Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Traktori > RUSKI TRAKTORI BELARUS opća rasprava
RUSKI TRAKTORI MTZ, LTZ, VTZ i ostali ruski traktori

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 20-02-07, 21:57   #11
Ratarko
Gost

Početno

Ajde da isprièam onda jednu anegdotu iz mog života .

Moj prvi susret sa Rusom

Jadan poljoprivrednik kupio novog Rusa od 80 KS a kako sam veæ rekao da živim pokraj prometne poljoprivredne ceste stane on kod moje kuæe da me pozove da vidim kako traktor radi u polju. Ajde idemo , zašto ne . Rus je iza imao rumunjsku tanjuraèu od 36 diskova , vuèena , isto nova .

Stigli mi tako na njivu , bilo je blizu , izaðe taj ponosni gazda van iz kabine da još malo poprièamo prije demonstracije i da mi objasni kako je kupnja Rusa bila najbolja moguèa odluka , jel nema ništa tako jeftino a tako jako , ajde mislim si možda je èovjek u pravu :?

Nakon što smo jedno 5-6 puta obišli oko traktora komentirajuèi svaki detalj sjedne on u kabinu da vidimo kako to èudo radi i : krrrrrr , kr , kr , rrrrrrrrr :!: :!: :!: Neæe traktor u brzinu :!: Vidim da mu nije jasno šta se dogaða ali nije ni meni pa on pokušava ponovo krrrr , rrrrrrrrrr , rrrr , kr :!: :!: :!: Traktor ne tepe živu silu i kao magarac stoji ukopan , mene stid u zemlju propadam :oops: ali još uvijek stojim direktno iza kabine i izbjegavam kontakt oèima sa ponosnim vlasnikom novog Rusa .

Da skratim , vlasnik je iskoèio van iz traktora i pitao mane da pokušam je i da vidim ako znam u èemu je fora što ja vrlo mudro odbijam . Zatim on ponovo ulazi u kabinu i bez problema ubacuje u brzinu :shock: te poèima tanjurati . Ne moram niti reæi da je ta brzina bila dva puta veæa nego je bilo potrebno za tanjuranje ali tu je valjda pronašao pa kad ide neka ide . Rus je dimio iz auspuha kao lud ali je išao , tu sam vidio da ti traktori stvarno imaju snage , po mom mišljenju i više nego im piše na haubi ali zar je to u ovoj prièi bitno
  Odgovori s citatom

Nepročitano 22-02-07, 01:07   #12
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

Ovo krcanje pri saltanju iz vise u nizu i obrnuto se vrlo lako rijesava medjugasom... Cudi me sto ti Ratarko kao stariji poljoprivrednik ne znas za medjugas...

Daj mi bilo koje vozilo sa mehanickim, nesinkroniziranim mjenjacem i ja ga u 10 minuta saltam bez krcanja...

Stvar je ovakva, rusi imaju glomazan mijenjac koji se jako brzo uspori pa onda brza osovina pokusava uskociti u sporiju gonjenu pa to onda runi kao mlin. Medjugasom se uskladi brzina vrtnje pogonske i gonjene osovine u mjenjacu i onda zupcanici klize jedan u drugi.

IMT, recimo ima spore mjenjace do 549 serije, svi iznad imaju bocne reduktore i imaju brz mjenjac i na njima se salta i bez madjugasa bez vecih problema, jedina mana brzog mjenjaca je kretanje s mijesta. Ljudi koji su vozili Brenu (5106/5136) ce znat o cemu pricam. Ubaciti u 1. bez krcanja je 8 svijetsko cudo...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-02-07, 01:32   #13
Gost

Početno

Citiraj:
Cudi me sto ti Ratarko kao stariji poljoprivrednik ne znas za medjugas...
ako je vecinom radio na boljim traktorima ne mora ni znati, ja na primjer nisam imao problema sa saltanjem sve dok moj stari nije napravio zaheb pa mijenjao ihc-a za imt. taj stari ihc 432 se saltal ko vurica, a mogel je povuci vise nego neki dosta jaci traktori jer je imal cca 2,5 tone i 38 cola gume.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 22-02-07, 11:15   #14
Ratarko
Gost

