Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ratarstvo Krmno bilje i travnjaštvo
Ratarstvo Ratarska proizvodnja od sjetve do žetve. Mehanizacija, poticaji, zaštita, gnojidba ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 14-02-08, 01:35   #21
ŠANANA
Super Moderator

ŠANANA avatar

Član foruma od: 24.01.2008
ŠANANA je sjajanŠANANA je sjajanŠANANA je sjajanŠANANA je sjajanŠANANA je sjajanŠANANA je sjajanŠANANA je sjajan
Početno Re: krmno bilje i travnjaštvo

Kam vi stavite 20 prikolica po rali? Čoviječe pa to je po meni puno previše!
Još sto ljeta, mladi smo, još ne predaj se!

ŠANANA
http://www.youtube.com/imt757
ŠANANA je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 14-02-08, 08:42   #22
toma84
Super Uvaženi Član

toma84 avatar

Član foruma od: 10.02.2008
toma84 će uskoro postati poznat

Pa i meni se cini previse 20 prikolica. Ja sam neki da ispeljao na ral 12 i dost. Dok sam vozio s vodoravnom valjcima treba 15 koliko se sjecam
toma84 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-02-08, 23:25   #23
seljaček
Uvaženi Član

Član foruma od: 24.10.2007
seljaček je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od ŠANANA IMT 565
Kam vi stavite 20 prikolica po rali? Čoviječe pa to je po meni puno previše!
Na 5755 m2 stavim 20 prikolica prikolice su mengele 3850 kg nosivosti a volumena 4x1,8x 0,6= 4,3 m3 x20 = 86m3 /5755 m2 = 0,014m ili 1,4 cm debeli sloj gnoja. to nije puno i zo je vrijednost u prosjeku .
seljaček je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-02-08, 09:38   #24
paor
Gost

šta 20?...nemojte da kažem koliko sam ove zime izvezao gnoja i gnojnice...koliko je puno gnoja, valjda onoliko da našteti budućoj kulturi, a to još nisam doživio...meni je jedini limit mogućnost oranja (zaoravanja)
  Odgovori s citatom
Nepročitano 09-03-08, 21:41   #25
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru

Pa evo i kod nas se uglavnom siju lucerne u proljece. Gnojidba kakvu tko napravi, priprema isto tako, a i sijanje slicno. Dakle, za zakljuciti da su i lucerne sarene kao i tehnologija poljoprivrednika. U biti, ako se sve uradi kako treba, ispadne dosta dobro. Mi nismo nikad sijali u jesen i imamo lucerne jako dobre i traju bar 5 godina. Ustvari jesmo jednom ujesen, i nikad više zbog mišjakinje koja je apsolutno ugušila lucernu preko zime. Na proljece ori, ne preostaje drugo. Iskreno, jedino lani nismo uspjeli zbog susne godine, kakva li je vec bila.
Lucernu sijati uglavnom na laganija tla, ph vrijednosti 6 ili više, baciti puno kalija i fosfora. Napomena: NIKAKO NE SMIJE BITI STAGNIRAJUCE VODE
Slicno je i s bijelom djetelinom. DTS izbjegavamo, jer lucerne daju vrhunske prinose, a DTS u sušnoj godini prvi ili dva otkosa, a dalje od svega raste samo djetelina.
Nepročitano 09-03-08, 21:55   #26
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

Član foruma od: 16.11.2007
bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od cabage
Pa evo i kod nas se uglavnom siju lucerne u proljece. Gnojidba kakvu tko napravi, priprema isto tako, a i sijanje slicno. Dakle, za zakljuciti da su i lucerne sarene kao i tehnologija poljoprivrednika. U biti, ako se sve uradi kako treba, ispadne dosta dobro. Mi nismo nikad sijali u jesen i imamo lucerne jako dobre i traju bar 5 godina. Ustvari jesmo jednom ujesen, i nikad više zbog mišjakinje koja je apsolutno ugušila lucernu preko zime. Na proljece ori, ne preostaje drugo. Iskreno, jedino lani nismo uspjeli zbog susne godine, kakva li je vec bila.
Lucernu sijati uglavnom na laganija tla, ph vrijednosti 6 ili više, baciti puno kalija i fosfora. Napomena: NIKAKO NE SMIJE BITI STAGNIRAJUCE VODE
Slicno je i s bijelom djetelinom. DTS izbjegavamo, jer lucerne daju vrhunske prinose, a DTS u sušnoj godini prvi ili dva otkosa, a dalje od svega raste samo djetelina.
slažem se sa tobom, lucerna je kvalitetna čak najkvalitetnija i oko nje ima podosta posla tj brige za nju.
ja idem na tehnologiju jako brze izmjene kultura to bi i ti trebao probat, npr talijanski ljulj posiješ u kasno ljeto kosiš ga za svoje u jesen , i dva il tri puta u prolječe, pošto on u ljetu baš ne raste , ti tu posadiš zelje ili nešto drugo od povrća, imaju koristi kravice ali i ti jer imaš plodored, kao i sa graškom što si pisao.
trave ti ostave mrvičastu strukturu što je tebi potrebno, a za kratko vrijeme što je na polju dobro ljulj iskoristiš.
u svakom slučaju pozitivno razmišljaš :D
Nepročitano 10-03-08, 00:41   #27
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru

