Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Povrtlarstvo Proizvodnja rajčice
Povrtlarstvo Povrtlarske kulture, uzgoj i tehnologije prihrane i zaštite. Distribucija i plasman na tržište.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 28-12-10, 23:35   #21
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od cabage Vidi poruku
Petulla, ti očito dosta koristiš RZ sjeme. Kod nas u podravini i virovitičkom kraju nisu u nekoj mjeri zastupljeni ni s jednom vrstom povrća. Koprivnički dio jedino što radi njihovu Mentu. Ove godine sam je i ja uzeo 6 tisuća za probu. Ovdje se od paprika 90 posto radi vedrana, a rajčice su čini mi se enzine najviše. Ne radim još rajčicu, ali čini mi se da je tako. Kupusnjaće su u zadnje godinu dvije dosta sakatine, no syngenta još drži dobar dio tržišta.
No da se vratimo rajčici. Ja sam ove godine uzeo malo LogisticeRZ baš da vidim kakva je. Ti je radiš duže pa bih te molio da me usmjeriš na nešto što možda nije uobičajeno kod rajčice, ako što postoji.
Princip proizvodnje znam. Rasad znam proizvesti, sklop 3 biljke m2 i uzgoj na jednu granu, tako sam radio s belle, dok sam radio. I bilo je dobro.
LogisticuRZ sam ove godine prvi put radio, iako sam je vidio u Mađarskoj na oglednom polju RZ 2006.godine i tada je bila najbolja od svih pokusnih sorti. Mene je zadovoljila prinosima i kvalitetom ploda(tvrd i ukusan), visok je i prozračan , zdrav do kraja vegetacije ali sam uočio na njemu i neke mane koje ću iduće sezone vjerujem popraviti. Osjetljiv je na reguliranje vlage u tlu (optimalna vlaga tla u svakom trenutku) što znači da ću više paziti kako navodnjavam (tenziometri) , osjetljiv je na nedostatak željeza i moram povećati bor radi bolje cvatnje i oplodnje. i još nešto, a to ću se morati raspitati što je uzrok, nakon oplodnje cvjetova i formiranja plodova odjednom produži cvjetnu granu i zameće nove cvjetove. to je dodatni posao jer se to mora rezati. To moram otkriti šta je(možda višak fosfora). Inače sve drugo OK.
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 28-12-10, 23:42   #22
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru
Početno

Dok sam bio u americi, malo sam tamo gledao kak istražuju razne vrste mulcha za proizvodnju rajčice. Od svih mulch folija najbolje im se pokazala crvena mulch folija, ali ni jedna folija nije dala tak dobre rezultate kao mulch od malčirane grahorice.
U jesen siju grahoricu i kad naraste nekih 0,5-1 metar, ovisno kad žele saditi, malčiraju i sade direktno u tu masu. Po svim slikama koje smo tamo vidjeli, takva proizvodnja je najbolje izgledala. Govorilo se o istim datumima sjetve, sadnje, ista gnojidba i zaštita. Dakle razlika je bila samo u vrsti mulcha.
Osnovnu gnojidbu naprave u jesen, na temelju analize tla. Grahorica je odlična pretkultura jer nema zajedničkih bolesti sa rajčicom. Sama grahorica veže dušik na svoje žile, rahli tlo i čuva vlagu.
Sama rajčica u pokusima na grahorici je bila nekih 20 posto rodnija od najboljeg slijedečeg, crvenog mulca. Crnu ne preporučaju zbog prevelike temperature u razini i ispod same folije.
Nepročitano 29-12-10, 00:38   #23
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Početno

Poznato mi je da razne grahorice , djeteline i slične kulture zaoravanjem obogaćuju tlo organskom tvari te popravljaju strukturu tla ali mi nije bila poznata ova metoda o kojoj govoriš. Samo mi se čini da je šteta da nadzemni dio grahorice služi za mulch umjesto da završi u tlu i da ga obogaćuje. Ali vjerovati ćemo istraživačima i njhovim rezultatima. Kod nas bi to bilo moguće uraditi u ljetnoj sadnji rajčice jer neznam kako bi grahorica prezimila, znači sjetva grahorice u rano proljeće te mulchanje i odmah sadnja rajčice početkom srpnja.
Nepročitano 29-12-10, 00:55   #24
dane001
Super Uvaženi Član

