Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Peradarstvo Inkubator
Peradarstvo Sve o grani stočarstva koja se bavi uzgojem pernatih životinja sa ciljem dobijanja mesa, perja i jaja.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 10-04-18, 17:54   #11
Myrnas
Polako se zagrijava

Myrnas avatar

Član foruma od: 29.06.2015
Myrnas je na dobrom putu
Početno

imam ventilator od računara , mali je ako znaš od AMD procesora
Da napomenem jaja sa lijeve strane gdje nemam rupicu na gornjoj strani su se vise izlegla nego na desnoj gdje ima rupica, mislim ds mi je temp izlazila sva preko lijeve strane

Posljednje uređivanje od ZJ : 10-04-18 at 21:52 Razlog: spajanje uzastopnih poruka
Myrnas je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 10-04-18, 17:58   #12
komer
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 01.07.2008
komer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni dragulj
Početno Re: Inkubator

Ajd poslikaj sve ako nije problem..ventilator od procesora je premali..uzmi 12cm ventilator i spoji ga na 5 ili 7 volti,tek toliko da miješa zrak,ako prebrzo vrti onda se zrak suši brže.

Ps. Koju sondu imaš temperaturnu?
Dht11,ili ds1820 ili pt100 il ntc?
komer je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-04-18, 18:01   #13
Myrnas
Polako se zagrijava

Myrnas avatar

Myrnas je na dobrom putu
Početno

Ja imam automatsku regulaciju vlage, uronio sam žarulje u vodu i kada opadne vlaga -5% od zadane vrijednosti upale se sijalice i vrate vlagu sa time da se temp ne remeti

Posljednje uređivanje od ZJ : 10-04-18 at 21:54 Razlog: spajanje uzastopnih poruka
Nepročitano 10-04-18, 21:42   #14
komer
Super Uvaženi Član

komer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni draguljkomer je nebrušeni dragulj

Ok izgleda samo veći ventilator da bolje izmješa zrak i to je to..
Nepročitano 10-04-18, 22:03   #15
Myrnas
Polako se zagrijava

Myrnas avatar

Myrnas je na dobrom putu

Treba li jaja prskati? čime se prska, kojim danima se prska? Koja temperatura ide i koja vlaga?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nepročitano 10-04-18, 22:45   #16
komer
Super Uvaženi Član

Ako je vlaga konstantna onda netreba prskati,iako kažu da jaja vodene peradi ne škodi i dodatno prskati.
Nepročitano 11-04-18, 00:06   #17
Myrnas
Polako se zagrijava

Myrnas avatar

Myrnas je na dobrom putu

Izvinjavam se, nisam vidio vas prethodni post.. koristim DHT22 crveni.

Imaš li ti neku idealnu temperaturu i vlagu koju koristiš? A sta mislis o hlađenju jaja da li to treba raditi i kako se radi. I da li treba jabukovim sircetom špricati.

Posljednje uređivanje od ZJ : 12-04-18 at 00:46
Nepročitano 11-04-18, 18:03   #18
komer
Super Uvaženi Član

Meni ti je postavljena temp na 38.5.
Neide iznad 39 i ne pada ispod 38..barem po 2 termometra koja jos ima kontrolna u inkubatoru tako pokazuje..inace imam bios midi inkubatore za 540kom kokošjih jaja i do sada se jednom nešto zblesiralo u 7-8godina koliko ih imam.
Nisam nikad čuo za prskanje jabučnim octom,neznam samo di ga u prirodi perad nađe;)
Znam da se to vjerovatno odnosi na omekšavanje ljuske,ali zametak diše kroz pore na ljusci pa vjerujem da mu netreba jabučnog octa jer si radi salatu u jajetu
Isto tako jaja se ne peru prije inkubiranja da se ne zatvore pore na ljusci.
Ja dezinficiram jaja tako da u zagrijani inkubator postavim posudu sa formaldehidom u koji stavim malo kalijevog permanganata i ostavim 5 min da djeluje,tj isparava i to je to.

I rupe koje imam na inkubatoru zatvaram 3 dana prije nego se pilići trebaju izleći kako bi vlaga bila oko 90%.
Nepročitano 11-04-18, 22:05   #19
Myrnas
Polako se zagrijava

Myrnas avatar

Myrnas je na dobrom putu

Koje termometre preporučuješ ? Hvala ti na savjetima od srca.
Našao sam ventilator 12 cm pa ću ga spojiti da sporo vrti pa se nadam da ću dobiti istu temp u svim djelovima inkubatora.
Da li je mjerenje živinim toplomjerom za ljude tacno?
I još me zanima vadiš li jaja van da se "ohlade".

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nepročitano 11-04-18, 23:05   #20
komer
Super Uvaženi Član

Dobio sam 1 uz inkubator taj je živin,a drugi je isto od nekog drugog inkubatora ali nije živin.(oba pokazuju istu temperaturi kada su jedan pored drugog..)
Živin termometar kojima ljudo mjere temperaturu neidu prema minusu,tj ako padne temperatura on ne reagira,zato ga svaki puta moraš "trest" da padne temp na 35 npr pa da mjeriš ljudsku temperaturu i on pokazuje najvišu..
Ne vadim jaja na hlađenje,ali kada.dolijevam vodu u posudu isključim ventilator i ulijem,traje par sekundi pa se jaja "ohlade" tj pomiješaju se vanjska i temperatura inkubatora..
Neznam kojo termometar da ri preporučim,ali ako možeš naći rezervne od nekog tvorničkog inkubatora,trebao bi biti dobar (nije vjerovatno ni jeftin).
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 22:10.