Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Šumarstvo Peći, na drva
Šumarstvo Šumarski traktori, vitla itd, umijeće potrajnog gospodarenja šumama, kao i ostalim ekosustavima i resursima vezanim uz šumu

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 08-01-17, 13:35   #531
plus
Regularni Član

plus avatar

Član foruma od: 07.01.2016
plus ima spektakularnu auruplus ima spektakularnu auruplus ima spektakularnu auru
Početno Re: Peći, na drva

Citiraj:
Prvotno napisano od mijo Vidi poruku
Za gusane kotlove rađene za balkansko tržište se pričalo da je čest problem bila poroznost ( šupljikavost ) gusanih odljevaka . To bi mogao biti uzrok pucanja ,ali to je ipak rekla-kazala...
Ja tridesetak godina imam gusnati sobni kamin - bez vode. Sad je u klijeti u goricama. Pukla mu je stranica desetak centimetara, tu nije bilo hladne vode ni udaraca s drvima. Stari je umoran je i to je to. Izgorel i pukel mu je rost / rešetka, danas prije podne sam ga bil čistil, da bude spreman za novu potpalu. Nema tu varenja i popravka, tko ne vjeruje neka proba takav gus zavariti.
Stjecajem okolnosti na poslu je oko mene sve sami gus, kod nas ga lijevamo i obrađujemo, tak da mi nije strana kovina, strani metal. Friško odlijani gus se u rukama mojih kolega s posla vari tak kak puter.

Sve se savija dok je mlado, a dok je starije počne pucati, tako i lijevano željezo - gus.
Gusnati radijatori i gusnati kotao nisu u istim uvjetima eksploatacije. Kotao se milijun puta šokira temperaturnim šokovima, milijun ga puta bubne cijepanica, grizu ga kemijski spojevi koji nastaju prilikom gorenja drva, ugljena. otpada...

Moraju nekaj zaraditi i oni koji lijevaju gusnate kotlove zar ne.
plus je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 06-04-17, 19:18   #532
maestro91
Polako se zagrijava

Član foruma od: 09.12.2014
maestro91 je na dobrom putu

Pripremamo se uvesti centralno u kuću. Kuća u Hr. zagorju. Dvije etaže oko 130m2. Gornja etaža je potkrovlje od knaufa. Stolarija, neka osrednja pvc. Fasada klasična-sep. Bio je majstor kod nas i dao nam ponudu: s njegovim poslom i materijalom oko 25tkn. Rekako nam je da si mi možemo sami naći materijal pa on samo naplati posao. Šparet bi bio senko 30kw s pećnicom tako da se može odmah i kuhati na njega.
Evo slika popisa potrebnih dijelova te ponude jedne trgovine:

Slika ponude je malo korigirana jer je bio ponuđen šparet bez pećnice.
Ta ponuda mi je za sad najpovoljnija jedino me muči marka radijatora ENRAD, odnosno njihova kvaliteta. Majstor je rekao da nije čuo za njih, ali ako želimo da ih može ugraditi.

Dakle zanima me sljedeće: kvaliteta navedenog radijatora, šparet senko ili neka druga firma, da li je cijena visoka/niska dodatni savjeti i preporuke trgovina i proizvođača.
maestro91 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-04-17, 20:04   #533
damirko
Regularni Član

Član foruma od: 15.08.2016
damirko će uskoro postati poznat

Alu radijatori su puno bolji jer griju i kad je temp u kotlu niza,a te kombinirane peci nisu neko dobro rjesenje - mislim da ti je to i preslaba pec za zagorske temperature...
damirko je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-04-17, 20:53   #534
kawasaki0201
Super Uvaženi Član

kawasaki0201 avatar

Član foruma od: 16.01.2011
kawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajan

Šogor ima senko 25kw bez pečnice, nikakvu izolaciju na kući i tavanu osim pvc stolarije i grije 120m2 bez sve brige, spali kroz cijelu godinu nekih 20-25m drva, a Međimurje i Zagorje ti imaju skoro iste temperature zimi. Uzmi slobodno.
Nepročitano 06-04-17, 21:04   #535
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije

..samo ja mislim da na tim šparetima nema kuhanja kad radi centralno ..jer se ložište tj rost spušta .
Nepročitano 06-04-17, 21:35   #536
Tomislav523
Aktivni Član

Tomislav523 avatar

Član foruma od: 30.08.2010
Tomislav523 je na dobrom putu

Kolega puknuti je u pravu, zaboravi i pečenje i kuhanje...a čim to zaboraviš razmisli o kupnji kotla, zbog bolje iskoristivosti na stranu vode.

Što se tiče pečenja/kuhanja, nemoguče je ,jer da bi održavali temperaturu ploče/pečnice ovolno visokom treba dosta ložiti i puštati zrak ,a tada kotlovska voda lako dolazi do visokih(opasnih) vrijednosti. (naravno sve ovisi o kolicini radijatora u pogonu i sistemu)
Nepročitano 06-04-17, 21:37   #537
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajaniwanho je sjajan

Imam takav štednjak (30 kW) od Alum - Prometa. Ložište se može podesiti po visini i u toku loženja (škare + žlajf). Prije sam se grijal na plin i imal klasični štednjak samo za kuhanje.
Za sad sam jako zadovoljan s njime.

Jedini problem tih štednjaka je kad vanjske temperature padnu ispod -20°C. Tada mu ujutro treba malo više vremena da digne temperaturu vode iznad 60°C jer se kroz hladnu noć ipak sve ohladi.
Tu je plin u velikoj prednosti, voda je iznad 60 već za nekoliko minuta.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 07-04-17, 05:12   #538
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije

svaki kotel na drva je tromiji ob bilo kakvog plina
Nepročitano 07-04-17, 09:05   #539
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Član foruma od: 09.11.2011
DARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mraku

ja bi zel veći bojler...mislim da nije namjera kuhati samo po zimi, pa da se peć ima di ohladit mogal bi uzet bojler bar 150 litri...
Nepročitano 07-04-17, 09:31   #540
kawasaki0201
Super Uvaženi Član

kawasaki0201 avatar

Član foruma od: 16.01.2011
kawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajankawasaki0201 je sjajan

Uzeti kombi bojler kak Darijus veli i ujedni bu služil kao akomulator.

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Kalači drva zoki Šumarstvo 3480 Danas 06:08
banzek za piljenje drva stjepan168 Ostali priključci 118 23-05-17 14:21
Svojstva drva gpugelni Šumarstvo 26 19-03-13 10:46
K:Drva za ogrijev hitno Loncin Potražnja 0 18-03-13 13:39

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 09:41.