Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > EKO vrt i permakultura Španjolski puž
EKO vrt i permakultura Sve o ekološki prihvatljivom vrtlarenju, permakulturi, šumskim vrtovima ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 07-06-15, 15:41   #21
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajan
Početno Re: Španjolski puž

Pa šteta ih je unštavati bez veze. Kaj još nije nitko došel na ideju da bi možda bili dobri za paštetu. Imaju i boju dosta prikladnu za paštetu.

Lako se šaliti nama koji nemamo s njima većih problema. No kad ti počnu ugrožavati egzistenciju, kao Johabici, onda se ne biraju sredstva, bolje rečeno biraju se efikasnija.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 07-06-15, 23:42   #22
adan
Aktivni Član

Član foruma od: 05.01.2013
adan će uskoro postati poznat

Puževi su nemogući, štetočine a uz to i ljigavi, fuj. Ja zbog eko proizvodnje nesmijem koristiti pužomor, ali za vas vi koji smijete moje iskustvo od prije par godina. Najefikasniji i najskuplji je bio Mesurol u granulama, navodno ga više nema u prodaji. Onda su se pojavili razni pužomori u prahu (kao piljevina) i u granulama. Jedini koji je bio efikasan i opet naravno najskuplji je Gardene u granulama. Granule se posipaju po stazicama 2-3 granule na svaki korak. Imaju miris koji ih privlači, feromoni ili tak nešto, osjete ga na 30-ak cm. Prvi koji dođe pojede, kad krepa dolaze drugi koji jedu njega i krepavaju. Istina, na kraju to sve završi u zemlji i vjerojatno biljka može apsorbirati preko korjena. Meni je pakiranje od 25 dkg trajalo cijelu godinu za parcelu cca 700 čhv + doma kamenjar jer su ljigavci žderali sve. Kvragu da je cijanid 25 dkg u godinu dana nebi nikog ubilo. Postoje neke predatorske nematode, ne znam tko ih prodaje, dozvoljene u eko proizvodnji i granule (željezno III fosfat) također dozvoljeno u eko proizvodnji. Za ove granule kaže prijateljica da je kupila u Sloveniji i da su djelotvorne. navodno nema kod nas. Skoknem drugi tjedan pa javim dal su stvarno djelotvorne.
adan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 09-06-15, 22:10   #23
hjah
Početnik

Član foruma od: 02.04.2015
hjah je na dobrom putu

mene su ove godine puževi iznenadili i uništili. Ne živim od toga tako da nije katastrofa, ali kako ljudi vele, nema milosti prema njima:

- iako, to što mi njih trujemo, ubijamo, skupljamo ne znači baš previše ako nemamo sistematski pristup tome problemu.

Znači kombiniranje svih mogućih metoda, pa i ovi u ekološkoj proizvodnji valjda mogu kombinirati pužomor tako da postave mamce (grejp,jagode, ploške (starih) jabuka OKO svojih njiva tj okruže ih sa tim mamcima a oko njih pospu pužomor. Umjesto da idu na njivu isli su na te mamce....Meni je to savršeno djelovalo iako kažem zakasnio sam sa tom taktikom.

Ostale metode poput onih, stavi dasku pa ju preko dana makni i zatuci puževe djeluju ali ako je najezda puževa velika to je kap u moru, kao i skupljanje rukom, ubijanje štihačom i sl....
hjah je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-15, 09:39   #24
Željac
Regularni Član

Član foruma od: 02.06.2013
Željac je na dobrom putu

hjah

Na kojem međusobnom razmaku obično postavljaš te mamce (naveo si grejp, jabuka, jagoda) i što se sve može koristiti kao mamac, na što najbolje idu?
Željac je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 11-06-15, 17:02   #25
adan
Aktivni Član

Član foruma od: 05.01.2013
adan će uskoro postati poznat

Mamci su ok. Puževi idu na sve, ali ako oko njih posipaš pužomor ne trebaju ti mamci. Granule ih privlače više od mamaca, znači da možeš samo posipati granule i riješen je problem. ali to ne pali za eko jer puž koji je pojeo granulu može krenuti sa susjedne njive na tvoju i raspast će se na tvojoj zemlji.
adan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-06-15, 08:41   #26
hjah
Početnik

hjah je na dobrom putu

pa sad baš da će putovati na tvoju njivu nakon što se najede granula? Što ne krepa prije? Meni oko tih mamaca bude 30 ak krepanih puževa tako da mislim da oni ne odu nigdje dalje.

Željac, što ja znam, metar, metar i pol. Uglavnom ti idu na sve voće koliko sam shvatio, meni je najzgodnije koristiti jabuke jer narežem ih na ploške i imam za 7-8 mamaca. Ali s obzirom na ovo što je Adan naveo, onda mamci nisu potrebni....
Nepročitano 14-06-15, 10:43   #27
johabica
Super Uvaženi Član

johabica avatar

Član foruma od: 08.04.2012
johabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnost

Evo sam ih maločas u plasteniku jedanaest zaklala.
zavuku se ispod folije, i kada vidim izgriženu papriku, znam da je ondje, razmaknem foliju i nađem ga.
Tako ih po plasteniku pomalo cijele godine lovim,one uz rubove potrujem.
Jedanaest na dva reda paprike, a još imam deset redova za ispincirati i namotati na špage. Vjerojatno ih bude još bar pedesetak.
johabica je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-06-15, 11:00   #28
hjah
Početnik

hjah je na dobrom putu

jesi li probala staviti mamac (voćni), dobro namočiti oko toga a preko toga staviti neku dasku ili kašetu da bude tamno, pa ih preko dana samo pokupiš na jednom mjestu?
Nepročitano 14-06-15, 12:07   #29
johabica
Super Uvaženi Član

johabica avatar

Član foruma od: 08.04.2012
johabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnost

Nisam, a bilo bi dobro, jer su sada ostali raspršeni po cijelom plasteniku tu i tamo.
A rade stalno štetu, gricnu papriku i mogu je baciti.
johabica je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-06-15, 17:31   #30
el pibe
Gost

Johabice u Sloveniji ima za nabaviti elektronska (pregrada)ograda protiv puževa.Zanimljiva stvar i uz nju u kompletu ide i mislim sedam metara te mrežice visine petnaestak cm.Takvog puža nema koji se može popeti preko toga.Nema toliko velik napon da ga ubije ali ga definitivno odvrati od nauma da prijeđe preko ogradiceI posve je bezopasno je za kućne ljubimce koji su stalno negdje sa nama i prave nam društvo

Posljednje uređivanje od MUHA : 14-06-15 at 21:41 Razlog: nepotreban citat
  Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 13:00.