Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Radovi u vinogradu Sadni materijal, sorte, podloge.
Radovi u vinogradu Od odabira loznih cijepova, preko zaštite i prihrane do berbe

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 19-01-16, 08:26   #131
tatkodvd
Super Moderator

tatkodvd avatar

Član foruma od: 02.12.2011
tatkodvd će uskoro postati poznat
Početno Re: Sadni materijal, sorte, podloge.

Citiraj:
Prvotno napisano od Agroplanta Vidi poruku
- Žuti pesak koji mi koristimo u proizvodnji je materijal koji imamo u našoj neposrednoj okolini. Koristi se od kada je krenula masovna proizvodnja.

Želim Vam puno uspeha u nastojanju da proizvedete lozni kalem.
Hvala puno za detalje.

Dal je to pjesak onaj mrtivi bez ostrine, ustvari god nas se zove mrtvak, muljika. Izgleda kao brašno pod rukom smo što se ne lijepi, ustvari sama je nula granulacija.

Ma ne planiram je toga kalemiti puno, uglavnom samo za svoje potrebe, zato sam išao na grijače i sanduk u malom prostru.

Upustvo za postavljanje slika Link
tatkodvd je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 19-01-16, 12:53   #132
dugi68
Regularni Član

Član foruma od: 15.03.2014
dugi68 je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Agroplanta Vidi poruku
Dugi, problem je što su tako dobijene sadnice uglavnom veoma kratkog veka. Daj Bože da grešim.
čuj, prekratko eksperimentiram da ih mogao dati kvalitetne podatke al evo jedan primjer. slankamenku (plovdivu) sam zabio kao šibu, primila se i treću godinu mi rodi prekrasno. ove godine imam stolnih i vinskih sorti pa ćemo vidjeti. u svakom slučaju poštivam prave kaleme koje si prikazao u svome videu.
dugi68 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 26-01-16, 19:15   #133
Bombero
Početnik

Član foruma od: 04.04.2015
Bombero je na dobrom putu

Pozdrav svima! Imam nekoliko pitanja. Friški sam vinogradar. Imam stari vinograd koji je predviđen za 300 panjeva. U njemu nedostaje 20-tak panjeva. Vinograd je u Moslavini. U njemu su razne bijele sorte, kako se to prije sadilo. Ja bi sada podsadio vinograd, ali se ne mogu odlučiti koju sortu. Volio bi nešto što će mi popraviti kvalitetu vina. Molim savjete, što i kako i gdje kupiti! Isto tako molio bih ako mi netko može objasniti koja je procedura kod sađenja. Napominjem da ne mogu doći do stajnjaka jer živim u gradu. Hvala!
Bombero je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-06-16, 09:17   #134
plevak
Uvaženi Član

plevak avatar

Član foruma od: 14.02.2010
plevak će uskoro postati poznat
Početno Loza

Pozdrav
Na proljeće sam posadio stolnu sortu loze i budući da je bio mraz izmrzli su izdanci (vidi se na gornjem smeđem dijelu). Sada je ona ponovno potjerala mladice ali na ovakav način koji se vidi na slici. Pitanje je da li ju to sada cijepljeni (sortni) izdanci ili izdanci od podloge. Zahvaljujem!
Attached Thumbnails
Klikni na sliku za veću verziju

Naziv:	loza.jpg
Pregledi:	66
Veličina:	70.1 kB
ID:	15560   Klikni na sliku za veću verziju

Naziv:	loza2.jpg
Pregledi:	67
Veličina:	43.7 kB
ID:	15561  

Posljednje uređivanje od plevak : 19-06-16 at 09:47
plevak je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-06-16, 09:33   #135
zgzac
Super Uvaženi Član

zgzac avatar

Član foruma od: 03.08.2012
zgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajan

Ovako po slici, vidim da su mladice iznikle iznad mjesta cijepljenja ( ona kvrga kaj se vidi na cijepu ) pa bi to trebali biti cjepljeni izdanci. Da su iznikli oko te "kvrge" bili bi od podloge.
zgzac je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-06-16, 09:48   #136
plevak
Uvaženi Član

plevak avatar

Da, prva slika mislim da je OK, ali kod druge baš nisam siguran jer mi je većina njih potjerala na takav način - imam ih desetak.
Nepročitano 19-06-16, 10:10   #137
zgzac
Super Uvaženi Član

zgzac avatar

Član foruma od: 03.08.2012
zgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajan

Ovo na drugoj slici ti je upitno, a vjerojatno je od podloge - divljak. Samo iznad kvrge idu cijepljenje mladice. Na i ispod kvrge je divljak.
zgzac je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 20-06-16, 01:28   #138
Agroplanta
Početnik

Član foruma od: 14.01.2016
Agroplanta je na dobrom putu

Pogledao sam pažljivo slike i u oba slučaja reč je o kalemu, tj. o sortnom izdanku. Bez brige. Razlika je jedino, što je ovaj kalem ili cjep sa druge slike poterao mladice direktno iz pelcera (ili vioke), jer je ovaj gornji deo verovatno teže oštećen od mraza. Biće ovo sve ok.
Agroplanta je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 20-06-16, 20:03   #139
plevak
Uvaženi Član

plevak avatar

Hvala na mišljenju, nadam se da bude OK jer sam bio jako razočaran kad je izmrzlo. Vidjet ćemo šta će da rodi druge godine, pozdrav svima!
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 18:03.