Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Peradarstvo Čime hranite svoje kokice?
Peradarstvo Sve o grani stočarstva koja se bavi uzgojem pernatih životinja sa ciljem dobijanja mesa, perja i jaja.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 02-07-18, 09:35   #21
emka
Početnik

Član foruma od: 28.06.2017
emka je na dobrom putu
Početno Re: Čime hranite svoje kokice?

Ukoliko starije kokoši hrvatice jedu samo šrot pomiješan sa nešto pšenice i dodam nešto smjese za nesenje, pilićima od 2 mjeseca dajem šrot npr. kako spriječiti da i oni pojedu
ovo od starijih u kojima je smjesa za nesidbu ?? Da li im to škodi. Hvala na savjetu.
emka je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 02-07-18, 22:43   #22
Majok
Aktivni Član

Član foruma od: 04.05.2018
Majok ima spektakularnu auruMajok ima spektakularnu auru

Za hranidbu kokoši se zrno "MORA" samljeti bez obzira jel se radi o kukuruzu,pšenici ili nečemu trećem.Kokoši nemaju zube i ako zrno nije samljeto one ga samo progutaju i poseru u onom obliku u kojem su ga i pojele.To je kao da kažete da ćete bolje iskoristiti recimo komad mesa ako ga bez žvakanja progutate.Nema smisla baš,zar ne?Za bolju nesivost mora biti raznolika prehrana sa dosta proteina i kalcija,jedno jaje u prosjeku ima oko 6.5-7 grama proteina pa si računajte koliko treba hrane da namiri svoje potrebe za proteinima i još da proizvede jaje.Sam kukuruz je energetsko krmivo,ima više ugljikohidrata nego proteina.Zato treba dodati i tritikala ili ječma,zobi,suncokreta,brašna lucerne ili čak ribljeg brašna.I još jedan trik,možete kupiti kalcitno brašno u trgovini i košta 25 kila oko 30 kuna ili ljuske od jajeta sušiti i mljeti u mlinu dok ne postanu kao prah i to im mješati u hranu.I svaka kokoš će snjeti jaje svaki dan,bez puno filozofije i nagađanja.
Majok je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-07-18, 09:14   #23
emka
Početnik

Član foruma od: 28.06.2017
emka je na dobrom putu

Dajem kokama šrot, pšenicu ječam u zrnu cca 10 % ....no pitam da li mlađim pilićima smeta (2 mj stari) što ponekad pojedu hranu starijih koka u koju stavljam uz šrot i smjesu za nesidbu Znači da li će im to naškoditi jer za njih mi je rečeno da samo stavljam u šrot omjer koncentrata za piliće 1:4. Hvala
emka je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-07-18, 10:19   #24
Majok
Aktivni Član

Neće im ništa biti,bez brige.Moji isto jedu isto sve kao i odrasle kokoši
Nepročitano 03-07-18, 10:25   #25
puknuti
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od Majok Vidi poruku
Za hranidbu kokoši se zrno "MORA" samljeti bez obzira jel se radi o kukuruzu,pšenici ili nečemu trećem.Kokoši nemaju zube i ako zrno nije samljeto one ga samo progutaju i poseru u onom obliku u kojem su ga i pojele.To je kao da kažete da ćete bolje iskoristiti recimo komad mesa ako ga bez žvakanja progutate.Nema smisla baš,zar ne?Za bolju nesivost mora biti raznolika prehrana sa dosta proteina i kalcija,jedno jaje u prosjeku ima oko 6.5-7 grama proteina pa si računajte koliko treba hrane da namiri svoje potrebe za proteinima i još da proizvede jaje.Sam kukuruz je energetsko krmivo,ima više ugljikohidrata nego proteina.Zato treba dodati i tritikala ili ječma,zobi,suncokreta,brašna lucerne ili čak ribljeg brašna.I još jedan trik,možete kupiti kalcitno brašno u trgovini i košta 25 kila oko 30 kuna ili ljuske od jajeta sušiti i mljeti u mlinu dok ne postanu kao prah i to im mješati u hranu.I svaka kokoš će snjeti jaje svaki dan,bez puno filozofije i nagađanja.
upravo suprotno , kokoš ima mišičavi želudac a ako nema zrnja za mljevenje pozoba kemen da sama sebi ne probavi želudac .

cijelo zrno se ne smije davati kravama , pa čak ni svinjama
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-07-18, 11:21   #26
Majok
Aktivni Član

Kamenčići u želucu služe za usitnjavanje hrane,jer onda bi ove u kavezima što nikad ne vide kamenja sve bile bez želudaca jer bi im sam sebe probavio
Nepročitano 03-07-18, 12:00   #27
zzzz
Polako se zagrijava

Član foruma od: 12.01.2016
zzzz je na dobrom putu

Kokosima u kavezima se svakao daje koncentrat, a i da nemaju kamencice u bubcu mogu svakako da samelju zrno, jer ono prvo prolazi kroz voljku u kojoj se natopi i omeksa, pa ga zeludac opet moze svariti tj prethodno samleti. ne bi zeludac sam sebe svario jer ima zastitnu prevlaku koju ce zrno, bilo kakvo tesko probiti.
zzzz je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 05-07-18, 11:29   #28
Majok
Aktivni Član

Možda mogu da ga samelju ali ga neće iskoristiti tako dobro kao mljeveno zrno.Treba im puno više vremena i energije da probave zrno nego što bi im trebalo da probave to isto zrno ali samljeveno.Nema od zrnja jaja,nek priča tko god hoće i što hoće.Znam ja dok odem nekud na par dana pa mater počne hraniti kokoši samo sa zrnima jer joj je baba tako bila rekla nekad.Odmah nesivost padne za više od duplo,i onda kad se vratim kaže "neznam zašto su prestale nesti jaja".Da je zrno bolje od mljevenog sve peradarske farme bi koristile samo cijela zrna,i bilo bi im puno jeftinije tako.Ali onda nebi bilo dosta jaja ni da otplate tu hranu koju pojedu
Nepročitano 05-07-18, 12:26   #29
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Majok,
ovaj tvoj komentar potpisujem u cjelosti. U prvom si malo fulal.
Treba još napomenuti da šrot ne smije biti presitno samljeven.
Imam praksu da kokicama dajem malo cijelog zrna, a šrot posipljem po zrnju. Pojedu uglavnom šrot (smjesa od: kuruze-80 lit, pšenica-40 lit, kolači od prešanja bučnih košic-8 lit, sojina sačma-4 lit), a zrnja nekaj malo kad in zmanjka šrota. Na taj način ih kontroliram da nisu predebele (grahoraste) jer onda opet ne nesu.
Mlade (5 mjeseci stare grahoraste) dobivaju samo šrot. Jednog kokotića smo morali ubiti. Bil je prelakoten i jel je više nek mu je trebalo pa mu je to došlo glave. Očiščen je imal malo prek 2 kg i bil pun masti.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 05-07-18, 13:25   #30
Majok
Aktivni Član

Iwanho slobodno me ispravi to malo što sam fulao.Kod mene su kokoši slobodne i hodaju po cijelom imanju i po pašnjaku od krava.Tak da nemoram paziti na debljinu,nisam nikada imao predebele koke jer stalno hodaju i trče.Vjerujem da ti imaš za koke dobro uređeno mjesto,kak sam vidio tvoje slike od kukuruza i vrta vidim da paziš na detalje
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 10:02.