Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Voćarstvo i maslinarstvo > Jabučasto voće Koje su ovo sve bolesti na kruški?

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 21-05-11, 18:44   #1
astrbac
Gost

Početno Koje su ovo sve bolesti na kruški?

Alo ekipa,

dugo nisam davio pa rekoh krajnje je vrijeme. Krusku (veliku) i dvije male ("balerinke") mi napale bolesti i to puno njih.

Evo redom slike nametnika pa ako netko ima ideju sto je to i cime da se protiv toga borim, bio bih jako zahvalan. Slikano nekakvom losom kombinacijom fotica i povecala pa ne znam koliko cete skuziti; malo je mutnjikavo. Uvecanje insekata je oko 8 puta; u stvarnosti su JAKO maleni, otprilike kao 2, 3 zrnca maka ili pola sjemenke sezama.

(zasad sam u poljoapoteci dobio savjet - Confidor i Baycor, pomjesani i udri po svim vockama)

Bolest 1. OVA ME NAJVISE BRINE! Samo odrezati zarazene vrhove i lisce i spaliti?

By astrbac at 2011-05-21

Bolest 2.

By astrbac at 2011-05-21

Bolest 2., straznja strana listova

By astrbac at 2011-05-21

Bolest 2., krupni plan

By astrbac at 2011-05-21

Nametnik 3.

By astrbac at 2011-05-21

Nametnik 4.

By astrbac at 2011-05-21
  Odgovori s citatom

Nepročitano 25-06-11, 00:24   #2
Ranko
Uvaženi Član

Ranko avatar

Član foruma od: 28.06.2008
Ranko će uskoro postati poznatRanko će uskoro postati poznat
Početno

Pozdrav.
Evo da probam koliko toliko rijesiti zagonetku.
Ova prva bolest: Ako na vrhu grancice ima spiralno postavljene tackice po sebi to jest ubusenja onda se radi o nekoj osi cini mi se, sve u svemu nista opasno, a ako nema onda .....
A nametnik 3 mi se cini da je jabucna zelena us, ovo ostalo neznam bas sta je, nisam bas neki doktor za bolesti, vise sam ortoped :rolfer:. Treba kolega Njoko da to malo pregleda on je doktor za bolesti kruske.
A jos da nadodam ako se neki od tih nametnika nalazi na vrhovima mladara i ako vocka pusta mednu rosu onda se radi o kruskinoj buhi. Toliko od mene, nadam se da sam koliko toliko pomogao
Nepročitano 25-06-11, 00:44   #3
Tomislav
Uvaženi Član

Član foruma od: 09.01.2007
Tomislav je na dobrom putu
Početno ....

Bok!Pod jedan su simptomi najbliži napadu osice ali ne vidim spiralne crne točkice odnosno ubušenja osice,inaće se to često pobrka sa bakterijskom paleži.Bolest 2 ti je napad grinja,3. obična lisna uš ,mačji kašalj za riješiti a zadnja slika je jako mutna i slaba slika ali bi bila kruškina buha gledajući po boji ličinki.Uglavnom čestitke,dobio si jack pot,šala .Osica neka te ne brine,samo otrgni te suhe dijelove zajedno sa dijelom zelene mladice,za grinje ti je Ortus koji će riješiti i uši a buha će biti malo teže riješiva i nažalost skupa za rješavanje...ako ti je jako napala onda Kraft ili Vertimec,imaš za kupiti mala pakovanja.
Tomislav je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-06-11, 00:49   #4
Tomislav
Uvaženi Član

Član foruma od: 09.01.2007
Tomislav je na dobrom putu
Početno

Jel oko ličinki na zadnjoj slici ima medne rose?Dirneš prstom i to ti bude ljepljivo kao med.Ako nije otpiši buhu i uslikaj to malo bolje na listu.
Tomislav je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-06-11, 00:58   #5
joekiki
Super Uvaženi Član

joekiki avatar

Član foruma od: 21.10.2008
joekiki ima spektakularnu aurujoekiki ima spektakularnu aurujoekiki ima spektakularnu auru
Početno

Pozdrav svima!
[QUOTE=astrbac;708276]Alo ekipa,

dugo nisam davio pa rekoh krajnje je vrijeme. Krusku (veliku) i dvije male ("balerinke") mi napale bolesti i to puno njih.

