Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Vinarstvo Crno vino
Vinarstvo Tehnologije vrenja i čuvanja vina, podrumarstvo, vinsko posuđe i oprema

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 11-09-17, 21:16   #51
Pjero
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 22.11.2010
Pjero ima spektakularnu auruPjero ima spektakularnu auru
Početno Re: Crno vino

Prvu stvar u masulj treba ubaciti 10g na 100l K2S2O5 s 5% tanina.
Nakon toga ubaciti kvasce i neka kuha 4-7 dana.
Prešanje,
Pretoči u bačvu i stavi vrenjaču.
Pjero je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 12-09-17, 18:08   #52
digital26
Polako se zagrijava

Član foruma od: 08.04.2013
digital26 je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Pjero Vidi poruku
Prvu stvar u masulj treba ubaciti 10g na 100l K2S2O5 s 5% tanina.
Nakon toga ubaciti kvasce i neka kuha 4-7 dana.
Prešanje,
Pretoči u bačvu i stavi vrenjaču.
Aha znaci odma u kacu kad smuljam grožđe tad odmah dodam kvasac i K2S2O5 ja sam mislio da se to doda poslje kad pretocim u bacvu.Hvala. i secer se dodaje odmah u bavcu kad izmjerim slader?. Da li se moze sa ovim instrumetom https://csabazar.hu/termek/200202:bo..._0-20_tf_34_mm izjeriti sladoća ili moram nesto drugo kupovati.
I jos jedno pitanje. Kad prvi put pretače da li vino moze biti u doticaju sa zrakom ili ne?

Posljednje uređivanje od digital26 : 12-09-17 at 18:13
digital26 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-09-17, 19:42   #53
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Ako voliš kemiju, onda radi kak je opisano. U protivnom, kad se koriste prirodni kvasci za vrenje, nema dodavanja pirovina prije prvog pretoka. S kemijom buš sigurno imal dobro vrenje, a bez nje neki imaju problema. Ja izbjegavam kemiju gdje god mogu, koristim prirodne kvasce koji su u grožđu i do sada nisam imal problema.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-09-17, 20:49   #54
stevan990
Početnik

Član foruma od: 02.07.2017
stevan990 je na dobrom putu

Ja nisam stavljao kvasce ali ti ako hoces mozes da ih pripremis dan dva prije muljanja da bi bili u burnom vrenju,i onda ih sipas po povrsini kljuka da imaju dovoljno kiseonika i sjutri dan nakon muljanja krenes sa mesanjem kljuka,ja bentonit najver necu stavljat jer sam procitao da skida deo bojenih i aromaticnih materija kod crnih vina.Ovo sam procitao u nekoj knjizi o pravljenju vina sto mi je drug dao,ako sam ngdje pogrijesio molim vas da me iskusniji isprave posto i ja prvi put pravim vino :-)
stevan990 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-09-17, 20:54   #55
Pjero
Super Uvaženi Član

NE! @digital26.
Prije se dodaje bisulfit u masulj, izmješaj dobro, dodaj šečer ako treba a nakon par sati -1 dan dodaj pripremljeni kvasac.
Ako radiš obrnuto, zaustaviš rad kvasca.
Tako nešto kupi, košta nekih 30tak kn: http://www.sd-duvancic.hr/mostomjeri-po-babo-u/
Vino nesmije biti u kontaktu sa zrakom i pretače se kad fermentacija je gotova.
Nepročitano 12-09-17, 21:38   #56
digital26
Polako se zagrijava

