Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Voćarstvo i maslinarstvo > Razmnožavanje voća Cjepljenje biljki - kalemljenje

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 04-07-16, 22:11   #441
misoo83
Polako se zagrijava

misoo83 avatar

Član foruma od: 20.02.2012
misoo83 je na dobrom putu
Početno Re: Cjepljenje biljki - kalemljenje

U ovom videu mozete videti sadnicu jabuke kalemljenu na koren.

misoo83 je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 08-11-16, 10:14   #442
Papcina
Regularni Član

Član foruma od: 31.01.2011
Papcina je na dobrom putu

izgleda da sam našao odličan vosak za kalemljenje :D napokon! slučajno naletio u jednoj agrariji, tražio vosak za premazivanje porezanih grana na maslinama i uzeo taj Arbosan, pakiranje od 1kg, 129kn kod mene dođe

vosak siv, gust i jako lijepo drži... baš me interesira kakav će se pokazat za par mjeseci...

inače nabavio i malo pakiranje ovog (netko ga je ranije preporučio tu na forumu)
https://www.pflanzotheke.de/lac-balsam-822_13415.html
pa kad bude sezona javim dojmove, za sad ga nisam otvarao
Papcina je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 13-12-16, 11:41   #443
viper50
Regularni Član

Član foruma od: 21.04.2013
viper50 je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Papcina Vidi poruku
izgleda da sam našao odličan vosak za kalemljenje :D napokon! slučajno naletio u jednoj agrariji, tražio vosak za premazivanje porezanih grana na maslinama i uzeo taj Arbosan, pakiranje od 1kg, 129kn kod mene dođe

vosak siv, gust i jako lijepo drži... baš me interesira kakav će se pokazat za par mjeseci...

inače nabavio i malo pakiranje ovog (netko ga je ranije preporučio tu na forumu)
https://www.pflanzotheke.de/lac-balsam-822_13415.html
pa kad bude sezona javim dojmove, za sad ga nisam otvarao
pozdrav!
bez obzira na pročitano,svi imaju svoja iskustva,a mene samo zanima da li je sad rano uzimati plemke od jabuke pa ih spremiti u frižider za kalemljene na iduće proljeće?hvaka
viper50 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-12-16, 15:37   #444
tatkodvd
Super Moderator

tatkodvd avatar

Član foruma od: 02.12.2011
tatkodvd će uskoro postati poznat

Nema potrebe prerano je, uzmi tamo krajem drugog mjeseca.

Upustvo za postavljanje slika Link
tatkodvd je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 26-12-16, 10:13   #445
vizy
Regularni Član

Član foruma od: 01.06.2014
vizy je na dobrom putu

Imam plemke šljive i trešnje u hladnjaku u vlažnoj krpi u vrećici za zamrzavanje uzete početkom 12. mjeseca.
Znam da je bolje uzimati plemke u 2. mjesecu, no bila je prilika za nabavku...
Postoje li šanse da plemke, što ih imam sad u hladnjaku, budu OK za cijepiti u proljeće? Ili da nabavljam kasnije druge?
vizy je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 26-12-16, 10:57   #446
misoo83
Polako se zagrijava

misoo83 avatar

Postoje sanse da budu dobre ja sam uzeo ove godine u 11 mesecu plemke i cuvam ih za kalemljenje, prosle godine sam uzo u 12 mesecu i bile sve dobre za kalemljenje.
Nepročitano 27-01-17, 15:26   #447
Tomislav523
Aktivni Član

Tomislav523 avatar

Član foruma od: 30.08.2010
Tomislav523 je na dobrom putu

Pozdrav svima

do sada sam primjenjivao iskjucivo tehniku cijepljenja na procjep,koja se pokazala relativno uspjesnom,ali u svrhu probanja drugih tehnika odlucio sam postaviti par pitanja.

Dakle, gledao sam nesto videa od jednog korisnika na yt i jak odobro objasnjava postupak,ali mi nije jasno vrijeme cijepljenja.

Koliko sam skuzio postoje dvije vrste cijepljenja na T.
Jedna kod koje se uzima plemka zajedno sa malim komadićem drveta i druga kod koje se uzima bez tog komadica drveta , odnosno uzima se kora i pup.

sada problem je sto neznam u koje se doba izvršava cijepljenje u oba slučaja?
Nepročitano 27-01-17, 16:01   #448
misoo83
Polako se zagrijava

misoo83 avatar

Kada se kalemi na budni pupoljak (taj bez kore) onda se kalemi kada pupoljak iz tekuce godine bude spreman sto zavisi od vremenskih uslova ali otprilike 6-7 mesec a kada se kalemi na spavajuci pupoljak (taj sa komadicom kore) onda se kalemi u 8-9 mesecu.
Nepročitano 27-01-17, 16:04   #449
Pjero
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 22.11.2010
Pjero će uskoro postati poznatPjero će uskoro postati poznat

Okuliranje ili cijepljenje na pup najrašireniji je,najsigurniji,najbrži i najsvrsishodniji način cijepljenja.Okuliranje se obavlja na dobro razvijenoj mladici(podlozi) s pupom,skinutoj s dijela dobro sazrele mladice plemke.Prema vremenu cijepljenja razlikuje se okuliranje na budni i spavajući pup.Na budni pup cijepi se u proljeće,poćetkom svibnja ili u lipnju.Primjenjuje se u toplijim krajevima.Potrebno je da se nova mladica iz nacijepljenog pupa,u istoj vegetaciji dobro razvije i odrveni.Okuliranje na spavajući pup obavlja se krajem ljeta,na početku kretanja sokova drugog dijela vegetacije.To je najčešće krajem kolovoza ili početkom rujna.Nacijepljeni pup počinje rasti(kreće) tek početkom vegetacije iduče godine.Plemke se uzimaju s matičnih stabala,s osvijetljene strane krošnje.Trebaju biti zdrave,odrvenjele i srednje bujne.S mladica se odmah skine lišće,a peteljke se ostave.Prije cijepljenja podloge se očiste od svih postranih ogranaka do visine na kojoj će se provesti okuliranje.U rasadničkoj proizvodnji najčešće na visini od 5 do 10 cm.Tehnika cijepljenja je jednostavna..Na određenoj visinioštricom noža zareže se kora u obliku slova "T",najprije odozdo prema gore,a odmah zatim zareže se vodoravna crta.Zatim se tupim dijelom noža kora malo razmakne ulijevo,pa udesno.S plemke se nožem skine okce s pupom i peteljkom lista.Stavi se u razmaknuti urez ispod kore,tako da se gornji kraj okca poravna s vodoravnom razrezanom crtom na podlozi.Kora se priljubi uz pup i poveže.Pri tome vezivo treba omotati oko cijele dužine reza.Preko pupa ne smije doći vezivo.Pup treba viriti ispod veziva.
Pjero je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 27-01-17, 16:46   #450
Tomislav523
Aktivni Član

Tomislav523 avatar

Član foruma od: 30.08.2010
Tomislav523 je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od misoo83 Vidi poruku
Kada se kalemi na budni pupoljak (taj bez kore) onda se kalemi kada pupoljak iz tekuce godine bude spreman sto zavisi od vremenskih uslova ali otprilike 6-7 mesec a kada se kalemi na spavajuci pupoljak (taj sa komadicom kore) onda se kalemi u 8-9 mesecu.

Valjda mislite s komadicom drveta?

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Cjepljenje soje Ratarko Ratarstvo 23 28-03-14 09:33

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 03:27.