Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > EKO vrt i permakultura Španjolski puž
EKO vrt i permakultura Sve o ekološki prihvatljivom vrtlarenju, permakulturi, šumskim vrtovima ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 31-05-15, 13:29   #1
Željac
Regularni Član

Član foruma od: 02.06.2013
Željac je na dobrom putu
Početno Španjolski puž

Pozdrav!

Zanima me da li netko zna neku provjerenu metodu kao se riješiti španjolskog puža bez kemije.
Prošlih godina nisam imao problema sa njima znao sam ih naći svega desetak tokom godine međutim poslije ove kiše kao da ih je netko istovario svuda po vrtu. Svaki dan ih ujutro i navečer riješim najmanje 300 komada al dosadilo mi je po dva sata hodat okolo i nabijat ih sa štapom.
Čuo sam za talog kave pa me zanima jel ima razlike - turska ili espresso,
Postavio sam i mamce od mješavine pive i vode u ukopane flaše (mislio sam da će ulov biti bolji) možda negdje griješim (prejeftina piva ili ...)
Ako netko nešto konkretno zna molio bih konkretak recept (što, gdje, kako i koliko čega) ili da nastavim sa ručnim radom.
Željac je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 31-05-15, 19:31   #2
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajan
Početno Re: Španjolski puž

Bilo je danas na poljoprivrednoj emisiji HTV-a govora o suzbijanju puževa.
http://www.hrt.hr/enz/plodovi-zemlje/

Možda vidiš nešto korisno.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-06-15, 15:48   #3
Željac
Regularni Član

Željac je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od iwanho Vidi poruku
Bilo je danas na poljoprivrednoj emisiji HTV-a govora o suzbijanju puževa.
http://www.hrt.hr/enz/plodovi-zemlje/

Možda vidiš nešto korisno.
Pregledao sam
Ok sa biljkama mogu pokušati slijedeće godine i piva koliko sam skužio ide čista.
Međutim kakva su iskustva drugih??
Nepročitano 02-06-15, 23:53   #4
adan
Aktivni Član

Član foruma od: 05.01.2013
adan će uskoro postati poznat

E da ti bi pivo popio, a puževe hvatao u praznu pivsku flašu. Neće ići, lukavi su ljigavci. Imam osjećaj da su dobro baždareni pa pivo popiju i odu pjevajući. Probaj posipati stazice vapnom, pepelom, piljevinom to ih malo uspori jer im isušuje stopalo. Efikasna je sol, ali je štetna za biljke i zemlju. Neki kažu da je dobro staviti kukuruzno brašno, mora biti suho, mrcine pojedu i krepaju, nisam još probala pa ne tvrdim da je istina. Neznam o kojim biljkama govoriš, ali puževi kod mene jedu sve živo i neživo, luk, češnjak, kažem ti sve, baš sve. Ja imam taktiku da kasno popodne počupani korov bacim na stazice na male hrpice. To maslo uvene i ujutro je gozba, više puževa nego trave, puno brže i lakše ih je pobrati i posipati debelim slojem vapna pa u kompost. Samo nisam sigurna dal to smijem tako kompostirati po eko pravilima.
adan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-06-15, 11:26   #5
Željac
Regularni Član

Željac je na dobrom putu

Ma jedu i kod mene sve
Sinoć sam rasipao talog kave (espresso) međutim nula bodova jutros gledam idu po tome i jedu i dalje.
Za sada funkcionira samo ručni rad (sakupljanje ili rezanje na licu mjesta - štap sa nožem od strižne kose reže u svim smjerovima), ovo s rezanjem je dobro jer se onda tu skupljaju i jedu nastradalog pa ih onda ima na hrpi.
Stavljam stare daske kao zamke i malo polijem ispod njih da je vlažno pa se tu sakupe i onda ih potamanim.
Piva ih isto toliko ne tangira ili su jako baždareni tako da ih ima malo utopljenih.
Pepeo, vapno, piljevina vrijedi do prve rose poslije idu preko toga ko od šale. sol ne mislim koristit jer zeznem zemlju.
U emisiji misim da je spominjan hren i toga imam ali su puževi ispod njega možda treba špricat s juhom od hrena ili što ?)
Sad mi je najgora situacija u grahu jer sam ga nagrnul, a frajeri se skrivaju u korjenu. Ne mogu puno rovat po njmu jer ću ga svega strgat.
Sve ideje ću drage volje razmotrit.
Nepročitano 03-06-15, 11:44   #6
adan
Aktivni Član

