Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ratarstvo Duhan
Ratarstvo Ratarska proizvodnja od sjetve do žetve. Mehanizacija, poticaji, zaštita, gnojidba ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 16-04-07, 23:06   #11
Ratarko
Gost

Početno

Recimo da sam zadovoljan sa odgovorima , za sada 8)
Hvala .

Å*teta Å¡to kod nas nitko ne sadi duhan pa mi onda ta tema nebi bila toliko strana.
Jedne godine sam prošao pokraj jedne parcele duhana u mojoj okolici , možda jedan hektar površine ali kako je taj èovjek prošao financijski sa njim , ne znam .
  Odgovori s citatom

Nepročitano 16-04-07, 23:10   #12
krx pozega
Uvaženi Član

Član foruma od: 01.02.2007
krx pozega je na dobrom putu
Početno

Slavonija za trideset godina...vinova loza,duhan i naravno farme...

@Bobo duhan je jioš uvijek najprofitabilniji ali se definitivno u njemu najviše radi,a kad sam èuo kako je nekad bio plaæen u nemaèkoj..gdje bih ja sad i svi bili..ove godine su nam digli cijenu za 1,5 kuna što bi meni po prošlogodišnjim kilama dalo "samo"jiš dodatnih 35000 kuna
Mrežu æu poslikati sutra pa æeš vidjeti uglavnom štiti od orošavanja ad od istog je materijala kao vreæe za krumpire..
krx pozega je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-04-07, 23:14   #13
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

A eto, malo po malo i idemo i mi naprijed...

Vama su digli cjenu gore, a nama klase davali kao nikada do sada... Bilo mi cak i smjesno gledati kako u kutjevu klasiraju. Prosjek sam imao 2. klasu, sto je za ikoga u mom kraju nepojmljivo... Tako je svaki iole dobar duhan dobivao klasu vise od obicne...

Mi zadovoljni!
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-04-07, 16:43   #14
krx pozega
Uvaženi Član

Početno

Ja sa ove godine imao najbolji duhan do sada(znaèi omjer kila/klase po hektaru)..ako budu dizali cijenu i poboljšali uvijete sigurno æu poveæati površinu...znaèi da nam daju neku sigurnost za buduænost recimo narednih deset godina,napustoi bih još svoj dosadašnj posao te se skroz posvetio duhanu jer zbilja vidim perspektivu u tome..pogotovo u malim gospodarstvima koja konaèno imaju priliku izniæi u nešto ozbiljnije što u narednih godina svi znamo nije bio sluèaj
Nepročitano 18-04-07, 20:33   #15
Ratarko
Gost

Početno

Tu sigurnost koju priželjkuješ ti nitko neæe dati , siguran sam u to jer u praksi je baš suprotno od toga . Nema ti druge nego riskirati i uèiniti taj iduæi korak na slijepo . Tako nekako smo i mi napravili `95 godine kada smo se poèeli baviti iskljuèivo ratarstvom .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 18-04-07, 20:53   #16
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

Tko ne riskira, ne profitira...

Ali ovo s duhanom nikako ne bih nazvao rizik, posto ce ga otkupit sav. Hrvatska jos izvozi duhan, jer je jedan od boljih u europi (tako mi bar mazu oci) tako da buducnosti u duhanu svakako ima...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-04-07, 21:54   #17
krx pozega
Uvaženi Član

Početno

Rizik postoji uvijek al baš kad sam napisao o tome mislio sam na ono malo višlje na stranici navedeno...svi znamo da nema buduænosti u žitaricama..nije bitno al evo pimjer koji mi je prvo pao na pamet pošto je ukrajina dobila EP u nogometu..ona je najveæa žitnica u europi,i nema šanse da æemo mi konkurirati s njom...i tako u nedogled,e o tome sam ja mislio kad sam pisao o slavoniji...Ratarko budi uvjeren da ratarstvo kod nas opæenito nema buduænost,toliko sam ja gledo unaprijed..a ono što æe biti za pet deset godina to uopæe nema veze,ja sam naravno mislio ako æe mi oni reæi "da, otkupljivat æemo tvoj duhan/repu narednih deset godina" e èovjek bi se odmah zapito...jel tako
Nepročitano 18-04-07, 22:07   #18
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Ratarko
Tu sigurnost koju priželjkuješ ti nitko neæe dati , siguran sam u to jer u praksi je baš suprotno od toga . Nema ti druge nego riskirati i uèiniti taj iduæi korak na slijepo . Tako nekako smo i mi napravili `95 godine kada smo se poèeli baviti iskljuèivo ratarstvom .
Ratarko, èime si se prije još bavio?

A što se tièe ratarstva, buduènost ima sigurno, ali samo uz dovoljne površine i èim veèe prinose i jeftiniju proizvodnju!
Nepročitano 18-04-07, 23:38   #19
Ratarko
Gost

Početno

@krx pozega
Takoðer mislim da žitarice i komplet ratarstvo u HR ima buduænost i da se možemo nositi sa bilo kim pa i Ukrajincima .
Ako netko želi mogu obrazložiti u detalje ali mislim da nema potrebe .

@mario
Ja se nisam bavio jer nemam baš toliko godina .
Otac je bio mehanièar na agrokombinatu Jasinje ( lokalni kombinat , poput Belja ali za dlaku manji ) koji se raspao `93 tako da smo otac i ja ostali kod kuæe i krenuli sa ratarstvom . Otac je radio usluge kombajnom još sedamdesetih godina tako da nismo baš upali u poljoprivredu kao sa neba baèeni .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 19-04-07, 16:42   #20
krx pozega
Uvaženi Član

Početno

Dao bog da bude tako..ako onaj sa dvadeset jutara vinograda pojma nema šta æe biti s njim gdje proizvodi autohtoni proizvod što europa i oèekuje od njega..gdje je tu žito i ostale kulture,deèki to je tako..

To ti je još ono što nam je ostalo od tog nesretnog komunizma razmišljanje našeg èovjeka..poljoprivreda je danas èisti biznis a vidjet æete što æe tek biti..morat æeš biti sam prisiljen plasirati svoj proizvod...znaèi Mario uz stoèarstvo i mljekarstvo æe se morati orijentirati na mljeène proizvode ili na svoju klaonicu i tako unadogled..Ne kažem ja da se toga treba bojati ali to æe doæi kod nas

@Ratarko
Ovaj naš poljoprivrednik što sam stavio slike od njegaovih JD-a, on uz samo ratarstvo od oko 1000ha investirao u svoje silose,ima lanac svojih pekara i kaže da ga je èisto strah šta æe biti s njim..sada pravi veliku uljaru(buèe bundeve sadi i ja sam njegov kooperant),polako se preorijentirava i lagano ide na svoj kako bih rekao zaštiæeni proizvod...i budi uvjeren da je to tako..slobodno obrazloži svoje mišljenje ako misliš da to nije tako
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 13:40.