Citiraj:
Prvotno napisano od Pjero Vidi poruku
NE! @digital26.
Prije se dodaje bisulfit u masulj, izmješaj dobro, dodaj šečer ako treba a nakon par sati -1 dan dodaj pripremljeni kvasac.
Ako radiš obrnuto, zaustaviš rad kvasca.
Tako nešto kupi, košta nekih 30tak kn: http://www.sd-duvancic.hr/mostomjeri-po-babo-u/
Vino nesmije biti u kontaktu sa zrakom i pretače se kad fermentacija je gotova.
Hvala za ovo sa mošt.
Zam da vino kad se kladisti u inoxs posudu ne smje biti u doticaju sa zrakom. Mene interesuje masulj dok je u bacvi da li i nju moram zatvoriti hermeticki. Sa ljudima sam pricao da ostvaim , ali onda se skupe one musice sto idu na secer. Da li kacu u kojoj je grozdje trebam zatvoriti i ostaviti 5-6 dana da pusti tanin ili da ostavim otvorenu. Ako ostavim otvorenu kao sto ti kazes to je sve u dotoku sa zrakom. Koliko sam te skontao tek kad pretocim vino u inoxs posudu ne smije onda da doje u kontak sa zrakom. A kad prebacujem iz bureta u inox ono smije da bude u dotoku ili ne smije ni tada. Ako ne sme. Obicno vino kad pocne da kuha na vrhu kace se stori kora od masulja. E sad ako ne sme doci u kontakt sa zrakom kontao sam gurnuti cricvo i pumpom izvuci u inox ili prije svega na bacvi napravit slavinu i pustiti da roz crijevo otoci u inoksicu(Ima prirodan pad posto je bacva na visini). To je u slucaju da prilikom priljevanja mosta i smjestanja u inox posudu ne smije da dodje u kontakt zrakom.
Da li se kad se pretace iz kace most u inox vino treba procjediti ili se to radi prilikom prvog preticanja i da li se uopste to radi. Ljudi su mi rekli da mogu sterilnu gazu.
Malo sam naporaran ali volim pitati . Hvla jos jednom
Nepročitano 12-09-17, 21:59   #57
Pjero
Super Uvaženi Član

Kod mene masulj u kacu ne pokrivam, već izmješam svaka 3 sata u narednih 4-5 dana.
Visoka doza bisulfita štiti od oksidacije.
Za procijediti koristi tako nešto https://www.emmezeta.hr/image/882445...ing_medium.jpg ili stavi usisini filter na pumpi.
Nepročitano 15-09-17, 13:00   #58
Ekonomist
Aktivni Član

Član foruma od: 24.07.2012
Ekonomist će uskoro postati poznat

Masulj u kaci / badnju se obvezno pritisne s daskama da izađe mošt 5 cm s malo ili nimalo bobica. Rastopi se bisulfit 5- 10 g. n 100 litara masulja i polije po vrhu mošta. Pokrije se da je manje doticaja zraka. Svaki drugi dan promiješati. Proces vrenja odradi na masulju. Kad se otoči masulj se pritisne daskama da opet izađe vino na vrh i tako može ostati bez kiseljenja do kad se preradi za r..iju. Nikad ne smije doći do kiseljenja masulja, nikad, n, n.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
Nepročitano 21-09-17, 14:13   #59
digital26
Polako se zagrijava

Evo ovako da se javim. Vino sam ostavio u bacvi 5 dana i mijesao svaki dan. Nisam dodavao nikakve kemikalije. Odlucio sam napraviti pa sta ispadne. Vina ima oko 50 litara i stavio sam u dvije staklene boce po 34 litre. Od kada sam pretocio iz kace u staklene flase ima 5 dnana. Posto nisam uspio nabaviti vrenjace improvizirao sam tako da crijevo stavim u flasu a drugi dio u kantu sa vodu tako da nema doticaja sa zrakom. Sad to izbaciva mjehurice svako malo sto i trebalo.

Pitanje
U slucaju da mjehurci prestanu da li treba vino (most) prozraciti ili dodati kvasac da potakne ponovno vrenje. To u sluaju da prestanu mjehurici sto kod mene jos nije slucaj jer jos ima pjene u boci i mjehurici izlaz.

Koliko odprilike to treba da radi posto ti mjehurici odmah sutradan poceli. danas je 5 dan kako se to odvija fermetacija.
Nepročitano 21-09-17, 18:01   #60
Zoki ticić
Super Uvaženi Član

Zoki ticić avatar

Član foruma od: 19.11.2012
Zoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svimaZoki ticić je ime poznato svima

Što više, to bolje. Meni je kuhalo i preko mjesec dana ali to je bio rekord. Nemoj ga dirati dok god vidiš da imalo radi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
Zoki ticić je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Bijelo vino! Tomislav523 Vinarstvo 224 05-10-17 09:33
P: grožđe - više sorti... CRNO zwer Ponuda 2 02-09-13 22:58
Vino iz amfora temptation Vinarstvo 10 18-01-12 18:59
Crno kromiranje seljačić Svatara 8 04-09-11 20:10
Vino Alex92 Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 7 07-08-10 12:10

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 02:46.