Član foruma od: 05.01.2013
adan će uskoro postati poznat

Ne vjerujem da hren pomaže u bilo kojoj formi, kod mene jedu lišće ko od šale, i provjereno ne pomažu ni chili paprike. habanero je ozbiljno ljuta paprika, obožavaju zrele plodove. Dakle ostaje nam raditi zamke da ih bude što više na hrpi radi lakšeg skupljanja, provjeriti dal funkcionira kukuruzno brašno i netko je spominjao eko sredstvo za tamaniti ljigavce samo sam zaboravila kako se zove. Treba pitati u poljoapoteci. Gel je preskup i osuši ga jako sunce.
adan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-06-15, 14:54   #7
Black jack
Regularni Član

Član foruma od: 26.03.2013
Black jack je na dobrom putu

a zašto se nesmije koristiti "pužomor"? Stavi se na neke tanjure oko vrta i na staze i to je to. Nema kontaminiranja zemlje a najefikasniji.
Black jack je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-06-15, 15:04   #8
sanjin
Aktivni Član

sanjin avatar

Član foruma od: 22.11.2013
sanjin ima spektakularnu aurusanjin ima spektakularnu auru

Bravo kolega,kod mene samo pužomor.U plasteniku, oko plastenika ,u cvijeću, oko kuće.Sve je slinavo od njih, i sve te neke
"ekološke mjere" funkcioniraju ako ih ima nekoliko komada ali ako ih imaš na 10 m2 preko 100 kom..
Ona gospođa koja je bila na poljoprivrednoj emisiji vjerojatno i nema vrt jer što je ona pričala nema veze sa stvarnošću.To je možda funkcioniralo onda kada je bilo 10 kom na m2 i to onog našeg crnog balavca koji je bio lijen,koji nije jeo sve, koji je izlegao dva puta po 50 jaja.Ona nova vrsta je najmanje dva puta brža u kretanju,jede sve, ne bira,jede čak i svoju braću,izleže dva puta do 200 jaja,nikakva ga prepreka ne zaustavlja, nikakav oštri brid(posuda za salatu)...Da kupim pivovaru za njih? Vidi se da ta žena nije imala uopće pojma, nije se uopće trudila upoznati sa problemom, u biti cijela nam je vlada takva pa zašto bi ona bila iznimka...Patke?Jedu puže,ne diraju povrće,ali ima jedan drugi problem.Sve pregaze sa svojim tacama,ne paze kuda hodaju.Za po livadi da, u vrt ne.Pozdrav

Posljednje uređivanje od sanjin : 03-06-15 at 15:22
sanjin je prisutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-06-15, 15:23   #9
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajan

Gdje krepaju nakon kaj konzumiraju pužomor? Na koncu taj pužomor negdje završi? Kakva mu je razgradnja?
Možda je to samo najmanje zlo, a možda i nije baš malo zlo?
Ja sam uvijek dajem prednost ekološkom uništavanju gamadi dokle ima efekta, a kad nema birati manje zlo.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-06-15, 16:20   #10
sanjin
Aktivni Član

sanjin avatar

Član foruma od: 22.11.2013
sanjin ima spektakularnu aurusanjin ima spektakularnu auru

Staviš na tanjurić ili na dasku i staviš neki pokrov kao kučica da ti kiša ne opere makar se to ne raspadne na prvoj kiši.Tu mislim na granule,onaj pužomor u prahu nije baš dobar,odmah propada.Puž ti krepa u radijusu oko 20 cm.Ja koristim one plave granule,imaju neki miris s kojim privlače puževe.

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 23:34.