Početno

@Bobo
Citiraj:
Ovo krcanje pri saltanju iz vise u nizu i obrnuto se vrlo lako rijesava medjugasom... Cudi me sto ti Ratarko kao stariji poljoprivrednik ne znas za medjugas...
Mislim da nisi dobro proèitao , traktor je bio na mjestu nije bilo potrebe za meðugasom . Inaèe ´93 sam položio za kamion i znam šta je meðugas i kako se koristi . U redovnoj vojsci sam bio radiovezista a zaduživao sam pincgauera koji je bio opremljen sa radio ureðajima ali vozio sam i sto-desetku i još neke grdosije na benzin sa tri osovine 8) tako da imam i prakse iz die or learn to drive bitch vožnje - ovo je moj termin 8)
1995 sam bio u brodskoj 108 brigadi , za vrijeme akcije Oluja , kao vozaè a ne kao vezista tako da sam dužio razna vozila u toku tih 150 dana . Sva od njih su tražila meðugas inaèe nisu išla

@frabrne
Citiraj:
ako je vecinom radio na boljim traktorima ne mora ni znati
Kao što sam rekao Bobi , na žalost znam za meðugas i volio bih da sam se rodio u vrijeme automatskih i vario mjenjaèa ali šta se može :roll:

Neznam koliko sam uspio dobro prenjeti atmosferu u onoj mojoj prièici sa krèanjem ali radilo se o tome da mene nije niiiišta moglo natjerati u kabinu Rusa kad sam vidio kako je traktor kompliciran i da neæe i neæe u brzinu . Da je to bio neki stari traktor ajde , ali u ganjc novi da sjednem i da još nešta pukne ili pokvarim , jok , ostavio sam njemu da se muèi ...
  Odgovori s citatom
Nepročitano 22-02-07, 12:33   #15
zvona
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 17.12.2006
zvona je na dobrom putu
Početno

A da napomenem ruèicu za ukljuèivanje kardana, hidraulika koja se u transportu mora nekakvim ruèicama blokirati i sto ruskih èuda. zapadno je zapadno

Ej da mogo vrjeme vratit ja,bila bi mi danas suđena
letjeli bi među zvjezdama,eh da mogu vrijeme vratit ja
zvona je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 22-02-07, 12:44   #16
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Početno

Cuj, Ratarko, mozda je taj prvi put stisnuo pedalu za 2. stupanj i probao saltat... A kad je drugi put usao u kabinu, stisao pravu pedalu... Moze biti da se covijek malo zabunio...

A za medjugas sam mislio da ovo sto ti pred kucom krce mjenjaci... Sa madjugasom na mijestu samo pogorsas stvar, posto jedna osovina u mjenjacu stoji...
Nepročitano 22-02-07, 16:46   #17
Ratarko
Gost

Početno

Ma razumijem te , završio sam industrijsku školu + neko iskustvo oko tih vražji strojeva od kada znam za sebe i onda kako i sam kažeš nema toga mjenjaèa kojeg nebi znao ušaltat ... Radi se o tome da se to krèanje uvijek dogaða na Rusima pa sam došao do zakljuèka da su im mjenjaèi jako loši po pitanju koliko su user friendly.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 22-02-07, 19:32   #18
Mister x
Regularni Član

Član foruma od: 31.12.2006
Mister x je na dobrom putu
Početno

Jel ima koji traktor sa automatik getribom kad ste veè navalili o šaltanju?
Nepročitano 22-02-07, 19:34   #19
Ratarko
Gost

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Mister x
Jel ima koji traktor sa automatik getribom kad ste veè navalili o šaltanju?
Koji traktor , Belarus ?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 22-02-07, 19:35   #20
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Početno

Naravno da ima...

Skoro svi veci traktori poslije 199x imaju kao opciju...

Vidio sam JD (ne znam vise model) 1991 godiste koji se salta bez kvacila, a kvacilo mu treba jedino kad krece pod teretom... Naravno to se do sada vec usavrsilo da sve ide preko variomata i gotovo...
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Balirke za kvadratne bale , opća rasprava zoran Balirke 2114 14-10-18 11:43
Mtz 52-82 (popularni BELARUS) savoris MTZ - Minsk Traktorski Zavod 2063 07-08-18 17:03
prodajem belarus t 40!!! t40sb Ponuda 6 31-10-12 19:17

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 05:44.