dane001 avatar

Član foruma od: 07.05.2009
dane001 će uskoro postati poznat
Početno

govorili smo o tome da bi bilo dobro nakon određenog vremena korištenja plastenika valjalo ili promjenti zemlju ili premjestiti plastenik. a šta mislite onoj proizvodnji na balama slame od pšenice koja nije prskana,poslože se bale u plastenik,na njih se posadi kultura i dodaje normalno prihrana i navodnjavanje,nakon berbe na kraju se slama baci vanka i ponovo isti postupak?
dane001 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-12-10, 09:07   #25
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od PetullaRZ Vidi poruku
Poznato mi je da razne grahorice , djeteline i slične kulture zaoravanjem obogaćuju tlo organskom tvari te popravljaju strukturu tla ali mi nije bila poznata ova metoda o kojoj govoriš. Samo mi se čini da je šteta da nadzemni dio grahorice služi za mulch umjesto da završi u tlu i da ga obogaćuje. Ali vjerovati ćemo istraživačima i njhovim rezultatima. Kod nas bi to bilo moguće uraditi u ljetnoj sadnji rajčice jer neznam kako bi grahorica prezimila, znači sjetva grahorice u rano proljeće te mulchanje i odmah sadnja rajčice početkom srpnja.
A gledaj, ja sam prošle jeseni posijao grahoricu za zelenu gnojidbu i preživjela je bez problema. Imaš ozimih kultivara grahorice i stočnog graška. Ove jeseni sam posijao hektar graška pomiješanog sa pšenicom. To čudo naraste preko metar i pola i to je strašna masa za zaorati. Sad sam na drugom laptopu, dok budem na kompu stavit ću par slika da vidite kak to izgleda.
Nepročitano 29-12-10, 09:42   #26
Nordycom
Regularni Član

Nordycom avatar

Član foruma od: 10.12.2010
Nordycom je na dobrom putu
Početno

@ PetullaRZ: Kada siješ rajčicu za ranu proljetnu proizvodnju?
Nordycom je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-12-10, 10:40   #27
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od PetullaRZ Vidi poruku
i još nešto, a to ću se morati raspitati što je uzrok, nakon oplodnje cvjetova i formiranja plodova odjednom produži cvjetnu granu i zameće nove cvjetove. to je dodatni posao jer se to mora rezati. To moram otkriti šta je(možda višak fosfora). Inače sve drugo OK.
Ovo ja imam stalno na buranu nitko mi nije znao reći razlog samo su govorili kidaj to je neka greška u sorti dali je to točno ja neznam ali imao sam još jedan problem poslije četvrte cvjetne grane umjesto zaperka stup se podjeli na dva potpuno ista djela i obadva jednako cvjetaju ni to mi nitko nije znao reći što bi to bilo.
siki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-12-10, 12:35   #28
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Početno

Evo, ovo je smjesa stočnog graška koji je korišten za silažu i ishranu stoke. Sada sam posijao istu stvar, uz istu tehnologiju, a namijenio sam to malčiranju i zaoravanju. Ako bude ovakva masa, dobit će se organske tvari u tlu.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Nepročitano 29-12-10, 23:43   #29
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Nordycom Vidi poruku
@ PetullaRZ: Kada siješ rajčicu za ranu proljetnu proizvodnju?
Znači plastenici bez grijanja: sijem 25.01, pikiranje 05.02 i sadnja 20.03(pokrivanje Agril-om do cvatnje kada se unose bumbari za oplodnju oko 10.04)
Nepročitano 30-12-10, 00:07   #30
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od siki Vidi poruku
Evo da kažem svoja iskustva sa rajčicom. Dosada sam sadio svašta zadnjih godina od EZ iskreno sa prinosom i krupnoćom sam bio zadovoljan ali sada mjenjam sortu čim sam dobio cjenik od Kadma naručio sam njihovu rajčicu i usput malo porazgovarao o onom bijelom čudu u plodu rajčice da skratim objašnjenje je ovako :" nije nikakva sortna greška nego je greška u kaliju" pošto sam ja redovito dodavao kalij kažu da je otežano usvajanje kalija iz zemlje a preko lista nebi bilo dovoljno a mislim da bi Petula više znao o tome dali bi možda biološki preparati pomogli rajčici da usvoji kalij i šta to blokira rajčicu da ga ne može usvojiti.A što se tiče Mente bio sam na zelenoj kad su kupci baš tražili mentu.
Definitivno moraš napraviti kemijsku analizu tla kako bi se vidjele vrijednosti reakcije tla (ph), koncetracija otopina (EC), tekstura tla, količina humusne tvari, mikro i makroelemenata. Sve su to čimbenici koji utječu na raspoloživost hranjiva biljkama u tlu. Konkretno za kalij biljka ga tečko usvaja ako je ph ispod 4,5 zatim ako je EC veći od 2,5 što je znak da je tlo zaslanjeno a to su obično klor i natrij i to ti uvjetuje upotrebu sulfatnih mineralnih gnojiva a izbacivanje iz upotrebe kloridnih a pogotovo kalijevog klorida. a isto tako upotreba nitratnih dušičnih gnojiva a izbacivanje amonijskih(KAN;UREA). Tekstura tla je isto bitna znači glinasto , pjeskovito itd.
ali napravi analizu tla pa će se odmah vidjeti u čemu je problem.
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
EKO proizvodnja Eko-Student Ostale grane poljoprivrede 3 11-07-15 09:52
Proizvodnja u plasteniku Miladin Povrtlarstvo 386 03-11-14 22:03
čime oprati ruke nakon trganja zaperaka rajčice kils Povrtlarstvo 15 12-06-12 00:12
Proizvodnja lubenica BiLi21 Povrtlarstvo 11 20-02-12 20:29
Mini rajčica Aleks Povrtlarstvo 1 14-03-11 15:33

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 20:28.