Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 06-06-16, 00:55   #211
Haskappu
Polako se zagrijava

Član foruma od: 11.05.2015
Haskappu je na dobrom putu
Početno Re: Lonicera caerulea (Haskap)

Kanadske sorte su super, ne znam tko to širi lošu propagandu, ali neke kanadske sorte su sasvim druga liga od poljskih. Poljske su male, ekstremno grmaste, guste, nepravilnog rasta i aroma im varira ovisno o sorti. Kanadske ekstremno dobro rastu, proizvode duže grane, velike i sočne bobe. Imam 16 sorti, poljske, ruske i kanadske i ne mogu ništa loše reći za kanadske, zapravo jedino ih mogu pohvaliti.
Haskappu je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 06-06-16, 11:01   #212
alman
Početnik

Član foruma od: 17.04.2016
alman je na dobrom putu

Ovo je kod mene prva sorta koju sam nabavio prije 3 god. sa 20 grmova nabrao sam oko 6kg uz nju sam dobio i neku sortu jako sitnih plodova da bude kao oprašivać al što je ona gorka to je ludilo. A ovog proljeca sam posadio 5 novih sorti i takodjer sam mogao da okusim njihove plodove Velikan, Jugana, Tomicka Siznicka i Volstorg i sve su dosta ukusnije i ljepsih plodova od ove gore sa slike.
alman je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 07-06-16, 10:57   #213
mastodont
Početnik

Član foruma od: 20.04.2016
mastodont je na dobrom putu

Ima li negdje kod nas za kupiti kanadskih sorti, uzeo bih svega 15-20 komada tako da mi se to ne isplati, odnosno niti ne mogu naručiti iz poljske. Eventualno ako će tko naručivati da se priključim...
mastodont je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-06-16, 12:42   #214
mentalniuhljeb
Polako se zagrijava

Član foruma od: 13.12.2015
mentalniuhljeb je na dobrom putu

Samo informacija .....U 4 mjesecu narezao par pelcera od mladih izbojaka (več odrvenjelih). Stavljeni u vodu s par grančica vrbe....
Sredina 6 mjeseca pojavili se korjeni... Dakle bez problema se na ovaj način mogu dobiti sadnice.....
mentalniuhljeb je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-08-16, 00:58   #215
MGBlues
Početnik

MGBlues avatar

Član foruma od: 29.08.2016
MGBlues je na dobrom putu

Pozdrav svima.
Novi sam na forumu, ovdje sam baš zbog ove teme. U planu mi je zasaditi oko 1000 kom Haskap bobica (ako sve bude islo po planu). Zanima me, ako netko ima saznanja, koje sorte daju više slatke plodove? Jel na kraju osnovana kakva zadruga?
MGBlues je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 07-10-16, 12:24   #216
Karlo
Početnik

Član foruma od: 07.10.2016
Karlo je na dobrom putu

Dobar dan svima,

da li ima netko tko ima iskustvo sa sadnjom haskapa u vreće za sadnju a ne sadnju u zemlji ?
Karlo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 09-10-16, 18:38   #217
Zverina
Početnik

Član foruma od: 09.10.2016
Zverina je na dobrom putu

Pozdrav, mozete li mi reci kod koga ste u Poljskoj uzimali Haskap? Nasla sam inf. In Vitro T. Ima li jos koji provjereni?
Zverina je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-11-16, 14:26   #218
Crow
Početnik

Član foruma od: 23.02.2016
Crow je na dobrom putu
Početno

Pozdrav, evo da i ja nešto napišem, dakle ovu jesen tj za tjedan dana sadim prvih 500 sadnica. Nisam uzimao iz poljske direktno već preko rasadnika http://www.drijen.hr/ ali na deklaraciji je ovaj poljski proizvođač http://www.drijen.hr/. Ideja je vidjeti u proljeće kakvo je stanje i onda kroz dvije do tri godine podignuti 3 hektara nasada. Kako ide Vama koji se veće neko vrijeme bavite haskapom? Jeste zadovoljn i i kakvi su Vam planovi i iskustva ako ih imeta sa otkupom. Plan mi je ići na eko proizvodnju.

