
Super Uvaženi Član

Početno

Ja nemam nikako više od 6 kg upravo zbog salate a posla u plasteniku stalno. Ovo na slici je Jaguar koji je imao šuplje plodove i dosta kasno je sađen zbog izgradnje plastenika.

Posljednje uređivanje od siki : 01-03-11 at 19:27
Nepročitano 23-12-10, 22:54   #10
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od siki Vidi poruku
Eto vidiš koliko je dobro razgovarati o proizvodnji pojedinih kultura. Što se tiče bijeloga u plodu rajčice jednom prilikom sam spomenuo to bijelo čudo i Temptetion i Petula su mi odgovorili da je to zbog toga što su rajčice GMO niukom slučaju ne smatram da oni ne znaju dapače smatram da imaju veoma veliko teoretsko i praktično iskustvo ali treba razgovarati. Nisam se s tim složio zato što se to ne javlja na prvoj i drugoj etaži nego kako se plod penje tako sve više ima tog čuda dok kod vanjske rajčice npr. Hektor F1 uopće toga nema. Ako je to zbog GMO onda bi to trebalo biti na svim plodovima a možda grešim.:scratch Trebali bi se u ovu temu uključiti svi proizvođači rajčice, bilo bi puno više iskustava.
Taj dio ploda gdje se veže sa peteljkom je u nekih sorti izraženiji(nije baš jestiv i time se dosta ploda baca) e to je genetska karakteristika sorte i takve sorte sam izbacio iz proizvodnje a usput sam negdje pročitao(ili čuo) da su te sorte GMO(?).
Što se tiče prinosa kod mene se godinama ustalio neki prosjek od 6 kg po stablu bez obzira koju sortu sadim i koliko cvjetnih etaža ostavljam(5 ili 6). Ako sadim krupnu beef(250gr) rajčicu ostavim 5 etaža ili sitniju grappolo(150gr) 6 etaža prinosi su u tom prosjeku.
Nego ja bih nešto predložio. S obzirom na širinu teme predlažem da je podjelimo na nekoliko podtema i na taj način ćemo jednostavnije obraditi sve segmente u proizvodnji rajčice. Ovako kada se preskače iz jednog segmenta proizvodnje u drugi zapetljaju se konci.
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
EKO proizvodnja Eko-Student Ostale grane poljoprivrede 3 11-07-15 09:52
Proizvodnja u plasteniku Miladin Povrtlarstvo 386 03-11-14 22:03
čime oprati ruke nakon trganja zaperaka rajčice kils Povrtlarstvo 15 12-06-12 00:12
Proizvodnja lubenica BiLi21 Povrtlarstvo 11 20-02-12 20:29
Mini rajčica Aleks Povrtlarstvo 1 14-03-11 15:33

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 06:43.