Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Peradarstvo KOKE HRVATICE
Peradarstvo Sve o grani stočarstva koja se bavi uzgojem pernatih životinja sa ciljem dobijanja mesa, perja i jaja.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 15-12-16, 17:13   #141
andrusko
Početnik

Član foruma od: 19.06.2013
andrusko je na dobrom putu
Početno Re: KOKE HRVATICE

Svaka vam čast moram dobro promislit sto i kako pa se javim
andrusko je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 13-03-17, 14:57   #142
Hrca00
Početnik

Član foruma od: 08.03.2017
Hrca00 je na dobrom putu

ja bih malo oživio temu

Planiram u što skorije vrijeme otvoriti OPG i krenuti s uzgojem kokoši hrvatica za prodaju jaja.
Novi sam u svemu tome ali evo čitam literature i informiram se koliko god mogu.
Ne bih išao na poticaje jer mi je smor odvajat svako jato posebno. Za početak bi krenio sa cca 100kom i broj povećavao vlastitim kokama.
Zasada imam cca 800m2 iza obiteljske kuće što je nekada bio voćnjak, a dvorište mi je fizički pregrađeno prednje od zadnjeg objektom (svinjci, čardak, amfor, štala sve iz komada). Za početak bi ovu štalu preuredio malo za kokošinjac a kasnije s povećanjem broja koka i proširio taj kokošinjac.

Ono što me zanima je koliko je propisano m2 po koki u slobodnom uzgoju odnosno otvorenog prostora i koliko m2 po koki zatvorenog prostora tj. kokošinjca. Ako može link na važeći pravilnik još bolje.

Kako se bude legalan oko prodaje jaja? Etiketiranje, analiza jaja itd.?

Isto tako, ako ima netko iskusan s kokama hrvatica i ovakvom uzgoju i voljan je podijeliti koji savjet ili nešto, može se javiti na PP. Cijenio bih to kao novi zaista. Dobro bi mi došla pomoć oko izrade troška posla, oko držanja koka itd.

Eto toliko za sada, hvala unaprijed!
Hrca00 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-06-17, 21:27   #143
9a7zz
Početnik

9a7zz avatar

Član foruma od: 21.02.2017
9a7zz je na dobrom putu

Možda nije fer zbog onih koji drže koke hrvatice ali u usporedbi sa kokama Amrock hrvatice su NULA.
Amrock je čak bolja neselica,veća jaja,puno više mesa i NE KVOCA !Hrvatice su katastrofa što se tiče kvocanja.Sve po redu,a onda nema jaja.
9a7zz je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-08-17, 12:48   #144
emka
Početnik

Član foruma od: 28.06.2017
emka je na dobrom putu

Ima li tko kakva iskustva sa kljucanjem perja, da li ima što kupiti kod veterinara? Hvala.
emka je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-08-17, 13:42   #145
emka
Početnik

emka je na dobrom putu

Pretpostavljam da je do kljucanja perja (kanibalizam) došlo zbog dosta pijevaca. Kada je najbolje vrijeme za zaklat pijevce ,koliko mora biti staro pile. hvala na pomoći
Nepročitano 02-08-17, 21:44   #146
robelar
Uvaženi Član

Član foruma od: 11.10.2014
robelar je nebrušeni draguljrobelar je nebrušeni draguljrobelar je nebrušeni draguljrobelar je nebrušeni dragulj

Do kljucanja i jedenja perja može doći iz više razloga. To je poremečaj uglavnom izazvan stresom zbog nepravilno izbalansirane i jednolićne ishrane , nedostatka odnosno skućenosti prostora tj. prenapučenosti, predubokog incesta i dr. .Ponekad životinje jedna drugu kljucaju i jedu svoja jaja. Probaj formirati jato od pjetla i desetak koka , davaj im potrebne vitamine u vodu, krečaste materije , zelenja, očisti kokošinjac i napraši kokoši protiv tekuti isl. Ako ne pomogne obrati se veterinaru.
robelar je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-08-17, 08:58   #147
emka
Početnik

emka je na dobrom putu

Ispočetka je davan starter pa smanjivan omjer i sve veći udio šrota. Mislim da je hrana ok, a što se tiče vitamina da li se daju svaki dan u vodu ili kako, što je krečasta materija i kako se daje. Hvala na savjetu.
Nepročitano 03-08-17, 12:07   #148
robelar
Uvaženi Član

Član foruma od: 11.10.2014
robelar je nebrušeni draguljrobelar je nebrušeni draguljrobelar je nebrušeni draguljrobelar je nebrušeni dragulj

Ne mogu biti samo na šrotu , to je onda puko preživljavanje. Ne znam uvjete ni pojedinosti kako ih držiš no ako nisu na livadi onda im ubaci i nakosi trave i opčenito ako imaš nešto zelenog npr. otpad iz vrta. U vodu im stavi neki pripravak vitamina , npr. muvisel kako piše , al ne stalno da to piju. Mpžeš im dati i kostovit i muvisel povremeno u hranu. Samelji im i suhu ljusku od jaja ali nikako im ne davaj cijelu nego pomješano u hranu. Moraš vidjeti i nadoći koja im hrana odgovara ali sami šrot nije dosta. Probaj samljeti na grubo barem još suncokret i tritikal dok ti ne počnu jesti cijelo zrno. Uglavnom ti preporučam da kupiš gotovu smjesu za nesilice i nje umješaš bar dvadeset posto u taj šrot. Ona sadrži sve što trebaju. To ti je cijela nauka .Daj im na raspolaganje grubog pjeska ili sitnog šodera. Pjetlove drži odvojeno da ne maltretiraju koke.
robelar je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-08-17, 13:07   #149
emka
Početnik

emka je na dobrom putu

Pa izađu na livadu, vidim da nešto stalno zoblju da li im odgovara sva trava ili samo neka ne znam.Imam onaj naranđasti prašak ako je to taj vitamin no dajem u intervalu 5 dana pa pauza mjesec dana ako je to u redu.Ljuski jaja nemam baš pretjerano puno ako što i ostane. Htjela bih poklati pjevce jer pilići idu preko 3 mjesec je li sad prilika ili ima li smisla još čekati?Da li treba neka pauza od smjese pred klanje .Ne znam gdje kupiti suncokret i tritikal i do koliko starosti jedu šrot pa onda idu na cijelo zrno?Hvala.
Nepročitano 03-08-17, 18:25   #150
zzzz
Polako se zagrijava

Član foruma od: 12.01.2016
zzzz je na dobrom putu

Celo zrno ste im mogli davati pre 2 meseca.
zzzz je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Koke nesilice za konzumna jaja Ranko Peradarstvo 30 26-04-15 08:06
Kokinkine-najljepše patuljaste koke :D perje Peradarstvo 7 12-09-14 22:59
Koke ne nose jaja Kokosar Peradarstvo 23 22-10-12 22:03
kupujem piliće koke hrvatice i puriće uzgajivachpk Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 0 14-09-12 20:10

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 01:04.