Evo redom slike nametnika pa ako netko ima ideju sto je to i cime da se protiv toga borim, bio bih jako zahvalan. Slikano nekakvom losom kombinacijom fotica i povecala pa ne znam koliko cete skuziti; malo je mutnjikavo. Uvecanje insekata je oko 8 puta; u stvarnosti su JAKO maleni, otprilike kao 2, 3 zrnca maka ili pola sjemenke sezama.

(zasad sam u poljoapoteci dobio savjet - Confidor i Baycor, pomjesani i udri po svim vockama)

Bolest 1. OVA ME NAJVISE BRINE! Samo odrezati zarazene vrhove i lisce i spaliti?

Bolest 1 - erwinia amylovora!

Bolest 2 - e-pyri i nemožeš mu ništa,,, naknadno da ga sprečiš...uglavnom napada list, a plod uspesno sazreva...

Bolest 3/4... rešava se insekticidima...
pozzz joe:mrgreen:

Posljednje uređivanje od Žuti : 30-06-11 at 23:23
joekiki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-06-11, 13:51   #6
Njoko
Super Uvaženi Član

Njoko avatar

Član foruma od: 10.10.2010
Njoko će uskoro postati poznat
Početno

1 Sušenje vrhova izboja kruškaina osa šiškarica mora imati sitne ubode ispod (crne tičkice)
-ako ima crvene kapljice onda je nažalost bakterijska palež,ali mislim prije na ovo prvo
2 kruškina grinja(akaricid)
3 uši

Tomislav je dao odgovore
Nepročitano 25-06-11, 15:01   #7
neretvanin
Regularni Član

Član foruma od: 05.09.2010
neretvanin je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Njoko Vidi poruku
1 Sušenje vrhova izboja kruškaina osa šiškarica mora imati sitne ubode ispod (crne tičkice)
-ako ima crvene kapljice onda je nažalost bakterijska palež,ali mislim prije na ovo prvo
2 kruškina grinja(akaricid)
3 uši

Tomislav je dao odgovore
Od cvjetnje pa do danas imao sam ukupno 12 prskanja i trebat ce jos 2 puta najmanje.jucer bas prskao samo vertimecom sa etalfix bez fungicida.
neretvanin je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-06-11, 19:28   #8
Njoko
Super Uvaženi Član

Njoko avatar

Član foruma od: 10.10.2010
Njoko će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od neretvanin Vidi poruku
Od cvjetnje pa do danas imao sam ukupno 12 prskanja i trebat ce jos 2 puta najmanje.jucer bas prskao samo vertimecom sa etalfix bez fungicida.
Nikada od kada imam kruške nisam manje prskao do sada 8 puta,ali smo se dobrano naradili skidanjem zaraženih izboja i zel.rezidba dalje korisni predatori preuzimaju posao,tako da predstoji samo jedno prskanje balisom u 8 mj.
Zašto nekoristiš RIMON 10EC učinkovito suzbija kruš.buhu a neuništava korisne predatore.
Nepročitano 25-06-11, 19:34   #9
neretvanin
Regularni Član

Član foruma od: 05.09.2010
neretvanin je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Njoko Vidi poruku
Nikada od kada imam kruške nisam manje prskao do sada 8 puta,ali smo se dobrano naradili skidanjem zaraženih izboja i zel.rezidba dalje korisni predatori preuzimaju posao,tako da predstoji samo jedno prskanje balisom u 8 mj.
Zašto nekoristiš RIMON 10EC učinkovito suzbija kruš.buhu a neuništava korisne predatore.
koja je cijena i kakvo je pakiranje
neretvanin je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 25-06-11, 20:30   #10
Ranko
Uvaženi Član

Ranko avatar

Član foruma od: 28.06.2008
Ranko će uskoro postati poznatRanko će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od joekiki Vidi poruku
Bolest 1 - erwinia amylovora!
Kladim se da nije. Odma na naj gore :scratch

astrbac> uzmi i samo prelomi grancicu na prelazu izmedju zdravog i osusenog dijela, tu negdje bi trebao biti crv. Onda je to sigurno napad osice. A onaj zadnji stetnik naj vise mi se cini na kruskinu buhu
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Kruške MuUki Jabu?asto vo?e 680 06-12-18 07:19
Bolesti i štetočine Vinove loze swizach Radovi u vinogradu 156 02-07-18 00:27
kruška daevu Ponuda 5 31-08-13 15:47
Bolesti paprike teodul Povrtlarstvo 16 07-06-12 01:20
Zaštita pšenice i ječma od bolesti i korova Ratarko Ratarstvo 68 05-03-09 17:21

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 17:38.