Da možda nije problem pepelinica (Podosphaera leucotricha) evo nešto malo što sam našao kao eko način za borbu sa problemima...http://www.agroklub.com/eko-proizvod...u-bilja/11877/

Posljednje uređivanje od tatkodvd : 07-11-16 at 16:58 Razlog: Spajanje postova
Crow je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-11-16, 11:24   #219
Branimir84
Početnik

Član foruma od: 23.11.2016
Branimir84 je na dobrom putu

Dobar dan svima

Ja sam novi na forumu i budući plantažer Haskapa, trenutno radim na pripremi zemlje, a sadio bi tek na jesen/2017. i to oko 3000komada.

Dosta sam čitao i istraživao o Haskapu, ono što mene mući je sljedeće:

1. Prilikom sadnje, trebalo bi birati sadnice koje cvjetaju u isto vrijeme. Koje vrste najbolje idu skupa obzirom na cvjetanje?
2. Koje vrste su za naše podnjeblje najbolje i koje daju najviše plodova?
3. Priprema zemlje?
4. Kako prihranjivat i sa čime nakon sadnje?
5. Konkretno kontakti prodavača sadnica iz poljske?
6. Sredstvo protiv korova, koje točno?
7. Zadruga, glavni kontakt?, ideja oko izrade web stranice, možda napraviti druženja 1 mjesečno, ili kvartalno?
8. Plasman Haskapa?
9. Navodnjavanje, sistem projektiranja, kontakti?
10. Obrada zemlje nakon sadnje? Štihanje svakih 2mjeseca oko sadnica, ali opet da se ne ošteti sadnica?
11. Oprašivanje preko kolonija bumbara?
12. Mreže protiv tuče, ptica? Potrebno/nepotrebno s obzirom na cijenu od 100.000kn na 1 hektar i dolazak plodova u 5om mjesecu?

Generalno, vidim da ljudi stalno postavljaju slična pitanja, te bi bilo najbolje odgovoriti na 20ak glavnih pitanja, da vide ljudi da li se žele u to upuštat ili ne. Ja bi čak napravio i web stranicu pošto sam web developer i tamo postavio sve informacije vezane za Haskap, kako, što...?

Mišljenja?
Branimir84 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 24-11-16, 10:56   #220
Haskappu
Polako se zagrijava

Član foruma od: 11.05.2015
Haskappu je na dobrom putu

Pozdrav,
najbolje saditi kasne cvatuće vrste (kanadski i japanski kultivari ili kanadske vrste koje se pojavljuju tek na tržištu)
Dobri prinosi su prijavljeni s kanadskim i određenim ruskim kultivarima (velikani).
Tradicionalno se prihranjuje s kompostiranim kravljim gnojivom - humus ili čajevima od komposta
Prodavači sadnica su već navedeni u ovoj temi
Sredstvo protiv korova - motika?
Zadruga za haskap ne postoji koliko sam upućen u stvar
Plasman za haskap nema problema, problem su količine koje su nedovoljne za plasman i plodovi koji su sami po sebi jako delikatni
Navodnjanje je opcionalno
Nema štihanja nakon sadnje
Kolonije bumbara su dobra ideja
Mreže protiv tuče bespotrebne, protiv ptica da ali haskap sam po sebi dobro skriva svoje plodove od ptica

Ja želim upozoriti sadašnje i buduće uzgajivače o problemu globalnog zagrijavanja.
Radi promjena klime dosta haskapa na mojoj plantaži je izbacilo pupoljke i cvjetove i bojim se da im je zaista pretoplo jer skoro je prosinac i temperature su jučer bile skoro 20C.
Ako se ovakvo vrijeme nastavi onda mislim da haskap (i planet kakvog poznajemo) nema budućnosti jer haskap voli zimu.
Do nedavno vrijedila je poslovica "Sveta Kata snijeg na vrata" a sveta Kata je sutra i ne miriše na snijeg. Nadam se da će uskoro pošteno zahladiti kako spada
Haskappu je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 00:20.