Pa u biti, razmisljam o tome da vecinu povrsine, koju ne koristim jednu polovinu godine zasijem nekom vrstom trava ili slicno, tako da mogu prodavati volumiozna krmiva. Nikad ne znas kad ce naici ovakva godina ko prosla. Ljudi placaju kod nas balu sjenaze 500 kn plus pdv.
Sto se tice strukture tla, znam da se tu da popravljati puno toga, ali vjeruj da imam takva tla koja mogu obradjivati kad god pozelim, uvijek ispadnu onako kako meni pase. Kod nas ti to zovu dravska naplava. Ispravnije bi bilo naplava panonskog mora, hehe. Izgleda ti da ores pijesak, a i u najgoroj susi dobro podnose stresove. Interesantno je da nema podzemnih voda do 6 metara dubine. A lani na takvom tlu pobrao sam 45 tona kupusa sa hektara, bez navodnjavanja naravno.
Da se vratimo na trave i djeteline. Mozda i vi znadete nekoga tko bi bio zainteresiran napraviti neki ugovor o suradnji ili slicno. Ja njemu pripremim vrhunsku hranu, on meni plati, ili mozda ima stajnjaka za kompenzaciju.
Nepročitano 10-03-08, 00:57   #28
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od cabage
Pa u biti, razmisljam o tome da vecinu povrsine, koju ne koristim jednu polovinu godine zasijem nekom vrstom trava ili slicno, tako da mogu prodavati volumiozna krmiva. Nikad ne znas kad ce naici ovakva godina ko prosla. Ljudi placaju kod nas balu sjenaze 500 kn plus pdv.
Sto se tice strukture tla, znam da se tu da popravljati puno toga, ali vjeruj da imam takva tla koja mogu obradjivati kad god pozelim, uvijek ispadnu onako kako meni pase. Kod nas ti to zovu dravska naplava. Ispravnije bi bilo naplava panonskog mora, hehe. Izgleda ti da ores pijesak, a i u najgoroj susi dobro podnose stresove. Interesantno je da nema podzemnih voda do 6 metara dubine. A lani na takvom tlu pobrao sam 45 tona kupusa sa hektara, bez navodnjavanja naravno.
Da se vratimo na trave i djeteline. Mozda i vi znadete nekoga tko bi bio zainteresiran napraviti neki ugovor o suradnji ili slicno. Ja njemu pripremim vrhunsku hranu, on meni plati, ili mozda ima stajnjaka za kompenzaciju.
bravo, ti slično razmišljaš nekak ko ja, tu su bale po 1000 kn, ljudi ne razmišljaju a kad počmu mislit onda je kasno, evo ja sam več prvi otkos skinuo, kod mene otava raste u ožujku.
najbolje ti je ugovor napravit sa nekim ko nema dost zemlje, ja sam ljudima pričao da nek posiju i ak nemaju mehanizaciju za daljnju manipulaciju nek prodaju na polju i nek si sam kosi, uvjek se da prodat kvalitetna sjenaža ali da je kvalitetna.
stajnjak je prava stvar, zemlja rodi to čudo jedno, dio za novce dio za stajnjak tak če ti bit najisplativije.
Nepročitano 10-03-08, 10:04   #29
Dominik
Aktivni Član

Član foruma od: 11.10.2007
Dominik je na dobrom putu

Kako stoji talijanski ljulj u usporedbi sa lucerkom. Mislim što se tiće sastava i to. Čini mi se zanimljiva ta brza izmjena kultura. Dali bi on meni bio dobar za svinje kosit u zeleno?
Dominik je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-03-08, 15:39   #30
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Dominik
Kako stoji talijanski ljulj u usporedbi sa lucerkom. Mislim što se tiće sastava i to. Čini mi se zanimljiva ta brza izmjena kultura. Dali bi on meni bio dobar za svinje kosit u zeleno?
kod nas ljudi daju običnu travu svinjama, oni koji imaju svinje ne siju baš ništ osim kukuruza i ječma, ja po viđenju kaj baka daje vidim da daje travu i ljulj i sirak , sve kaj vidi da ima svježeg.
lucerna je proteinsko krmivo , a ljulj ugljikohidratno i tu je velika razlika jer nisu slične po sastavu, mislim jesu ali su u različitim skupinama, ak me kužiš.
brza izmjena donosi puno toga dobrog, uvjek nešto raste :D

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
UKRASNO BILJE jellena Ostale grane poljoprivrede 37 14-08-16 20:44
Aromatično bilje lavanda Predstavite se 7 13-11-12 07:08
KRMNO BILJE abrkili Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 23 16-09-10 14:38
Ljekovito bilje zvona Ostale grane poljoprivrede 26 15-06-09 12:12

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 09:04.